Yaşam

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar? Bulaşık Makinesi Tuzu Kaç Ay Gider?

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar? Bulaşık Makinesi Tuzu Kaç Ay Gider?. Hem su tasarrufu açısından hem de daha çok kullanışlı ve ergonomik olduğu için bulaşık makinesi kullanımı çok fazla atmış durumda. Nerdeyse her evin olmazsa olmazı bulaşık makinelerimizin bakımı da önemli.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Günümüzde sürekli kullandığımız bulaşık makinelerimizi daha uzun ömürlü olması için kullanmamız gereken ürünlerden biride Bulaşık Makinesi Tuzudur. Suların sertliğini yumuşatan  ve bu sayede makineye attığımız mutfak ürünlerimizin çizilmesini engelleyen bulaşık makinesi tuzu, hangi marka olursa olsun her makinada kullanılması gerekmektedir.

Bulaşık makinesi tuzu, içeriğindeki formlar sayesinde  diğer tuzların içerdiği demir ve karbonatlardan hiçbirini içermez, böylelikle suyun sertliğini azaltıp bulaşık makinesine zarar vermesini önleyebilir. Bulaşık makinesi tuzunun yeri,  bulaşık makinesinin dibinde, tahliye deliğinin yanında olur. Tuz haznesi suyla dolu olsa bile tuzu yine de dökebilirsiniz.  Filtreleme ve absorbe etme özelliği vardır. Bulaşık makinesine tuz koymanız, makinenizin en iyi performans düzeylerinde uzun süre çalışmasını ve bulaşıklarınızın yepyeni çıkmasını sağlar. Peki, oldukça faydalı olan bu malzeme bulaşık makinesine nasıl konulmalı? Merak ettiğiniz yanıtları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz…


Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Eklenir?

Tuz bölmesine yaklaşık 2 kg yumuşatma tuzu koyabilirsiniz. Makine için özel üretilmiş tuzlar yerine kesinlikle sofra tuzu kullanmayınız. Tuzu eklemek için; bulaşık makinenizi açma-kapama düğmesinden kapayınız. Makinenin fişi ulaşabileceğiniz bir yerdeyse prizden çıkarmanız garantili bir adım olacaktır. Makinenin kapağını açtıktan sonra alt sepeti çektiğinizde sol tarafta yer alan ve tıpa kapağını andıran tuz bölmesini sola doğru çevirerek açınız. Buradaki haznede bir miktar su bulunmalıdır. Buraya tuzu ekledikten sonra kapağı sağa doğru çevirerek kapatınız. Makinenin haznesinde su yoksa, üzerine 1 litre su eklemeniz gerekir. Hazne dışına taşan tuz veya su varsa temiz bir bez yardımıyla sildikten sonra makineyi bulaşık olmadan çalıştırınız.


Bulaşık Makinesi Tuzunun Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Makinenizdeki tuz uyarı lambası bazı durumlarda yanabilir. Haznede tuz bitmiş ya da miktarı azalmış ise ekleme yapınız. Lamba halen yanmaya devam ederse, tuz haznesinin kapağı tam olarak kapanmamış ya da içinde su kalmamış olabilir. Son olarak suyu kontrol etmeyi unutmayınız.


Bulaşık Makinesi Tuzunun Sofra Tuzundan Farkı Nedir?

Bulaşık tuzu, sofra tuzunda yer alan demir gibi bazı elementleri minimum düzeyde içermektedir. Ayrıca daha yavaş çözünmesi için toz halde değil iri tanelidir. Granül yani iri taneli olması yumuşatma ünitesinin tıkanmasını önlemektedir.


Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl ve Nereye Koyulmalıdır?

Bulaşık makinesinin zarar görmemesi ve yüksek performans göstermesi için bulaşık makinesi tuzunun düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu nedenle makine de yer alan doğal bulaşık tuzu bittikçe tekrar yenilenmesi önem taşımaktadır. Bulaşık makinesinde yer alan tuz haznesinin kapağı açılarak tuz eklenmeli ve haznenin kapağı kapatılmalıdır.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu