Gündem

Bilim ve Kimya Hakkında İlham Veren Filmler!

Bilim ve kimya severler için, atom silahlarının tehlikelerinden (“Dr. Strangelove”) hayvan testi etiğine (“Proje X”) ve tehlikelere kadar her biri zorlu bir konuyu ele alan başarılı filmleri sizler için derledik.

1- Manhattan Projesi

1986’dan bu bilim kurgu gerilim filmi John Lithgow’u ABD hükümeti tarafından New York’ta çok gizli bir proje üzerinde çalışmak üzere kiralanan bir nükleer bilim adamı olarak kullanıyor. Bela, bir gencin laboratuvara girmesinden ve bilim adamının plütonyumundan bazılarını çalmasından sonra ortaya çıkar. Film, 1977’de “Annie Hall” ı birlikte yazmak için Oscar kazanan Marshall Brickman tarafından yazıldı ve yönetildi.


2- Garip Bilim

1985’den kalma bu John Hughes klasiği, iki gencin bilgisayar kullanarak sanal bir kız yapma girişiminin öyküsünü anlatıyor. Bilim kesin olarak doğru olmayabilir, ancak film, gerçek eğlence değeri ile dikkat çekiyor.


3- Gerçek Dahi

Bu 1985 bilim kurgu komedisi Val Kilmer’i kimyasal bir lazer geliştiren bir bilim adamı olarak görüyor. 2009 yılında, MythBusters’ın bir bölümü, filmin lazer patlamış mısır içeren son sahnesinin bilimsel olarak doğru olup olmadığı sorusunu araştırdı. (Spoiler: öyle değil.)

4- Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Stanley Kubrick‘in 1964’teki atom bombasının tehlikeleriyle ilgili kara komedisi, Peter Sellers’ı George C. Scott ve Sterling Hayden ile birlikte üç farklı rolde ele alıyor. Florlama ile ilgili bir de alt bölüm var. Film, bilim adamları, kasvetli bir espri anlayışıyla eğlendirecekleri kesin.


5-Atomik Cafe

Bu belgesel, Atomik Çağ’ın doğuşundan bir arşiv klibi derlemesi. ABD hükümeti propagandası ilginç bir kara mizah yaratıyor.


6-Yokluğu Düşünen Profesör

Fred MacMurray’ın başrolünü oynadığı Robert Stevenson’ın 1961 komedisi bir Disney klasiğidir ve remake “Flubber” den çok daha iyidir. 2003’te, siyah-beyaz versiyonu hala online olarak mevcut olsa da, film dijital olarak renklendirilmiş bir versiyonda yeniden piyasaya sürüldü.


7-Andromeda Suşu

Michael Crichton’un kitabına dayanarak, bu 1971 gerilim filmi, Amerika’nın güneybatısındaki ölümcül bir mikroorganizmanın salgınıyla ilgilidir. Bu filmde, “Atomik Cafe” dışında, bu listedeki diğer bilim dallarından çok daha fazla bilim var.


8-Aşk İksiri 

Bu 1992 romantik komedi aslında kimyager olan ana karakterlere sahiptir. Ciddi bir bilim yoktur, ancak genç Sandra Bullock’u içeren film aptal, tatlı ve eğlencelidir.


9-Proje X

Jonathan Kaplan’ın 1987 filmi, hayvan deneylerinde etik konulara göz atmaktadır. Matthew Broderick, işaret dilinde iletişim kurabilen bir şempanzenin izlenmesi için atanan bir Havacı olarak mükemmel bir performans sunar.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu