Teknoloji

Bluetooth 5 Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Bluetooth 5 Nedir? Bilmen Gereken Her Şey. Bluetooth teknolojisi yirmi yıldan daha eskidir ve hala kısa mesafelerde veri aktarımı için baskın kablosuz teknoloji standardıdır. 2020 yılına kadar yaklaşık 13.9 milyar kablosuz ürünün sevk edileceği tahmin ediliyor ve bunların her üçü de Bluetooth teknolojisini içerecek. Bluetooth’un beşinci yinelemesi hemen köşede, bu yüzden okuyucularımıza en son Bluetooth sürümünün neler sunabileceği konusunda eğitim vermek için bu fırsatı değerlendiriyorum.

Bluetooth 5 Nedir? Bilmen Gereken Her Şey

Bluetooth’un beşinci sürümü, Haziran 2016’da Bluetooth standardının resmi yönetim otoritesi Bluetooth SIG tarafından açıklandı . Yine de Aralık 2016’ya kadar resmi olarak kabul edilmedi. Bluetooth’un en son sürümü, diğer şeylerin yanı sıra daha hızlı veri aktarımı, daha geniş aralık, diğer kablosuz teknolojilerle birlikte vaat ediyor. Bluetooth 5’in masaya getirdiği iyileştirmeleri hızlı bir şekilde özetleyeceğim.

  • Bluetooth 5 2 kat daha hızlı

Bluetooth’un mevcut sürümü olan Bluetooth 4.2’nin teorik hız sınırı yaklaşık 1 Mbps’dir. En son teklif 2 Mbps’ye kadar iki kat daha fazla hız vaat ediyor  . Her iki Bluetooth 5 destekli cihaza sahip olmanız koşuluyla, veri aktarım hızlarında artış yaşayabilirsiniz. Ayrıca, bahsi geçen hızın sadece teorik olduğunu ve gerçek aktarım hızlarının biraz daha düşük olacağını unutmamak gerekir .

  • Bluetooth 5 4x Daha Geniş Menzile sahip

Bluetooth 5, Bluetooth 4.x menzilini dört kata kadar genişletir ve yaklaşık 120 metrelik teorik aralığa sahiptir . Bu daha geniş aralığa ulaşmak için, benzer güç gereksinimlerini korurken bant genişliği azaltılabilir. Bluetooth SIG, artık tüm evi kapsayabilecek akıllı ev çözümü sağlayıcıları için özellikle yararlı olabileceğini belirtiyor. Yine, bu aralık sadece teoriktir ve gerçek aralık biraz daha düşük olacaktır .

  • Bluetooth 5, 8x Yayın Mesajlaşma Kapasitesine sahiptir

Yayın mesajı kapasitesini anlamanın anahtarı önce Bluetooth işaretlerini anlamaktır. Özünde, Bluetooth işaretçileri sürekli olarak bir sinyal yayınlayan Bluetooth destekli cihazlardır ve diğer “normal” Bluetooth alıcıları (örneğin telefonunuz), aldıktan sonra bağlama duyarlı eylemler gerçekleştirebilir. Hala döngü dışında hissediyorsanız, endişelenmeyin.

Bluetooth 4.x, veri paketleri için 31 baytlık bir kapak yerleştirerek Bluetooth işaretlerinin kapasitesini ciddi şekilde sınırladı. Bluetooth 5, daha hassas olmak üzere 255 baytlık daha büyük veri paketleri için destek sağlar  . Bu , eski işaretlerle uyumluluğu korurken Bluetooth işaretlerinin işlevselliğini büyük ölçüde artırır .

  • Bluetooth 5, Komşu Bantlarda Daha İyi Parazit Önleme Özelliğine Sahiptir

Bluetooth SIG, çok sayıda IoT özellikli gadget’ın rekabet ettiğini ve birbirini etkileyebilecek kablosuz teknolojilere sahip çeşitli gadget’ların olduğunu kabul etti. Bununla mücadele etmek için Bluetooth SIG, Bluetooth 5’i başlatan komşu 2,4 GHz ve LTE bantlarında paraziti önlemek için ekstra çaba sarf etti . Yuva kullanılabilirlik maskesini kullanarak parazit otomatik olarak algılanabilir ve önlenebilir.

  • Bluetooth 5 Her Zaman Düşük Enerjili

Bluetooth 4 2010’da piyasaya sürüldüğünde, üç modülle çıkış yaptı: klasik Bluetooth, Bluetooth yüksek hız ve Bluetooth düşük enerji. BLE olarak kısaltılmış Bluetooth düşük enerjisi, sürekli bağlı olan cihazlarda Bluetooth tarafından tüketilen gücü azaltmak için tasarlanmıştır.

Bluetooth 5’i başlatan Bluetooth SIG, her zaman düşük enerjili olmak için farklı modülleri ortadan kaldırır ve Bluetooth 5’i sıfırdan tasarlar. Bu, Bluetooth ile bağlı cihazlarınızın çok daha az güç tüketeceği anlamına gelir . Pil sıkıntısına veda etme zamanı!

Bluetooth 5’in Akıllı Ev, IoT ve Giyilebilir Cihazlar Üzerindeki Etkisi

O bariz bir şekilde, şeylerin Internet (IOT) büyük ölçüde artmış veri aktarım hızları yararlanabilir ve Bluetooth 5. daha geniş bir yelpazesi olmasaydı artan veri aktarım hızı ima hızlı veri transferleri cihazlar arasında daha az gecikme gelen bir istek işlenirken arasında bir akıllı telefon ve giyilebilir bir cihaz.

Daha önce de belirtildiği gibi, daha geniş ürün yelpazesi, şimdi kapsamlı kapsama alanından yararlanabilecek akıllı ev çözümü sağlayıcıları için özellikle yararlı olacaktır . Ayrıca, çok yakın olmasalar bile (120 metreye kadar) cihazlar arasında dosya aktarabilirsiniz.

Yayın mesajlaşma yeteneğindeki 8 kat artış, Bluetooth işaretlerinin öncülerinde çok önemli bir rol oynayabilir, çünkü işaretçileri şimdi daha güçlü kılar. Ayrıca, daha iyi parazit algılama önleme, komşu bantlardaki tüm rakip kablosuz standartlar için bir kazan-kazan durumudur. Bu, rekabetçi bir ortamda bir arada yaşamak için son derece önemlidir.


Bluetooth 5 Geriye Doğru Uyumlu Olacak mı?

Bluetooth’un beşinci sürümü, önceki nesil Bluetooth’u geliştirir ve hiçbir şekilde Bluetooth 4’ün yerini alması amaçlanmaz. Bluetooth’un önceki sürümleri gibi, beşinci sürüm de geriye dönük olarak uyumlu olacaktır . Her zamanki gibi cihazlar arasında veri iletebilir ve alabilirsiniz, ancak tüm özelliklerden yararlanmak için her iki cihazın da Bluetooth 5’i desteklemesini istersiniz.

Not : Düşük enerji özelliği yalnızca Bluetooth 4.x aygıtlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacaktır. Düşük enerji özelliğinin sadece Bluetooth 4 ile tanıtıldığı göz önüne alındığında, şaşırtıcı değil.

Cihazlar Bluetooth 5 ile Ne Zaman Gönderilecek?

Bluetooth 5 geliştirici kiti artık kullanılabilir , ancak akıllı telefonlarda ve diğer kablosuz cihazlarda standart hale gelmesi dört ila altı ay sürebilir. 2017 sonlarından sonra gönderilecek tüm akıllı telefonların Bluetooth 5 donanımlı olarak gelme olasılığı yüksektir. Samsung’un bu yılki amiral gemisi Galaxy S8’in Bluetooth 5’i içeren ilk telefon olacağı söylentileri Apple, yılın ikinci yarısında iPhone’u piyasaya sürdükçe, bir sonraki iPhone’un (iPhone 8?) Bluetooth 5 ile birlikte gelmesi bekleniyor.

Bluetooth’un Geleceği

Bluetooth 5 birçok iyileştirme ile birlikte gelse de, bu sürüme getirmeyen ve gelecekteki sürümlere dahil edilmesi beklenen bazı özellikler vardır. Aşağıdakilerden birkaçını listeleyeceğim:

  • Geliştirilmiş Bluetooth Ses Akışı

Bluetooth 5 kesinlikle önemli bir açıdan önemli bir atılım yapmadı : Bluetooth ses akışı . Gelişmiş Ses Dağıtım Profili (A2DP), sesin Bluetooth bağlantısı üzerinden nasıl aktarılabileceğini tanımlayan bir Bluetooth profilidir. A2DP varsayılan olarak birkaç codec’i destekler ve ek codec desteği sağlamak için üçüncü taraf şirketler tarafından genişletilebilir. Bluetooth 5 bu alanda kayda değer bir gelişme sağlamaz, bu nedenle Qualcomm tarafından aptX gibi üçüncü taraflara ait ses codec sıkıştırma algoritmalarına güvenmemiz gerekir. Bluetooth SIG, ses geliştirmelerinin “çalışmalarda” olduğunu söyleyerek kötüleşti ve yakın gelecekte ses akışı geliştirmeleri beklemelisiniz . 

  • Bluetooth Mesh Ağı

Bluetooth 5’e geçmeyen bir başka harika özellik de örgü ağdır. Mesh ağ iletişimi karmaşık bir teknolojidir, ancak bizim için laymen, Bluetooth SIG web sitesinden yapılan bu açıklama şunları yapmalıdır: “ Bluetooth mesh ağında başka bir cihaz aralığında bir cihazınız varsa, her iki cihazın kapsamını da genişlettiniz. Şimdi, ağa mesh düğümleri eklemeye devam edin ve çözüm aralığını genişletmeye devam edebilirsiniz. 

Sen edebilirsiniz sonsuz aralığını genişletmek Bluetooth ve sınırlı Bluetooth aralığı hakkında endişe verici durdurur. Bu teknolojinin Bluetooth 4.x ve Bluetooth 5 ile geriye dönük olarak uyumlu olması beklenmektedir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu