Yaşam

Kara Mantar Hastalığı Nedir? Kara Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kara Mantar Hastalığı Nedir? Kara Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?. Kara mantar hastalığı olarak da bilinen mukormikoz, nadir görülen ancak tehlikeli bir enfeksiyondur. Toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan mukor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır ve sıklıkla sinüsleri, akciğerleri, cildi ve beyni etkiler.

Kara Mantar Hastalığı Nedir?

Kara Mantar, ortak yaşamımızın hemen hemen her yerinde bulunur. Genellikle çürüyen toprakta, bitkilerde, gübrelerde, meyve ve sebzelerde otomatik olarak üretilir. Bu enfeksiyon, Kara Mantar havasında ve toprağında yaygın olarak görülebildiği için her yerde bulunur.

Genellikle Kara Mantar Enfeksiyonuna yatkın olan hastalar, korona virüsünden yeni kurtulmuş kişilerdir. Toprak ve büzülmüş hava gibi herhangi bir ortak şey nedeniyle onu ele geçirebilirsiniz. Bu enfeksiyon daha çok kanserli hastalarda veya HIV/AIDS hastalarında görülmektedir. Hastaların çoğu normal yaş grubunda 35 yaş civarındadır. Bir süre önce bir korona enfeksiyonu geçirdiyseniz, bir sonraki Kara Mantar Enfeksiyonu kurbanı olabilirsiniz.


Kara Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kara Mantar Hastalığı (mukormikoz) belirtileri, mantarın vücudunuzun neresinde büyüdüğüne bağlı aşağıdaki belirtiler gösterir.

 • Ateş
 • Öksürük
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Yüzünüzün bir tarafında şişlik
 • Baş ağrısı
 • sinüs tıkanıklığı
 • Burnunuzun köprüsünde veya ağzınızın iç kısmında siyah lezyonlar
 • karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sindirim sistemi kanaması
 • İshal

Cildiniz enfekte ise, bölge kabarmış, kırmızı veya şişmiş görünebilir. Siyaha dönebilir veya sıcak veya acı verici olabilir. Enfeksiyon ayrıca kan yoluyla vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir. Buna dissemine mukormikoz denir. Bu olduğunda mantar, dalak ve kalp gibi organları etkileyebilir . Ağır vakalarda, zihinsel durumunuzda değişiklikler olabilir veya komaya girebilirsiniz.


Kara Mantar Hastalığı Tedavisi Nedir?

Kara mantar hastalığında mantar önleyici intravenöz enjeksiyonun hastalığı önlemesinde etkili olduğu söylenmektedir. Bu ilaç hasta tarafından kullanılmasından sonra % 99 oranında iyileşme yaşanmakta.

Akciğer veya sinüs enfeksiyonunuz var gibi görünüyorsa , doktorunuz burnunuzdan veya boğazınızdan sıvı örneği alabilir ve laboratuvarda test edilmek üzere gönderebilir. Ayrıca , test için küçük bir enfekte doku parçası alarak doku biyopsisi yapabilirler .

Doktorunuz , enfeksiyonun beyninize veya diğer organlarınıza yayılıp yayılmadığını öğrenmek için BT veya MRI taramaları gibi görüntüleme testleri yapabilir .

Mukormikoz teşhisi konulursa, reçeteli mantar önleyici ilaçlarla mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamalısınız. Bu ilaçlar mantarın büyümesini durdurur, yok eder ve enfeksiyonu kontrol altına alır.

Şunları alabilirsin:

 • amfoterisin B
 • isavukonazol
 • posakonazol

Bu ilaçları damar yoluyla (intravenöz veya IV) veya yuttuğunuz haplar olarak alırsınız. Doktorunuz enfeksiyon kontrol altına alınana kadar IV yoluyla yüksek dozlarla başlayabilir, bu da birkaç hafta sürebilir. Sonra haplara geçeceksiniz.

Bir ilacın mide ağrısı , mide ekşimesi veya nefes almada zorluk gibi rahatsız edici yan etkileri olup olmadığını doktorunuza bildirin . Tedavi planınızı değiştirebilirler.

Ağır vakalarda, doktorunuz mantarın yayılmasını önlemek için enfekte veya ölü dokuyu çıkarmak için ameliyat önerebilir. Bu, burnunuzun veya gözlerinizin bir kısmının alınması gerekebilir. Şekil bozucu olabilir. Ancak bu yaşamı tehdit eden enfeksiyonu tedavi etmek çok önemlidir.

Mukormikoz tedavi olmaksızın ölümcül olabilir. Enfeksiyon çok nadir olduğu için kesin ölüm oranı net değildir. Ancak araştırmacılar, genel olarak mukormikozlu kişilerin %54’ünün öldüğünü tahmin ediyor.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu