KYK

KYK Yurtlarında İzin Hakkı Kaç Gün? İzin Hakkı Biterse Ne Olur?

KYK Yurtlarında İzin Hakkı Kaç Gün? İzin Hakkı Biterse Ne Olur?. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan Üniversite öğrencilerine bir öğretim yılı içinde 30 gün izin alma hakkı verilir. KYK yurtlarında izin alma işlemleri genciz.biz.kyk.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır.

KYK Yurtlarında İzin Hakkı Kaç Gün?

KYK yurtları izin yönetmeliği aşağıdaki gibidir:

Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınan öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (Cumartesi-Pazar), diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç, bir öğretim yılında toplam 30 güne kadar izin verilebilmektedir.

Belgelendirilmek kaydıyla; nöbet, kurs, staj, uygulamalı eğitim vb. faaliyetlere katılan öğrenciler, söz konusu eğitim faaliyetleri süresince; derslere sürekli devam etmek zorunluluğu bulunmayan öğrenciler ise, devam zorunluluğu bulunmayan süreler için “özel izin”li sayılır ve bu süreler öğrencinin izin süresinin hesabında dikkate alınmaz.

Yukarıdaki yönetmeliğe hafta sonları, resmi tatiller, özel izinler hariç bir öğretim yılında 30 gün izin alabilirsiniz. KYK yurtlarında hafta sonları aldığınız izinler 30 güne dahil değildir.


KYK Yurt 30 Gün İzin Hakkı Biterse Ne Olur?

KYK yurtlarında kalan öğrencilere tanınan 30 gün izin hakkını doldurduğunuz taktirde sistem izin talebinize onay vermez. Bu nedenle izin alamazsınız. İzin almadığınız halde KYK yurduna gitmezseniz ilk olarak uyarı cezası alırsınız ve ailenizi durum bildirilir. Tekrar etmeniz halinde yurt yönetmeliğine uymadığınız için yurttan atılırsınız.


KYK Yurt İzni Nasıl Alınır?

  • 1- Genciz Biz sitesine https://gencizbiz.kyk.gov.tr/ bu bağlantıdan giriş yapmanız gerek.
  • 2- Ardından e-Devlet ile giriş yapın ve sayfada karşınıza çıkan İZİNLER bağlantısına tıklayın.
  • 3- “Yeni İzin Talebi” oluşturun.
  • 4- Yeni açılan sayfada izin başlangıç ve bitiş tarihlerini, izin geçireceğiniz adres, telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekmekte.
  • 5- Son adımda izin talebimi gönder butonuna tıklayarak KYK izin alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Yurt Giriş Çıkış Saatleri 2024

👉 KYK Yurt Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

👉 KYK Yurt Oda ve Yatak Numarası Nasıl Öğrenilir?

👉 KYK Yurt Nakil İşlemleri Online Nasıl Yapılır?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu