Yaşam

İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar? İngiliz Karbonatı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar? İngiliz Karbonatı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz İngiliz Karbonatı ve normal karbonat arasındaki fark nedir? Alkali bir madde olan İngiliz Karbonatı içilir mi ve bağırsakları çalıştırır mı? merak edilmekte. Bir çok farkı kullanım alanı olan İngiliz Karbonatı mide için kullanılır mı? Gelin birlikte İngiliz Karbonatı Kullananların yorumlarını ve tüm detayları öğrenelim…

İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta çok fazla kullanılan İngiliz Karbonatı faydaları oldukça fazladır. Özellikle eczanelerde satılan İngiliz karbonatı, vücudun asidik oranını dengeler. Alkali su hazırlamak için kullanılan İngiliz karbonatı zayıflatıcı etkilere sahip olduğu için tercih edilmektedir. aslında sodyum bikarbonat olarak bilinen bir madde. Kendisine eczanelerden kolayca ulaşılabiliyor. İnsan vücuduna etkisinin de temel olarak asidik ortamı dengelemesi olduğu bilinmekte.

Maddeler halinde sınıflandıracak olursak İngiliz Karbonatı;

 • Kadınlar için cilt eşitlemeye ve ölü hücreleri temizlemeye yardımcı olur. Saçlarda oluşan kepek sorununa ve bakımına karşı şampuandan sonra durulanıp bikarbonat ile saç diplerine masaj yapıp sonra durulama şeklinde kullanılmaktadır.
 • Ev temizliği yaparken mermer, taş ve fayans parlatmak için kullanılır.
 • Bikarbonat halı temizlemek içinde kullanılan bir üründür.
 • Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek te ve yiyeceklere koku sinmesini engellemektedir.
 • Lavabo gibi parlatılması gereken metalleri yahut alanları parlatarak beyazlatmakta yardımcı olmaktadır.
 • Dişleri fırçaladıktan sonra tekrar az bir bikarbonat ile fırçalamak diş beyazlatıcı olarak kullanılır.
 • Ayak bakımında bikarbonatlı su ile yıkamak ayakları rahatlatarak tahrişleri engellemektedir.
 • Temizlenmesi zor yerlerde kullanılır.
 • Bulaşık makinesi içinin temizliği ve bakımında kullanılmaktadır.
 • İngiliz karbonatı çamaşır makinesinde de kullanılabilmektedir.
 • Ev içindeki kötü kokunun yok olması sağlanmaktadır.
 • Yıkanması zor alanlarda bulunan yağ lekelerini gidermek için kullanılır.
 • Lavabo ve tıkanmış boruları açmakta da kullanılmaktadır.

👉 Madeleb Krem Ne İşe Yarar? Madeleb Ne Zaman Etkisini Gösterir?


İngiliz Karbonatının Faydaları Nelerdir?

 • Vücudun alkali ve asit dengesini sağlar.
 • Mide asidi arttığında görülen mide yanması ve mide ekşimesi gibi problemlerin önüne geçer.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı vücudu koruduğu düşünülmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek olur.
 • Spor sonrası eklem ve kas ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlar.
 • Zayıflamak isteyenlerin beslenmesine katkıda bulunur.
 • Dişleri beyazlatıcı etkisi vardır.
 • Cildin pH seviyesini dengeler. Bu sayede cilt kuruluğunun önüne geçer.
 • Siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Saç sağlığını destekler. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 Vücut Peelingi Ne İşe Yarar? Evde En İyi Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?


İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır?

İngiliz karbonatı genel olarak içme suyuna ilave edilerek tüketilen bir madde diyebiliriz. Eğer hazır olarak aldığınız İngiliz karbonatı minik minik poşetlere (kaşelere) ayrıldıysa 1 litre suya bu kaşelerden 1 tane ilave edebilir, eğer bir kavanozun içinde toz halde bulunuyorsa yine 1 litre suya 1 çay kaşığı tepeleme olacak şekilde ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu suyu gün içinde tüketmeniz yeterli. Ancak yemeklerden hemen sonra tüketmemeye dikkat etmeli. 1 hafta boyunca her günü bu karışımı içerek geçirirseniz 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız.

Eğer dişlerinizi beyazlatmak için değerlendirmek isterseniz diş fırçanızın üzerine biraz İngiliz karbonatı döküp dişlerinize zarar vermeyecek şekilde yavaş yavaş fırçalayabilir ve ağzınızı güzelce durulayabilirsiniz.

Eğer sivilce ya da leke gibi cilt problemleriniz için değerlendirmek isterseniz İngiliz karbonatını limon suyu ya da 1 yemek kaşığı kadar yoğurtla karıştırarak temiz cildinize bir peeling gibi uygulayabilir ya da yine suyun içine karıştırıp bu suyu bir tonik gibi kullanarak aynı etkisinden faydalanabilirsiniz.

👉 Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nasıl Kullanılır? (Videolu Anlatım)


İngiliz Karbonatı Zayıflatır mı?

İngiliz karbonatı elbette diğer tüm ürünler gibi tek başına zayıflatma etkisi olan bir malzeme değil, yalnızca zayıflamaya yardımcı olabilecek bir gıda takviyesi.

Vücudun asit ve alkali dengesini sağladığından çokça tercih edilen bir isim haline gelen İngiliz karbonatı, vücutta biriken toksinlerin, yani yabancı ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olduğundan kilo verme, daha doğrusu yağ yakımı sürecini hızlandırabiliyor. Tabii ki sadece İngiliz karbonatlı su içerek bunu sağlayamayacağınızı bilerek hareket etmeniz, beslenme programınızı daha sağlıklı hale getirmeniz de büyük önem taşıyor.

Vücudun asit ve alkali dengesini sağlayan İngiliz karbonatı sayesinde pek çok kişi kilo verdiğini ifade etmektedir. Bir süre İngiliz karbonatı diyeti uygulayanların ödem attıkları ve yağ yaktıkları da bilinmektedir. İngiliz karbonatı eklenen su ile zayıflamak için gün içinde en az 3.5 litre su içilmesi önerilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 CİMS Yöntemi Nedir? CİMS Metodu İle Zayıflama Menüsü


İngiliz Karbonatı Zararları Nelerdir?

Faydaları ile göz doldurmasına rağmen İngiliz Karbonatı Zararları açısından da ele alınması gereken bir üründür. İngiliz Karbonatı kullanmadan önce bir hekime danışılmasında fayda var çünkü İngiliz karbonatının karaciğer rahatsızlığı bulunanlarda, ödem ve şişkinlik problemleri olanlarda ya da tansiyon hastalarında kullanılması pek çok uzman tarafından önerilmiyor.

Bunun yanında özellikle hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınların İngiliz Karbonatı kullanması pek tavsiye edilen bir şey değil. İngiliz karbonatı kullananların da bu ürünü düzenli kullanmaması gerekir. Bir hafta ara vererek kullanılması önerilse de bir hekime danışılmadan kullanılmaması daha uygun olacaktır.


İngiliz Karbonatı Kullananların Yorumları

Karbonatlı su ile bir haftada 2 kilo verdim. Eczaneden aldığım İngiliz karbonatını kullanıyorum. Ben günlük 3 litre karbonatlı su tüketiyorum. 3 litre su içine 2 çay kaşığı ingiliz karbonatı etkiliyorum. Bunu yemek yemeden 1 saat önce yarım litre kadar içiyorum. Yemekten 1 saat sonra da yarım litre daha içiyorum. Kilo vermek için bunun yanında yemeğe de dikkat edilmesi lazım. Benim kilo verme gidişatım iyi. Şunu da belirtmeliyim ki ben emziren bi anneyim. Hiç bir zararı yok hatta aksine sütüm çoğaldı.

Karbonatlı suyu 1 aydır içiyorum. Yararı gerçekten çok. Bu suyu içerek bir de spor yaparak 3 kilo verdim. İngiliz karbonatını eczaneden alabilirsiniz. Karbonatlı su içmeye başladıktan sonra sabahları erken kalkıyorum ve daha dinç ve sağlıklı hissediyorum.  Ayrıca kabızlık ve gaz gibi bağırsak probleminiz varsa bu su bunlar için de yardımcı oluyor,benden söylemesi. Ülser gibi mide problemi olmayanlar karbonatlı suyu rahatlıkla içerebilirsiniz.

Karbonatlı su ile 7 kilo verdim. Ben 1,5 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ekliyorum. Bunu sabah uyanınca aç karnına 2 bardak içiyorum. Kalanını da gün içinde tüketiyorum. Ek olarak normal sade içme suyu da içiyorum. Ben yüksek tansiyon problemi olan kişilere karbonatlı su içmelerini tavsiye etmiyorum. Ben karbonatlı suyu 15 gün içiyorum sonrasında 1 hafta içmiyorum. Karbonatlı su sadece vücuttaki suyu atmaya yardımcı olmuyor aynı zamanda alkali özelliğinden dolayı iç hastalıklarını da iyileştiriyor.

Karbonatlı suyu ben 1,5 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek hazırlıyorum. Ek olarak öğünlerimi 3 ara ve 3 ana öğüne çıkardım. Bu düzenle 2 ayda 10 kilo verdim. Bu 10 kiloyu yağdan verdim hep. 70 kilodan 60 kiloya düştüm. Hedefim de 50 kilo olmak bunun için 2 ay daha bu düzenle devam etmem lazım.

Ben karbonatlı suyu diyetimin ilk birkaç haftasında kullandım. Ben hızlı şekilde kilo verdim.

Bu karbonattan mı yaptığım diyetten mi spordan mı bilmem. Fakat araştırdığım kadarıyla doktorlar karbonatlı suyun uzun süreli kullanımda böbrekleri kötü etkiliyormuş. Zayıflamak için normal içilen suyun yeterli olacağını düşünüyorum artık.

Ben spor salonuna giderken tanıştığım biri karbonatlı su içiyordu. Bununla kısa sürede 3-4 kilo vermişti. Ben de denemek istedim. Ama ben çok rahatsız oldum. Öyle şişkinlik yaptı ki bende. Ki ben spor ve diyet yapıyordum. Buna rağmen  3 kilo aldım. Karnım ve midem taş gibiydi. Doktoruma sordum ve karbonatlı su içtiğimi duyunca intihar etmek mi istiyorsun diye sordu. Özetle karbonatlı su bende tam ters etki gösterdi. Vücudumun dengesi şaştı. Midemdeki şişlik uzun süre geçmedi.. Ayrıca kilo vermem yavaşladı ve hatta uzun bir süre tamamen durdu. Karbonatlı su ile kilo veren birçok kişi varmış.  Ama bence etkisi değişiyor kişiden kişiye değişiyor. Veyahut psikolojik de olabilir. Ben karbonatlı su kullandığım için çok pişman olmuştum.

Ben pazartesi günü 65 kilo ile karbonatlı su içmeye başlamıştım. Bugün günlerden pazar yani 1 hafta olmuş ve benim kilom 62,5. Ben doğum kilolarımdan çok rahatsız oluyordum ve bir türlü geçmemişti. Karbonatlı su beni çok motive etti. Ben karbonatlı su yanında akşam 6’dan sonra  sadece yeşil çay ya da çok acıkırsam sadece 3-5 kaşık yoğurt yiyorum.

Karbonatlı su ilk içildiğinde tadı kötü geliyor ancak alışınca normal suyun tadı ağır gelmeye başlıyor. Ben karbonatlı sudan günde 4,5 litre tüketiyordum.  Ben bu suyun yararını çok gördüm. Sabah kalktığım zaman sanki vücudumdaki bütün yağlardan kurtulmuş gibiydim. Ben 70 kilo ile başlamıştım ve şu 67 kiloyum. Karbonatli su içmeye devam edeceğim.

Ben yaklaşık 4 haftadır karbonatlı su içiyorum. Ben rejimle birlikte 3,5 kilo verdim.

Bu süre içinde akşam 7’den sonra hiç bir şey yemedim sadece su içtim. Karbonatlı suyun tadı kuyu suyu gibi ama bence güzel. Ben tansiyon problemi olmayan kişilere mutlaka tavsiye ediyorum.

Ben karbonatlı suyu marketten almıştım. Bu suyla 2 haftada 3 kilo verdim. Bu sürede yediklerime dikkat etmemiştim. Günlük 2,5-3 litre karbonatlı su tüketmiştim. Ben faydasını gördüm. Faydası çok. Marketten aldığım karbonatla ingiliz karbonatın bir farkı yok bence.

Ben karbonatlı suyu 1,5 ay içtim. Bu suya başlamadan önce göbeğim ve bel çevrem aşırı yağlıydı. Karbonatlı su sayesinde 10 kilo verdim ben. Göbeğim resmen eridi. Ayrıca ben ek olarak çok ciddi bir diyet de yapmamıştım. Sadece yediklerime çok dikkat ettim. Bu süreçte hiç de zorlanmadım,aç kalmadım. 87 yaşındaki komşum yıllardır karbonatlı suyu içiyor. Ben de zaten ondan öğrenmiştim. Ben herkese tavsiye ediyorum.

Ben karbonatlı suyu bundan 2 yıl önce denemiştim.1 litre su içine 2 çay kaşığı karbonat ekledim. Bundan günde 2,5 litre su içtim. 15 günde yaklaşık 8 kilo verdim. Bu kadar kısa sürede çok fazla kilo vermek çok zararlı bunu biliyorum. Ben karbonatlı suyun hiç bir yan etkisi olmadı bende. Ama kişiden kişiye de değişebilir. Eğer herhangi bir yan etki görürseniz hemen bırakmanızı tavsiye ediyorum. En iyi oran 1,5 litre su içine 1 tatlı kaşığı karbonat eklenmesi bence. Ben İngiliz karbonatı kullanmamıştım,normal karbonat kullandım. Normal karbonat ağızda kuruluk yapabilir. Ben bu dönemde ayrıca spor ve diyet de yaptım. Karbonatlı su kilo vermeyi gerçekten hızlandırıyor. Sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu