Bilgi Arşivi

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Katar Meslekler ve Maaşları 2024

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? . Yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda en çok merak edilen ülkelerden biri de Katar. Hal böyle olunca Katar Asgari Ücreti merak edilmekte. Katar hakkında bilgi toplamak isteyenler Katar Meslekler ve Maaşları 2024, Katar Yaşam Maliyeti, Katar’ da Asgari ücretle geçinilir mi? gibi soruları da araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Gerek yurt dışında çalışmak isteyenler gerekse farklı ülkelerin maaşlarını merak edenler için bu yazımızda Katar Asgari Ücret 2024 ve Katar yaşam maliyeti, Katar aranan meslekler ve maaşları 2024 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Arap yarım adası doğusunda yer alan Katar Devleti, Basra Körfezi ülkelerinden biridir. 11589 km2 yüzölçümüne sahip olan Katar, ortalama 2,5 milyon nüfusa sahiptir. Petrol ve doğalgaz rezervleri bakımından dünyanın kişi başına düşen milli gelir bakımından en zengin ülkesi olarak tanımlanabilir.

Katar’da asgari ücret, tüm meslek grupları için aynı değildir. Katar’da asgari ücretler, meslek grupları ve çalışılan bölgeye göre değişir. Özellikle farklı meslek grupları için en alt sınır maaş farklı şekillerde hesaplanır. Ülkenin resmi para birimi Riyal olmakla beraber, 1 dolar 3,64 Riyal olarak geçer. Ülke çalışma şartlarında farklı meslek gruplarında farklı maaşlar ön plana çıkar.

Katar 2023 yılı asgari ücret için sabit bir değer belirtmek mümkün değildir. Katar’da ücretler çalışılan eyalete göre değişebilir. Bazı meslek gruplarında 2022 yılı için 1300 dür. Mühendislik gibi mesleklerde 10- 20 bin riyal arası maaşlar söz konusudur.  Büyük ve gelişmiş olan bölgelerde daha yüksek ücretler alınır. Asgari ücretler aynı şekilde meslek gruplarına göre de değişiklik gösterir. Özellikle inşaat ve petrokimya alanında çalışanlar çok yüksek ücretler alırlar. Katar 2023 asgari ücret belirlendiğinde sitemizde güncelleme yapılacaktır.


Katar Meslekler ve Maaşları 2024

Katar’da ortalama meslek maaşları yaklaşık olarak, 10.000 riyal civarındadır. Katar’da petrol işi yapan her türlü merkezde özellikle de mühendis olarak çalışanlar, yüksek maaşlar alırlar. Mühendisler, katarda en çok kazanan meslek gruplarının başlarında gelir. Katar’da mühendisler aylık ortalama olarak 10.000 riyal ile 20.000 riyal arasında ücretler kazanırlar.

Bununla birlikte Katar’da asgari ücret ile çalışanlar sadece bu maaşla geçinen çok az sayıda insan vardır. Bu konuda özellikle belli meslek erbabı çalışanlar ve bazı sektörlerde iş yapanlar, çalıştıkları ve görev aldıkları işlerde mesleki tecrübeye sahip kişiler, Türkiye’de olduğu gibi çok düşük maaşlarla ya da asgari ücretlerle işe alınmazlar.

 • Muhasebeci: 14.800 Riyal
 • Sekreter: 8700 Riyal
 • İnşaat İşçisi: 9575 Riyal
 • Vinç Operatörü: 15.560 Riyal
 • Mimar: 17.630 Riyal
 • Mühendis: 20.460 Riyal
 • Tercüman: 13.280 Riyal
 • Çevirmen: 14.580 Riyal
 • Doktor: 35.050 Riyal
 • Tıp Asistanı: 10.555 Riyal
 • Öğretmen: 15.130 Riyal
 • Avukat: 26.340 Riyal
 • Aşçı: 8382 Riyal
 • Otel İşçisi: 7835 Riyal
 • Temizlikçi: 6640 Riyal
 • Bebek Bakıcısı: 5770 Riyal
 • Güvenlik Görevlisi: 8050 Riyal
 • Kamyon Şoförü: 13.820 Riyal

Katar da En Çok Aranan Meslekler

 • Petrol doğalgaz mühendisliği, petrol ve doğalgazın işlenmesinde çalışan eksiği bulunan ülkenin aradığı mesleklerden biridir. Bu meslek zor çalışma şartlarına sahip olsa da iyi maaş kazandırır. Bu mesleğe başvuru yapabilmek için ilgili bölümün 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamak gerekir.
 • Makine mühendisleri Katar’da talep gören bir diğer meslek grubudur. Mekanik cihazların üretimi ve tasarımı ile ilgili olan bu meslek yüksek gelir düzeyine sahiptir. Bu mesleğe başvuru yapabilmek için ilgili 4 yıllık lisans programından mezun olmak gerekir.
 • Aşçılık gıda ve hizmet sektörünün aranan popüler mesleklerinden biridir. Bu meslek için eğitim şartı aranmaz. Bunun yerine deneyim konusuna bakılır.
 • Hukuk bölümü meslekleri diğer ülkelerde olduğu gibi Katar’da da talep edilir. Hâkim, savcı, avukat gibi meslekler ülkenin yasalarını ve toplumsal düzeni sağlamak için gereklidir. Bu mesleklerden birini yapmak için 4 yıl süren Hukuk lisans programından mezun olmak gerekir.
 • Mimarlık, inşaat sektörünün şahlandığı Katar’da popüler mesleklerden biri haline gelmiştir. İlgili bölümün 4 yıllık eğitimini tamamlayan tüm mezunlar bu mesleği yapabilir.
 • İnşaat işçileri, sektörün canlı olduğu Katar’da büyük talep görür. Bu meslek için aranan şartlar Arapça dilini bilmek ve lise mezunu olmaktır. Meslekte deneyim sahibi olan çalışanlar tercih edilir.
 • Tur rehberleri, Katar iş imkanları içerisinde turizmin dalında sık tercih edilen mesleklerdendir. Bu mesleği yapmak için İngilizce ve Arapça dillerini iyi bilmeniz gerekir. Ayrıca çalışılan yere dair bilgili olunması beklenir.

Katar Çalışma Saatleri

Katar asgari ücret alarak çalışacaksanız, hangi koşullarda çalışacağınızı da merak ettiğinizi biliyoruz. Katar’da çok fazla gurbetçi işçi olduğu için belirgin yasa ve kanunlarla ücretler, koşullar ve saatler net bir şekilde belirlenmiştir. Katar’da çalışma koşulları temel olarak şöyle:

 • Katar’da resmi kurumların çalışma saatleri: Pazar – Perşembe 07:00 – 14:00
 • Bankaların çalışma saatleri: Pazar – Perşembe 07:30 – 13 – 30
 • Özel sektörde çalışma saatleri: Cumartesi Perşembe: 08:00 – 13:00 ve 15:30 – 18:30

Katar’da çalışma saatleri bu şekildedir. Kamu ve bankalar için saatler serbest olsa da özel sektör için kimi zaman bu saatlerde farklılıklar olabilmektedir.


Katar’ da Yaşamak

Ev kiraları ülkede oldukça pahalıdır. Özellikle yurt dışından gelip ikamet eden bireyler için zorlayıcı olabilir. Şehir dışından bile ev tutmak istediğinizde 500 ile 700 Euro arasından kira fiyatları ile karşılaşırsınız. Bu da Katar Asgari Ücret alanlar için oldukça yüksek rakamlardır. Market fiyatları ekonomik aralıklarda yer alıyor. Çekirdek bir ailenin mutfak ve temizlik masrafları aylık 600- 700 Riyal civarından olabiliyor.

Giyim ürünleri market ürünlerine nazaran daha yüksek aralıklarda yer alıyor. Eğitim ve hastane gibi kurumlar ücretsiz hizmetler vermektedir. Ülkede toplu taşıma oldukça azdır. Bu da önemli sorunlardan biridir. Belirli bir mesleği olan bireyler için Katar’da kazanç elde etmek ve birikim yapmak oldukça kolaydır.


Katar Ekonomisi

Ülke ekonomisi sıvılaştırılmış doğal gaz ve petrol üretimine dayalıdır. Petrol rezervleri ihracat gelirlerinin yüzde 85’inden fazlasına karşılık gelir. Doğalgaz rezervleri bakımından dünyanın üçüncü büyük ülkesi olan Katar, uzun vadede ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesini hedefliyor. Farklı meslek gruplarının ortalama maaşı 10800 Riyal olmaktadır. İnşaat işçilerinin maaşı da yaklaşık 10 bin riyaldir.

Vasıfsız işçilerin maaşı Katar Asgari Ücret bakımından en düşük aralıklarda yer alır. Her ülkede olduğu gibi sağlık alanında çalışan hekimler, diş hekimleri, cerrahlar gibi uzmanlar en yüksek aralıklarda maaşlar almaktadır. Asgari ücret için devletin belirlediği bir alt sınır bulunmuyor. Bu nedenle çalışanlar sektör bazında ve mesleklerine göre maaşlar almaktadır.


Katar’da Asgari Ücretle Geçinilir mi?

Sadece asgari ücret alan birisinin barınma, gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını eksiksiz tamamlaması mümkün değildir. Ancak Katar Hükümeti’nin İş Kanunu sayesinde barınma ve gıda ücretinin ayrı olarak verilmesi bu durumu rahatlatıyor. En temel iki ihtiyacın giderilmesi için verilen ücret ile asgari ücret alarak geçinmek mümkün.

Katar’da asgari ücretle geçinmek, pek mümkün değildir. Katar’da asgari ücretler çok düşüktür ve bu maaşlarla geçinmek mümkün değildir. Fakat şöyle bir şey de vardır ki Katar’da asgari ücretle çalışan insanlar çok azdır. Katar’da ortalama olarak asgari ücret, 1.300 riyal civarındadır. Fakat bu ücret, geçinmeye yetmez.

Örneğin Katar’da asgari ücretle ev tutmak pek mümkün değildir. Katar’da gıda, giyim ve diğer temel ihtiyaçlar ile birlikte ev fiyatları da çok yüksektir. Katar’da genel olarak emlak fiyatları çok yüksektir. Şehir merkezlerinde ev fiyatları, asgari ücret ile tutulamayacak kadar yüksektir. Şehir merkezine uzak bölgelerdeki ev fiyatları bile çok yüksektir. Katar’da şehir merkezinden uzak, en ucuz evler bile 600 riyal ile 700 riyal arasındadır.

Katar’da mutfak masrafları da, oldukça fazladır. 4 kişilik küçük bir ailenin bir aylık ortalama harcamaları yaklaşık olarak 500 riyal ile 600 riyal arasındadır. Katar’da temel ihtiyaçlar, barınma, giyim, gıda ve diğer harcamalar oldukça fazladır. Katar’da hayat oldukça pahalıdır. Yani asgari ücretli bir çalışan tek başına ev tutup tüm ihtiyaçlarını karşılaması pek mümkün değildir.


Katar’da Yaşam Giderleri

Katar çalışanlarına yüksek oranda maaş veren bir ülke olarak tanınmaktadır. Maaşlar bu kadar yüksekse yaşam giderlerinin de buna orantılı bir şekilde yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Katar’da Yaşam Giderleri bölümünde bu konuyu detayları ile beraber ele alacağız. Öncelikle bu ülkede eğitim ve sağlık hizmetlerinden tamamen ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Maaşlar yüksek olmasından dolayı ev kiralarının da yüksek olduğunu göreceksiniz. Yaşam giderlerini de tablo şeklinde sunacak olursak;

Giderler Maliyet
Katar Kira ücreti: 1,350€
Somun Ekmek 0,65€
12’li Yumurta 1,10€
1 lt Süt 1,60€
1 kg peynir 7,75€
1 kg patates 0,95€
1 kilogram domates 0,65€
Tavuk 7€
Ortalama Bir Restoranda Yemek 7€
Elektrik, Su, Doğalgaz Faturası (70 mbir evin) 70€
0.33 ML Su 0.25€
Benzin (1 lt.) 0,44 – 0,46€
Katar toplu taşıma bileti 0,8€
ADSL – VDSL İnternet 80€

Katar Market Fiyatları

Katar’da market fiyatları Türkiye ile benzer olsa da şu anki fiyat kıyaslamasına göre Katar’ın daha ucuz olduğunu söylemek mümkün. Genel olarak Katar market fiyatları şöyle:

 • 1,5 kg deterjan fiyatı: 7 dolar
 • 1 kg yoğurt: 3,80 dolar
 • 1 L süt: 2 dolar
 • 1 kg bulgur fiyatı: 2,20 dolar
 • Makarna: 1,5 dolar
 • 730 ml ay çiçek yağı: 13 dolar
 • Meyve – sebze fiyatları: 3 – 10 dolar arasında değişmektedir. (1 kg.)

Ayrıca büyük marketlere gittiğiniz zaman Türkiye’ye kıyasla çok daha fazla marka ve ürün çeşidiyle karşılaşacaksınız. Bunun sebebi de ülkede çok fazla göçmen olması. Örneğin bir markete gittiğinizde Türk markalarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyatlarda Türkiye fiyatlarıyla neredeyse aynı. Tek kişi bir haftalık 100 Katar Riyali harcayarak market alışverişi gerçekleştirebilir.


Katar Kiralık Ev Fiyatları 2024

Katar’da ev kiralarının özellikle merkezi yerlerde yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak merkezden biraz uzak ve lüks olmayan apartman dairelerinden stüdyo daireler seçerseniz 1.500 – 2.000 Katar Riyali‘ne evler bulmak mümkün.


Katar Hakkında

Katar’da nüfusun büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturuyor. Nüfusun 2 milyona yaklaşan Katar’da yerel halkın nüfusu 300.000 civarında. Katar-i denilen yerel halkın dışında Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Flipinler, Endonezya, Fas, Tunus, Mısır, İran, Ürdün, Filistin gibi ülkelerden ağırlıklı olmak üzere 1.7 milyonluk bir yabancı nüfusu bulunmaktadır. Katar’da yaşayan Türk nüfusu ise 8.000 civarındadır. Ülkede sosyal yaşamda Katarlılarla karşılaşmak çok zor.

Ülkede yaşayan yerel halka başta barınma olmak üzere elektrik, su ve gaz ücretsiz veriliyor. Ülke içindeki telefon görüşmeleri de sınır olmadan ücretsizdir. Tüketim mallarında dolaylı vergiler yok. Birçok işletme vergiden muaftır. Ülkede vergiye tabi tek iş kolu otel sektörü. Zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olan ülkede önümüzdeki 30 yıl içerisinde petrolün tamamen biteceği öngörülse de Katar doğal gaz rezervinde dünyanın ilk 3 ülkesi arasındadır.

Arap Yarımadası üzerine çok küçük bir yüzölçümüne sahip Katar yarımadasında kurulan ülke körfez ülkeleri arasında Bahreyn ve Lübnan’dan sonra en küçük 3. ülke ünvanına sahip. Ülkenin büyük çoğunluğunda yerleşim bulunmuyor. Bazı bölgeleri ise yeni yatırımlarla şehirleşiyor. Başken Doha bile 1990’lara kadar bugüne sınırlı bir nüfusu olan yerleşim yerlerindendi. Yüz ölçümü 11.586 km kare olan Katar’da Kuzey’den Güneye 170 km, Batıdan doğuya ise 95 km ilerlendiğinde ülkenin tamamı kat edilmiş oluyor.


Katar Bilinmesi Gerekenler

Nüfus yapısını zenginliği Katar’da mutfak kültürünü de derinden etkilemiştir. Başta Orta Doğu lezzetleri olmak üzere, İtalyan, Türk, Akdeniz, Çin mutfağına ait her türlü yemeği ülkenin dört bir yanından bulabilirsiniz. Yerel lezzetleri deneyebilmek için Filistin, Fas, İran mutfağından izler sunan restoranlar Katar coğrafyasını yereliyle bütünleşmiş durumda.

Bölgedeki İslam ülkelerinin aksine alkol konusunda Katar çok sert bir tutuma sahip değil. Ülkeye dışardan alkol sokmak yasak olsa da alkol lisansı olan otellerde alkol servisi ve satışı yapılmaktadır. Alkol satışının otellerde olması nedeniyle birçok otel konaklama hizmetinin yanında farklı konseptlerde eğilen bar ve kafelere sahip. Sosyal yaşamda cadde ve sokaklardaki bağımsız binalardaki eğlence yerleri yerine otellerde kurulu mekanlar çekim noktası.

Okan Süvari’ nin Katar videosunu izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu