Gündem

Banka Yakın İzleme Süreci Nedir? Banka Yakın İzleme Süreci Ne Zaman Kalkar?

Banka Yakın İzleme Süreci Nedir? Banka Yakın İzleme Süreci Ne Zaman Kalkar? Banka Yakın İzleme süreci vadesi gelen herhangi bir borcun 90 gün içinde ödenmemesi durumunda ortaya çıkan yasal durumdur. Bu 90 günlük süreçte banka, müşterisine sözlü veya yazılı olarak ulaşıp borcunu ödemesini hatırlatıyor.

Banka Yakın İzleme Süreci Nedir?

Banka Yakın İzleme süreci herhangi bir vadesi gelen borcun 90 gün içinde ödenmemesi durumunda tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçiyor ve yasal takip süreci başlatılıyor.

Bu 90 günlük süreçte banka, müşterisine sözlü veya yazılı olarak ulaşıp borcunu ödemesini hatırlatıyor. Bu süreçte borca gecikme faizi uygulanıyor. Banka bu gecikmeyi Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) yaptığı aylık bildirimlerde belirtiyor ve müşterinin bu gecikme durumu tüm KKB üye kuruluşları tarafından görüntülenebiliyor.

90 günlük süreden sonra ise banka, alacağın yasal yollardan tahsili için gerekli hukuki işlemleri başlatıyor. Süreç başladıktan sonra banka tarafından sözlü, yazılı olarak SMS, telefon araması, mail gibi yollarla borcun ödenmesi hatırlatılıyor ve borca gecikme faizi ekleniyor.


Banka Yakın İzleme Süreci Ne Zaman Kalkar?

Banka Yakın izleme sürecinden çıkmak için borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Banka yakın izleme sürecine düştükten sonra banka siciliniz bozulmuş olur. Banka sicilinizin düzelmesi borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra düzelir. 5 yıl için tekrar bu durumuma düşmemeniz gereklidir.

Banka sicilinizin bozuk olması nedeniyle bankların verdiği hizmetlerin bir bölümünden faydalanamazsınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu