KYK

VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi? Soruları Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursuna başvuru yapmak isteyen Üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Hem KYK hem VGM bursu almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken o sorunun yanıtını gelin hep birlikte öğrenelim.

VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs yönetmeliğine göre Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere VGM bursu alamaz. Kamu Kurumları arasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’da yer aldığı için KYK bursu alan öğrenciler VGM bursu alamaz.

Ancak KYK’dan kredi alan öğrenciler VGM bursu alabilir.

Her iki bursu almak mümkün olmasa da KYK veya VGM’den burs alan öğrenciler diğer dernek ve vakıflardan burs alabilirler.


VGM Bursu 2024 Ne Kadar?

VGM bursu eğitim döneminde ortaöğrenim öğrencilerine 9 ay boyunca, yükseköğrenim öğrencilerine 8 ay boyunca karşılıksız burs verir. Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, 2024 yılında yükseköğrenim öğrencilerine verilen burs miktarı 1.250 TL’den 2.000 TL’ye çıkarılmıştır.


VGM Bursu Nasıl Ödenir?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ilgili Vakıflar Böle Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir banka dekontunu iletmelidirler. Öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açılmalıdır.

Eğer bulunulan yerde Vakıf Katılım Bankası Şubesi yoksa Vakıf Katılım Bankası’nın 444 44 77 ya da 0850 202 1 202 nolu telefonları aranarak öğrencinin bulunduğu yere adına hazırlanmış banka kartı ile banka kartını kullanabilmesi için gerekli evraklar kurye ile öğrenciye ulaştırılmaktadır. Gerekli evrak ve işlemlerin tamamlanmasının ardından banka kartı aktif olan öğrenciler kamu ortak ATM’lerinden burslarını alabilirler.

Vakıf Katılım Bankası tarafından; kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme ve benzeri hallerde herhangi bir ücret alınmaz; havale, EFT, ATM/BTM cihazları, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, hesap hareketleri döküm işlemleri otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemelerinden ücret ve komisyon alınmaz, hesap işletim ücreti veya başka bir ad altında masraf ve ücret talep edilmez, herhangi bir kesinti yapılmaz ve hesap özeti ücreti alınmaz.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 VGM Burs Başvuru Şartları Nelerdir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu