Blog

Brezilya’da Üniversite Okumanın Maliyeti

Brezilya’da eğitim almayı planlıyorsanız, ücretler, konaklama ve diğer masrafların yanı sıra finansal yardım seçeneklerini ayrıntılı bir şekilde gösterelim.

Brezilya’da eğitim almanın maliyeti nedir? Brezilya’da okumak ilginizi çekiyorsa, göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri, her şeyin ne kadara mal olacağıdır. Bu temel rehber, her şeyin size ulaşmasını sağlamak için üniversite yaşamının her yönünün maliyetini düşürür.

Fiyatların yayınlanma sırasında doğru olduğunu ve burada gösterilen fiyatlardan farklı olabileceğini unutmayın. Brezilya’da yerel para birimi gerçek.

Öğrenim Ücretleri

Brezilya, yerli ve yabancı öğrenciler için lisansüstü seviyesine kadar ücretsiz kamu eğitimine sahiptir, bu yüzden çoğu devlet üniversitesi öğrencilerinden yalnızca bir kayıt ücreti talep edecektir.

Özel yükseköğretim kurumları ücret alacaktır ve bunlar seçtiğiniz lisans programına ve üniversitenin kendisine bağlı olacaktır.

Özel öğrenim ücretleri 7.800 R $ ve 40.200 R $ (1.600 £ – 8.200 £) arasında değişebilir.

Brezilya’daki bir üniversiteye başvurmadan önce, Portekizce konuşup akademik bir standarda yazabildiğinizi kanıtlamak için bir Portekizce dil sınavına girmeniz gerekecektir. Bunun üzerine, öğrenciler Vestibüler olarak bilinen bir giriş sınavını geçmek zorunda kalacaklar.


Konaklama Masrafları

Brezilya’daki çok az sayıda üniversite öğrencilere konaklama imkanı sunar, ancak bir çoğu aile yanında konaklama düzenlemede yardımcı olacaktır.

Aksi takdirde öğrenciler özel kiralık konaklamalarda kalabilirler.

Bir daire ayda 830 R ile 1.200 R $ (170 £ – 252 £) arasında değişebilir.

Ortalama kamu hizmetleri maliyeti (su, elektrik ve gaz dahil) yaklaşık 290 R $ (59 £) olabilir.


Diğer Temel Öğrenci Maliyetleri

Brezilya, dünyadaki diğer ülkelerde olduğundan daha az maliyetli olan, yemek ve ulaşım gibi pek çok şeyle ucuz bir yaşam maliyetine sahiptir.

Örneğin, yerel otobüslerde tek yön biletin maliyeti 3 ila 4 TL ile 4,50 TL arasında olabilir (0,63 ila 0,92 TL). Otobüsler sık ​​ve yollar kapsamlı.

Taksiler de yaklaşık 5,50 R $ (1,12 £) ve 1 kilometrede 2,50 R $ (0,50 £) artan bir yolculukla oldukça makul. Über ve Cabify’ın yanı sıra kullanabileceğiniz taksi uygulamaları da var.

Ek olarak, Rio de Janeiro veya São Paulo’da okuyorsanız metro sistemlerini kullanabilirsiniz. Rio’dan tek yön ücretler 4.30 R $ (0.87 £) ve São Paulo’da (4.81 £) 4 R.

Taze meyve ve sebzeler ülke genelinde bol miktarda bulunur ve öğrenci bütçesine uygun olmalıdır. Bir kaç örnek, kilogramı 5,88 ABD Doları olan elma (1,19 £) ve kilo başına 3,36 ABD Doları (0,68 £) olan patatesleri içerir. Bir litre süt 3.18 R $ (0.65 £) ve bir somun ekmek 5.56 R $ (1.13 £) tutarındadır.

Dikkate alınması gereken bir diğer maliyet sağlık hizmetidir. Kamu sağlığı, Birleşik Sağlık Sistemi olarak bilinen ulusal sistem aracılığıyla tüm Brezilyalı ve yabancı sakinlere ücretsizdir. Bununla birlikte, öğrenciler genellikle daha hızlı ve daha gelişmiş olan özel sağlık hizmetlerine erişim sağlayan özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünebilirler.


Yaşam Tarzı

İngiltere, ABD veya Avustralya’da eğitim görmekle karşılaştırıldığında, Brezilya’da geçim maliyeti makul olmakla birlikte, enflasyon nedeniyle yerel fiyatlar bir miktar artmaktadır.

Boş zamanlarınızda neler yapmak istediğinize bağlı olarak, ders çalışmadığınız zamanlarda yapılacak birçok ucuz (veya ücretsiz) şey vardır.

Örneğin, tipik bir restoranda yemek ortalama olarak 17 R $ (3,55 £) ve bir bira ithal edilip edilmediğine veya yerel olmasına göre değişebilir, ancak 9.80 R’dan (2 £ ) bir bira için.

Spor salonuna üyelik, spor salonunun büyüklüğüne ve bulunduğunuz ülkenin neresine bağlı olarak değişebilir. Rio de Janeiro’da 130 R $ ‘a kadar mal olabilir (26.42 £).

Bir sinema bileti 20 R $ (4,17 £) tutabilir. Bununla birlikte, çok sayıda plaj ve yıl boyunca iyi hava koşullarıyla, dış mekanı ücretsiz olarak keşfetmek için zaman harcamak için bol miktarda fırsat vardır.


Hangi Finansal Destek Var?

Brezilya‘daki üniversiteler, düşük gelirli öğrencilere özel üniversitelere devam etmeleri için devlet teşvikleri şeklinde finansal yardım sunmaktadır.

Ancak, uluslararası öğrenciler bunun için başvuramazlar; bu nedenle, üniversitenizin veya ülkenizin herhangi bir maddi yardım sağlayıp sağlayamayacağını görmek iyi bir fikir olabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhaba brezilyada ücretsiz devlet üniversiteleri hakkında bilgiye ulaşamadım lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu