Blog

Pekin’deki En İyi Üniversiteler

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Pekin, 3.000 yıl öncesine uzanan zengin bir tarihe sahiptir.Şehir, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Yaz Sarayı, Ming Mezarları, Zhoukoudian ve Çin Seddi ve Büyük Kanal’ın bölümlerini içeren yedi Unesco Dünya Mirası listesine ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak, 21 milyondan fazla nüfusu olan ve Çin’in başkenti olan kent, Çin Medya Grubu Genel Merkezi, Çin Dünya Ticaret Merkezi ve Başkent Müzesi gibi modern binaları da etkileyici yerlerdir.

Bunun yanı sıra, şehir 91 üniversiteye ev sahipliği yapıyor, yani aday öğrenciler için bolca seçenek var.

Çin hükümeti, uluslararası öğrencilere daha çekici gelmesi için yüksek öğrenim sektörüne büyük yatırım yaptı, şimdi Pekin’de okumayı düşünmek için her zamankinden daha iyi bir zaman.

1. Tsinghua Üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi , dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir ve düzenli olarak Çin’deki en iyi kurumlardan biri olarak sıralanmaktadır.

Mühendislik ve bilgisayar bilimleri öğretiminde güçlü bir performans sergiliyor.

Kampüs ayrıca, Qing Hanedanı kraliyet bahçelerinin eski yerine inşa edilmiş ve geleneksel binaların yanı sıra Çin tarzı çevre düzenlemelerini elinde tutan, Çin’deki en güzel şehirlerden biri olarak kabul edilir.

Başlıca öğretim dili Çince’dir, ancak Çince siyaset, dış politika ve uluslararası ilişkiler, makine mühendisliği ve küresel iş gazeteciliği gibi bazı yüksek lisans programları İngilizcede sunulmaktadır.


2. Pekin Üniversitesi

Ayrıca geleneksel evleri, bahçeleri, pagodaları ve diğer birçok tarihi yapılarıyla en güzellerinden biri olarak kabul edilir.

Üniversitede iki ulusal mühendislik araştırma merkezi ve 12 ulusal kilit laboratuvar da dahil olmak üzere 216 araştırma merkezi bulunmaktadır.


3. Beihang Üniversitesi

Beihang Üniversitesi mühendislik, teknoloji ve sert bilimlere odaklanan önemli bir kamu araştırma üniversitesidir.

Üniversite aslen 1952 yılında Tsinghua Üniversitesi, Peiyang Üniversitesi, Xiamen Üniversitesi , Sichuan Üniversitesi ve diğer birçoklarının havacılık bölümlerinin birleşmesinden kuruldu .

Üniversite, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, ABD ve Sri Lanka gibi 40 ülkeden 152 üniversite ve kuruluşla bağlantı kurdu.

1990’lardan bu yana, Çin’deki tüm uluslararası yüksek lisans ve doktora programları için ana dil olarak İngilizce’yi kullanan az sayıdaki üniversiteden biri olmuştur ve aynı zamanda İngilizce’de birçok lisans programı sunmaktadır.


4. Renmin Üniversitesi Çin

Çin Renmin Üniversitesi’nde şu anda iki aktif kampüs bulunmaktadır; biri inşaat halinde, diğeri Pekin bölgesinde eski bir kampüstür.

Queen’s Üniversitesi , Columbia Üniversitesi , Cenevre Üniversitesi , Waseda Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi de dahil olmak üzere, dünyadaki birçok üniversite ile ilişkileri ve değişim programlarını sürdürmektedir .

Üniversite, doğa bilimleri, bilgi teknolojisi ve çevre bilimleri alanlarında programlar sunmasına rağmen, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki güçlü yönleriyle tanınır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu