Teknoloji

Bir Resmin Nerede Çekildiğini Bulmanın 6 Yolu

Bir Resmin Nerede Çekildiğini Bulmanın 6 Yolu. Bir fotoğrafınız var, ancak nerede çekildiği hakkında hiçbir fikriniz yok. Fotoğrafın nerede çekildiğini bulmanın bir yolu var mı? Bunu anlayacağınız% 100 garanti olmasa da, gizemini çözmeye çalışabileceğiniz birkaç yol var.

Bir Resmin Nerede Çekildiğini Bulmanın 6 Yolu

Bir resmin nerede çekildiğini bulmak için birkaç farklı yol var. Bunların başında, fotoğrafın meta verilerine bakmak geliyor. Meta veriler, fotoğrafın çekildiği konum bilgisini de içerir. iPhone kullanıcıları, fotoğraf galerisinde gezinirken fotoğrafa basılı tutup “Paylaş” seçeneğine dokunarak “Meta Verileri Görüntüle” butonuna tıklamalıdır. Android kullanıcıları ise Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak benzer bir işlem yapabilirler. Fotoğrafı açtıktan sonra üst kısımdaki üç nokta simgesine dokunup “Detaylar” seçeneğine tıklamalıdır

1- EXIF Verileri 

EXIF verileri, bazı JPEG ve TIFF görüntülerinde bulunabilen bir meta veri biçimidir. Fotoğrafı çeken kameranın bir GPS ünitesi varsa, görüntüyü bu EXIF ​​verilerinin bir parçası olarak çekildiği yerdeki GPS koordinatlarıyla etiketler.

Bu koordinatlarla donanmış, yapmanız gereken tek şey onları elbette fotoğrafın çekildiği sırada fotoğrafçının nerede durduğunu söyleyecek olan Google Haritalar’a koymaktır.

Eğer bu kulağa çok kolay geliyorsa, bunun nedeni budur. Belirli bir görüntünün hiç EXIF ​​verisi olmadığını genellikle görürsünüz. Akıllı telefonların en yaygın fotoğraf kaynağı olmasına ve hepsinde GPS sensörleri olmasına rağmen, Facebook ve Twitter gibi popüler hizmetler özellikle gizlilik ihlallerini önlemek için görüntülerden EXIF ​​verilerini çıkarır.


2- GPS Koordinatlarını Google Harita / Sokak Görünümünde Arama

GPS koordinatlarını bulmak yeterince kolay olsa da, tam konumu bulmak için bunları bir harita sistemine bağlamanız gerekir. İyi haber şu ki, Google Haritalar aslında gerçek GPS koordinatlarını destekliyor.

Google, nasıl yapılacağı, hangi formatta olması gerektiği ve yöntemin bir platformdan diğerine nasıl değiştiği konusunda mükemmel talimatlara sahiptir . GPS koordinatlarının kesin olmadığını, en azından sivil sistemlerde olmadığını unutmayın. Yani birkaç metre dışarıda olabilir.

Bu nedenle, mümkünse, söz konusu konum için Sokak Görünümü’nü etkinleştirin ve ardından fotoğrafın çekildiği aynı noktayı bulup bulamayacağınızı görmek için etrafa bakın. Tabii ki, konum içeride veya Street View ekibinin erişemeyeceği bir yerdeyse, bu çok yardımcı olmaz.


3- Ters Görsel Arama

İnternette, kaynak görüntünün nerede bulunduğunu bulmak için çeşitli süslü yollar kullanan çeşitli ters görüntü arama hizmetleri vardır. Bu, doğrudan fotoğrafın nerede çekildiğini size söylemez, ancak şanslıysanız, görüntü hakkında ek bilgilere yönlendirirsiniz.

Örneğin, bir siteyi işletenler için etiketler, resim yazıları veya iletişim bilgileri bulabilirsiniz. Bu veri kaynakları daha sonra fotoğrafın çekildiği yerin gizemini çözebilir. Olabilir.

Böyle bir resmin nerede çekildiğini bulmak için iyi araçlar arıyorsanız, Google veya TinEye’yi öneririz


4- Görüntüyü Arama Terimine Dönüştür

Ters görüntü araması her zaman iyi bir iş yapmaz, ancak bu bir görüntünün orijinal kaynağını bulmaya çalışırken tüm umutların kaybolduğu anlamına gelmez. Resminize bakın ve onu tanımlayan arama terimleri bulmaya çalışın.

Ardından bu terimleri Google’a koyun ve resim sonuçları bölümüne geçin. Şanslıysanız, ilk başta web’de olduğu göz önüne alındığında, orijinal resminizi sonuçlarda alırsınız.


5- Yer İşaretleri veya Diğer İpuçlarını 

Yukarıdaki yöntemler sizi bir fotoğrafın nerede çekildiğini bulmaya yaklaştırmazsa, ciddi dedektif şapkanızı takmanın zamanı gelmiş olabilir. Belli bir zaman ve yere bağlayan şeyler için görüntüye dikkatlice bakın. Kıyafetlere, nesnelere, modaya ve görüntünün diğer ilgili ayrıntılarına bakarak.

Nereden geldiklerini veya bir fotoğrafın kaynağını sabitlemeye yardımcı olabilecek diğer bilgileri öğrenmek için Google’daki bu tek tek öğelere bakın. Bu yöntemi, önceki yöntemle ilgili ek anahtar kelimeler almak için de kullanabilirsiniz. En azından bu temel itici güç, konumu belirli bir ülkeye, bölgeye veya şehre daraltabilir. Örneğin marka adları belirli yerlere çok özel olabilir.


6- İnternetten Yardım İsteyin

Bir fotoğrafın nereden geldiğini bulmanın daha kolay yöntemlerini tükettiyseniz, diğer insanlardan yardım istemekten utanmazsınız. Twitter , Facebook, forumlar ve insanların çevrimiçi toplandığı diğer yerler.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu