Yaşam

Beyin Sisi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Beyin Sisi Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin Sisi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Beyin Sisi Nasıl Tedavi Edilir?. “Beyin sisi” tıbbi bir durum değildir. Düşünme yeteneğinizi etkileyebilecek belirli belirtiler için kullanılan bir terimdir. Kafanız karışmış veya dağınık hissedebilir veya odaklanmayı veya düşüncelerinizi kelimelere dökmeyi zor bulabilirsiniz. Beyin sisi koronavirüs geçiren her 10 hastadan birinde görülebiliyor.

Beyin Sisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsün uzun süreli etkileri araştırılmaya devam ediyor, semptomları hafif geçiren hastaların günden güne daha fazla beyin ve sinir sistemine etki eden nörolojik rahatsızlıklar yaşadığını ortaya çıktı. Bunlardan biri de corona virüsün etkisiyle ortaya çıkabileceği düşünülen “Beyin Sisi.”

Beyin sisi, insanların bilişsel işlevlerinde zorlanma yaşadığını gösteriyor ve birçok kronik hastalığa eşlik ediyor.

Corona virüsün neden olduğu enfeksiyon sebebiyle oluşan bağışıklık sağlayıcı antikorların yanlışlıkla sinir sistemine saldırmasından ya da hasar gören sinir hücrelerinin birbirlerine yanlış sinyaller göndermesi nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor.

Corona Virüs Geçirenlerde Görülen Beyin Sisi Belirtileri Aşağıdaki Gibidir;

  1. Dikkat Dağınıklığı
  2. Unutkanlık
  3. Konsantrasyon Kaybı
  4. Okuduğunu Anlayamamak
  5. Dalıp Gitmek
  6. Düşüncelerini Toparlayamamak
  7. Karar Vermede Zorluk
  8. Başladığı İşi Bitirememek
  9.  İki İşi Bir Anda Yapamamak
  10. Performans Gerektiren İşlerde Zorluk Çekmek

Beyin Sisi Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüs geçiren hastaların beyin sisi tedavisinde dikkat emesi gereken ilk konu beslenmedir. Hastalık sonra 3 ay şekersiz, glutensiz ve süt ürünlerinden uzak durmalıdır. Beslenme tercihi taze sebze ve meyvelere, zeytinyağı, tereyağı sağlıklı yağlarla beslenmeli bol bol çiğ kuruyemiş ve fermente ürünler tüketilmelidir.

Kronik stres varsa psikolojik stresinizi azaltmayı ve daha iyi bir uyku düzenine geçmek için destekler alabilirsiniz. Uykuya dalmakta zorluk varsa melatonin desteği ile beraber, uyumanızı kolaylaştırıcı kediotu, melisa, mercanköşk, anason, sarı kantaron gibi bitkiler faydalı olacaktır.

Fiziksel aktivitenizi arttırarak açık havada yapılacak kısa süreli 20 dakikalık yürüyüşlerin dahi beyin sisine iyi geldiği biliniyor. Hafta sonları açık havada, deniz kenarında, doğada vakit geçirmek de iyi gelecektir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu