Bilgi Arşivi

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Azerbaycan Meslekler ve Maaşları 2024

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Azerbaycan Meslekler ve Maaşları 2024. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda en çok merak edilen ülkelerden biri de Azerbaycan. Hal böyle olunca Azerbaycan Asgari Ücreti merak edilmekte. Azerbaycan hakkında bilgi toplamak isteyenler Azerbaycan Meslekler ve Maaşları 2024, Azerbaycan Yaşam Maliyeti, Azerbaycan’ da Asgari ücretle geçinilir mi? gibi soruları da araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Gerek yurt dışında çalışmak isteyenler gerekse farklı ülkelerin maaşlarını merak edenler için bu yazımızda Azerbaycan Asgari Ücret 2024 ve Azerbaycan yaşam maliyeti, Azerbaycan aranan meslekler ve maaşları 2024 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Azerbaycan yer altı kaynakları ve son yıllarda ekonomi anlamında yakaladığı ivme ile birlikte gözde ülkeler arasında yer almaktadır. Sanayisinin yanı sıra doğalgaz başta olmak üzere sahip olduğu kaynaklar sayesinde enerji bağımlılığı düşük ülkeler arasında yer almaktadır.

Türkiye’den kimlik ile gidip gelinebilen Azerbaycan, Türk kültürü nedeniyle en yakın hissedilen ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye’nin kardeş ülkesi Azerbaycan’da ekonomik durum merak ediliyor. Türk lirasının düşmesiyle birlikte Azerbaycan para birimi Manat da büyük değer kazanmıştı. Hatta Türkiye’den alışveriş yapmaya gelenler de olmuştu

Azerbaycan Asgari Ücret 2023 yılı itibariyle 750 Manattır  olmakla birlikte bu paranın TL cinsinden karşılığı 7155TL’dir  Azerbaycan’ın ekonomik anlamda yaşadığı gelişmeler yavaş bir şekilde gerçekleşse de ciddi bir yükseliş olduğu söylenebilir. Azerbaycan’ın kalkınmasının en önemli sebebini sanayi sektöründe üretimdeki payını kendi imkanları ile karşılaması yer almaktadır. Petrol sanayi ve ağır sanayinin temelleri oluşturularak günümüzdeki halini almıştır. Bunun yanında yan ürünler ile doğal gaz sanayisinde de gelişmeler yaşanmıştır.


Azerbaycan Meslekler ve Maaşları 2024

 • Azerbaycan’da ortalama maaş; 490 A. Manatı
 • Azerbaycan’da işçi maaşı; 378 A. Manatı
 • Azerbaycan’da garson maaşı; 345 A. Manatı
 • Azerbaycan’da inşaat ustası maaşı; 400 A. Manatı
 • Azerbaycan’da muhasebeci maaşı; 600 A. Manatı
 • Azerbaycan’da çocuk bakıcısı maaşı; 231 A. Manatı
 • Azerbaycan’da mimar maaşı; 673 A. Manatı
 • Azerbaycan’da dişçi maaşı; 1740 A. Manatı
 • Azerbaycan’da doktor maaşı; 1415 A. Manatı
 • Azerbaycan’da hemşire maaşı; 720 A. Manatı
 • Azerbaycan’da elektrik mühendisi maaşı; 830 A. Manatı
 • Azerbaycan’da İngilizce çevirmen maaşı; 504 A. Manatı
 • Azerbaycan’da avukat maaşı; 1060 A. Manatı
 • Azerbaycan’da makine mühendisi maaşı; 750 A. Manatı
 • Azerbaycan’da öğretmen maaşı; 610 A. Manatı
 • Azerbaycan’da sekreter maaşı; 351 A. Manatı
 • Azerbaycan’da tesisatçı maaşı; 380 A. Manatı

Azerbaycan’da Çalışma Koşulları

Azerbaycan çalışma şartları, birçok konuda olduğu gibi Türkiye ile benzer özellikler göstermektedir. Resmi bir çalışma saati olmasına rağmen Azerbaycan’da birçok sektörde çalışanlar artı mesaiye kalmaktadırlar. Elbette fazla mesai ücretleri çalışanlara eksiksiz olarak ödenmektedir. Ancak çalışanlar, artı mesai saatlerine istekleri dahilinde değil mecburen kalmak zorunda bırakılırlar. Bu durum sektörden sektöre değişmektedir. Ülkede asgari ücret net bir şekilde belirlenmiştir. Buna rağmen her sektörün maaş miktarı farklıdır.

Azerbaycan işsizlik sorununun en az yaşandığı ülkeler arasındadır. Özellikle yaz aylarında inşaat sektöründe oldukça büyük bir açık ortaya çıkar. Verilen maaşlar vasıflı ve vasıfsız işçilere göre değişim göstermektedir. Azerbaycan’a işçi göçü yoğunluğunun en fazla olduğu ülke Türkiye’dir. Azerbaycanlı çalışma amacıyla gidenlerin geneli inşaat sektörünü tercih etmektedir. İnşaat sektöründe çalışan işçilerin ortalama aylık geliri 600 manat civarındadır.


Azerbaycan Nerededir?

59 eyalet ve 75 şehre sahip olan Azerbaycan, Batı Asya ve Doğu Avrupa’nın birleştiği noktanın üzerindedir. Batı kısmında Ermenistan, kuzeybatısında Gürcistan, güneyinde İran, kuzeyinde Rusya bulunur. Azerbaycan’ın doğru kısmında ise Hazar Denizi yer alır. Azerbaycan’ın Türkiye ile 17 kilometre alanlık sınırı bulunur. Dünya yüz ölçümü sıralamasında 114.’dür.


Azerbaycan Nüfusu Ne Kadar?

Azerbaycan ülkesinin 2022 yılında wolrdometers.info adresine göre nüfusu 10.139.177’dir. Nüfus bakımından dünyada, 90. sırada yer alır. Nüfus artış hızının dünya ortalamasına yakın olduğu söylenebilir.

Azerbaycan nüfusunun %52’lik kesimi şehirlerde yaşarken, kalanı kırsal alanlarda yaşamlarını sürdürür. Erkek ve kadın nüfusu birbiriyle neredeyse eşittir. Yapılan ölçümlere göre nüfusun %49.9’u erkek, %50.1’i kadınlardan oluşur.


Azerbaycan’ın Para Birimi Nedir?

Azerbaycan’ın resmi olarak kullandığı para birimi Azerbaycan Manatı’dır. Manat, dünyanın en istikrarlı ve sabit para birimleri arasında yer alır. Değeri uzun yıllardan bu yana sabittir ve sürekli yükseliş içerisindedir. AZN olarak borsalarda görülür.

1 Azerbaycan Manatı, 4 Türk Lirasına eşittir. Azerbaycan’ın para birimi kimi zamanlarda, Dolar ve Euro gibi para birimlerinden daha değerli duruma gelir. 2004 yılında ekonomik değişimle, Azerbaycan ekonomisi gelişme göstermiştir. Manat, Azerbaycan Merkez Bankası tarafından basılıp dağıtılır.


Azerbaycan’ın Resmi Dili Nedir?

Azerbaycan’da birçok dil konuşulur. Ülkede en çok bilinen ve konuşulan dil Azeri Türkçesidir. Nüfusun %94’ü bu dili bildiğinden, ana dil olarak kullanıldığı söylenebilir. Türkiye Türkçesi ile benzer yanları bulunur. Azeri Türkçesi dışında, ülkede en fazla kullanılan dil Rusçadır. Yabancı dil olarak İngilizce konuşulur. Nüfusun büyük bölümü, İngilizce dilini konuşabiliyor. Azerbaycan, İngilizce dil eğitimini en iyi veren ülkeler arasında yer alır.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki saat farkı 1 saattir. Azerbaycan Türkiye’den 1 saat ileridedir. Türkiye’de saatler 20.00 olduğunda, Azerbaycan’da saatler 21.00’ı gösterir.


 Azerbaycan Ekonomisi

1991 yılında bağımsızlık ilan eden Azerbaycan’ın ekonomisi o dönemlerde buhranlı geçmiştir. 2004 yılındaki ekonomik değişimler, para biriminin sağlam temellere dayandırılması, ekonominin gelişimini sağlamıştır.

Azerbaycan ülkesinin, demir, petrol ve doğal gazı kaynaklar, ekonomisinin yapı taşları arasında bulunur. Hafif sanayi, giyim ve yiyecek sektörü Azerbaycan ekonomisi için önemlidir. Dünyanın gelişmekte olan ülkeleri arasında yer alan Azerbaycan, sermaye artımıyla söz sahibi olmaya başlamıştır.


 Azerbaycan Sosyal Hayatı

Azerbaycan sosyal hayatı, Türkiye’dekinden biraz daha farklıdır. Halk, özellikle müzikle ilgilidir. Hemen her Azeri vatandaşı, müzik enstrümanlarıyla ilgilenir. Edebiyat, resim sanatları oldukça gelişmiştir. Kitap okuma oranları, dünya standartlarının üzerindedir.

Kültür seviyesi oldukça gelişmiştir. Kütüphane sayısı ve kütüphanede kitap okuyan insan sayıları yüksektir. Sinema, opera ve tiyatro ülkede her kesimden izleyiciye sahiptir. Halk genel anlamda dizi izlemeyi sevmemektedir.


Azerbaycan’da Hayat Şartları Nasıl?

Azerbaycan’da yaşam koşulları, Türkiye’deki yaşam koşullarına benzer niteliktedir. Özellikle son yıllarda ekonomik bakımdan gelişen Azerbaycan’ın para birimi Türk para birimine göre daha değerlidir. Azerbaycan ucuz bir ülke olarak değerlendirilebilir. Başkent Bakü’de hayat birçok bakımdan insanlar için rahat bir yaşam sunmaktadır. Azerbaycan’da çalışma koşulları, son derece idealidir. Çalışma saatleri sabah 8’den akşam 5’e kadardır. Azerbaycan’da çalışmak ve burada yaşamak istiyorsanız; manat para birimi ile harcamalarınızı doğru yöneterek rahatlıkla birikim yapabilirsiniz.

Azerbaycan’da yaşam şartları ve maliyetler son derece uygundur. Kira, mutfak masrafı, ulaşım, yakıt gibi giderler ortalama bir maaş de rahatlıkla karşılanabilir. Bunun yanı sıra ek harcamalar için de alınan maaşın yeterli olduğu söylenebilir. Birikim yapmak isteyen kişilere uygun olanaklar sunulmaktadır.


Azerbaycan da Yaşamak

Azerbaycan asgari ücret ile ihtiyaçlarınıza rahatlıkla karşılarken, sosyal aktivitelerinizi de yapabilirsiniz. Azerbaycan’da kira fiyatları Ortalama olarak 150 manat ile 250 manat arasında değişmektedir. Belirtilen fiyatlar ortalama bir ev için geçerlidir. Temel ihtiyaçlar ve gıda masrafları iletişim aylık 100 manat yeterli gelmektedir. Bunun içine faturalar da dahil edilmektedir. Ortalama olarak Azerbaycan’da yaşam giderleri aylık 250 manat ile 350 manat arasında değişmektedir. Elbette harcamalarınızı yaparken hesaplı olmanız diğer ihtiyaçlarınızı karşılamanızı ya da birikim yaptığınızı kolaylaştıracaktır.

Ucuz yaşam şartlarının yanı sıra Azerbaycan, sanat ve eğlence merkezi olarak sosyal bir ülkedir. Her yıl şehirlerarası birçok etkinlik düzenlenmektedir. Özellikle dünya çapında sergilenen bale ve opera gösterileri, tüm dünyadan sanat meraklılarını Azerbaycan’a çekmektedir. Ülkede en çok ilgilenilen sanat dalı müziktir. Ortalama olarak neredeyse herkes bir müzik enstrümanı çalmasını bilir. Bu kapsamda Azerbaycan müzikle ilgili pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bir ülkedir.

Tüm bu bilgiler ışığında Azerbaycan’da çalışmak ve yaşamak isteyenler, asgari ücretle rahatça geçirebilirler. Bunun yanı sıra Azerbaycan’ın kültürel ve sosyal zenginliğinden yararlanmak ve yöresel lezzetlerini tatmak içinde yeterince fırsatınız olacaktır.

Azerbaycan’da gıda fiyatları:

 • Ekmek; 0,26
 • Bir düzine yumurta; 2,09
 • 1 litre süt; 1,55
 • Peynir; 6,32
 • Patates; 0,88
 • Soğan; 0,68
 • Domates; 1,33
 • Marul; 0,72
 • Elma; 1,31
 • Portakal; 2,31
 • 1,5 litre su; 0,84
 • 0.5l yerli bira; 1,43
 • 0.33l yabancı biri; 3,10

Azerbaycan’da ulaşım fiyatları:

 • Tek seferlik toplu taşıma bileti; 0,32
 • Aylık toplu taşıma kartı; 19,11
 • Taksi açılış ücreti; 1,91
 • 1 kilometre taksi ücreti; 0,64
 • Taksiyle 1 saatlik yolculuk; 3,18
 • 1 litre benzin; 1,01

Azerbaycan’da ev kirası fiyatları:

 • Merkezi yerleşim bölgesinden tek yatak odalı daire kirası; 530
 • Banliyöde tek yatak odalı dairenin kirası; 265

Azerbaycan’ da Yaşam Maliyetleri

Eğitim Ücretleri

Eğitim kalitesinin yüksek olması, üniversitelerin dünyaca tanınmış diğer üniversitelerle ortak eğitim programları yürütmesi ve eğitim ücretlerinin uygun olması nedeniyle Azerbaycan üniversiteleri dünyadaki yerlerini giderek sağlamlaştırmaktadır.

Azerbaycan’da üniversitelerin eğitim ücretleri eğitim alınacak üniversiteye, üniversitenin akademik başarısına, seçilecek bölüme, üniversitenin bulunduğu şehre ve eğitim diline göre değişiklik göstermektedir.

Eğitim ücretleri genel olarak yıllık 800-2500 $ arasında değişmektedir. Sağlık bölümlerinde ise yıllık eğitim ücretleri genel olarak 3000-4000 $ arasındadır. Azerbaycan eğitim sisteminde genel olarak lisans eğitimleri 4 yıl, yüksek lisans eğitimleri 2 yıl, doktora eğitimleri ise 3 yıldır. Ayrıca tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık 4 yıl ve diş hekimliği ise 5 yıldır.

Konaklama Giderleri

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim ücretlerinden sonra en önemli ödemelerden biri de konaklama ücretleridir.

Öğrenciler kiralık evlerde, üniversite yurtlarında ve özel yurtlarda konaklayabilir. Yurt sayısının kısıtlı olmasından dolayı öğrencilerin çok büyük bir kısmı kiralık evlerde konaklamaktadır. 2-3 odalı bir evin kirası yaklaşık olarak 400-700 AZN’dir. (Yaklaşık olarak 1600-2800TL). Evler genelde eşyalıdır, doğalgaz mevcuttur. İnternet ücretleri uygundur, ayrıca uygun ücretlerde TV paketleriyle Türk kanalları izlenebilir. Yeme-içme fiyatları yaklaşık olarak Türkiye’yle aynıdır. Bir öğrenci aylık ortalama olarak 500-600 AZN (2000-2400 TL) ile geçimini sağlayabilir.

Yeme – İçme Giderleri

Eğitim ve konaklama ücretlerinden sonra öğrenciler için diğer önemli gider yeme-içme giderleridir.

Azerbaycan mutfağında Türk mutfağı ile ortak birçok yemek vardır. Yemekleri tereyağı, baharat bakımından oldukça zengindir. Ayrıca Bakü’nün neredeyse her noktasında bulabileceğiniz Türk restoranları mevcuttur. Türk yemeklerinden asla mahrum kalmayacağınız bir ülke olan Azerbaycan’ın kendine özgü yemekleri de çok lezzetlidir ve kolaylıkla damak tadına uyum sağlayabilirsiniz. Türk ve Azeri mutfağının yanı sıra neredeyse dünyaca ünlü tüm fastfood restoranları Bakü’de mevcuttur. Azerbaycan’da yaşayan bir öğrencinin aylık yeme içme giderleri yaklaşık 150-200 AZN civarındadır.

Fast-food restoranlarında bir öğün yaklaşık 3-4 AZN civarındadır. Kahve severler için ise kahve fiyatları 2-3 AZN civarındadır.

Azerbaycan’daki marketlere baktığımızda ise temel gıda ürünlerinin fiyatlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • 1 somun ekmek: 0,40 AZN
 • 1 düzine yumurta: 2 AZN
 • 1 kg tavuk kanadı:5,60 AZN
 • 1 kg elma: 1,25 AZN
 • 1 l süt: 1,6 AZN
 • 1 kg peynir: 6 AZN
 • 1 kg soğan: 0.65 AZN
 • 1 kg patates: 0.8 AZN
 • 1 kg domates: 1.5 AZN
 • 1 kg portakal: 2,2 AZN
 • 1 kg muz: 2,4 AZN
 • 1.5 l su: 0.8 AZN
 • 1 AZN yaklaşık 4 Türk Lirasıdır.

Türkiye’deki market ve restoran fiyatları ile karşılaştırıldığında Azerbaycan’da yaşam Türkiye’ye, Avrupa ülkelerine ve Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelere kıyasla çok daha uygundur.

Ulaşım Giderleri

Azerbaycan Bakü’de benzin fiyatlarının uygun olmasından dolayı araba kullanımı çok yaygındır. Bunun yanında toplu taşıma araçları olarak otobüs ve metro kullanılmaktadır. Bakü’de metro ağı oldukça geniştir ve her geçen gün de bu ağ genişletilmektedir. Aynı şekilde şehrin her noktasına ulaşım sağlayan otobüs hizmeti vardır. “Bakıkart” olarak bilinen kart sistemi tüm metrolarda ve otobüslerin bir kısmında kullanılmaktadır. Bazı otobüslerde ise nakit para geçmektedir. Bakü’de ulaşım ücretleri çok uygundur. Mesafe fark etmeksizin toplu taşıma ücreti metro ve otobüslerde “30 qepik” yani yaklaşık olarak 0.90 TL’dir. Ayrıca taksi ücretleri de Türkiye’ye kıyasla çok uygundur.

Diğer Giderler

Yukarıda sayılan temel giderlerin yanında üniversite öğrencileri için önemli olan bazı ürün ve hizmetlerin ücretlerini de şöyle sıralayabiliriz:

 • Aylık internet ücreti: 26 AZN
 • Aylık su, doğalgaz ve elektrik faturası (ortalama): 80 AZN
 • 1 dakikalık kontörlü telefon ücreti: 0,5 AZN
 • Sinema bileti: 7 AZN
 • Aylık spor salonu üyeliği: 60 AZN

Azerbaycan’da konaklama, yeme-içme giderleri ve kültürel etkinliklerle beraber bir öğrencinin aylık maliyeti 600-700 AZN civarındadır. Eğitim, yaşam maliyetleri ve alınacak eğitimin kalitesi düşünüldüğünde Azerbaycan’da eğitim almak Avrupa ülkeleri ve ABD ile karşılaştırılamayacak kadar uygun hatta Türkiye’de bir vakıf ülkesinde eğitim almaktan bile daha ekonomiktir.


Azerbaycan İklimi

Ülke ılıman kara iklimine sahip olduğundan seyahatiniz için en uygun zaman bahar aylarıdır. İlkbahar ve sonbaharda ülke gezilmek için çok uygundur çünkü yazın sıcakları oldukça bunaltıcıdır. Ülkenin yüksek kesimlerinde kışlar oldukça uzun sert ve yağışlı geçmektedir.

Azerbaycan’dan Ne Almalı?

Seyahatiniz dönüşü sevdikleriniz sizden hediyeler bekleyecektir ve elbette seyahatinizin anısına sizde birkaç şey almak ve saklamak isteyeceksinizdir. Ülkenin sanat ve zanaata düşkünlüğü burada da karşımıza çıkmaktadır. Meşhur el dokuma kilimleri ve bakır işlemeciliğinden yapılan ibrik ve kapları adeta ülkenin tarihini ve kültürünü yansıtmaktadır. Sevdikleriniz ve kendiniz için mutlaka el dokuması bir kilim veya bakır bir kap, ibrik almadan seyahatinizi tamamlamayın deriz biz.

Okan Süvari Azerbaycan Videosunu İzleyebilirsiniz


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Almanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? 

Yunanistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Macaristan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

İspanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Amerika ABD Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Kanada Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu