Yaşam

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?. Koyu göz altı halkaları genellikle geçicidir ve sıklıkla yaşlanmanın veya uykusuzluğun bir göstergesidir. Göz altı morlukları, Uyku eksikliği, stres, genetik faktörler, yorgunluk, beslenme düzensizlikleri, alerjiler, cilt tonu ve yapısal özellikler gibi birçok etken göz altı morluklarına sebep olabilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarının görünümünü etkin ve kalıcı bir şekilde azaltmak için kullanılabilen bazı tıbbi tedaviler mevcuttur. Eğer göz altı morluklarıyla ilgili ciddi bir endişeniz varsa, bir dermatolog veya göz doktoruna danışmanız faydalı olabilir.

Göz altı morluklarından kurtulmak için birkaç farklı yöntem denenebilir. İşte bazı öneriler:

Düzenli uyku: Yeterli ve düzenli uyku göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Beslenme düzeni: Dengeli bir beslenme düzeni, yeterli miktarda su içmek ve sağlıklı besinleri tüketmek göz altı morluklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Alerjenlerden kaçınma: Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak oluşan göz altı morluklarını azaltmak için alerjenlerden kaçınmak önemlidir.

Soğuk kompres uygulama: Soğuk kompres uygulamak göz altı morluklarının şişliğini azaltabilir.

Göz kremleri: Göz altı morlukları için özel olarak formüle edilmiş göz kremleri kullanmak da yardımcı olabilir.

Medikal tedaviler: Bazı durumlarda, göz altı morlukları için medikal tedaviler de gerekebilir. Bu nedenle bir dermatolog veya göz doktoruna danışmak faydalı olabilir.

Bu önerilerden herhangi biri veya birkaçını deneyerek göz altı morluklarını azaltmaya çalışabilirsiniz. Ancak, ciddi bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanız önemlidir.


Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morluklarının geçmesi için her gün yeterli miktarda uyumak, uyurken başın yüksekte olmasına dikkat etmek, bol sıvı tüketmek, aşırı güneşte kalmaktan kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri kilit rol oynar. Ayrıca alerjisi olan bireylerin morluklardan kurtulmak için buna yönelik tedavi almaları şarttır. Bunlara ek olarak evde uygulanabilecek aşağıda sıralanan doğal yöntemler yardımcı olabilir.

1- Çay Poşeti

Gözlere soğuk poşet çay uygulamak morlukların görünümünü iyileştirebilir. Çay, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein nedeniyle kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarını daraltmaya ve cilt altında sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olur. Bu amaçla siyah ya da yeşil çay kullanılabilir. İki siyah veya yeşil çay poşeti sıcak suda beş dakika bekletilir. Daha sonra poşet çayların buzdolabında 15-20 dakika soğumaları beklenir. Soğuk çay poşetleri gözler kapatılarak 10 ila 20 dakika uygulanır. İşlem bittikten sonra gözler soğuk suyla yıkanır.


2- Hindistan Cevizi Yağı

Göz altlarına her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak koyu halkaları azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt hücrelerini onarabilen zengin bir E vitamini kaynağıdır. Göz altı morluklarınızın geçmesinde etkili olabilir.


3- Gül Suyu

Pamuklu bir ped gül suyuna batırılır ve kapalı göz kapaklarının üzerine yerleştirilerek 15 dakika bekletilir. Gülsuyu bir çok cilt sorunu için faydalıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gözaltı Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

👉  Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu