Teknoloji

Canva Nedir, Nasıl Kullanılır? Canva Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

Canva Nedir, Nasıl Kullanılır? Canva Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?. Canva ücretsiz bir web tabanlı tasarım uygulamasıdır. Canva; infografik, poster, sosyal medya gönderileri, sunum, davetiye, kart ve reklam gönderileri gibi daha birçok şeyi profesyonel bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmaktadır. Canva’nın en önemli özelliği ise sürükle bırak tasarım ara yüzüne sahip olmasıdır. Bu özelliği ile tasarımdan çok fazla anlamayan kişiler bile Canva sayesinde harika tasarımlar ortaya çıkarabilir.

Canva Nedir?

Canva ücretsiz bir web tabanlı tasarım uygulamasıdır. Canva; infografik, poster, sosyal medya gönderileri, sunum, davetiye, kart ve reklam gönderileri gibi daha birçok şeyi profesyonel bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmaktadır. İçerisinde yüzlerce tasarım bulunmaktadır. Pek çok farklı tasarım seçeneği sunduğundan dolayı farklı tasarımlar ortaya çıkarabilmeniz mümkündür.

Canva’nın en önemli özelliği ise sürükle bırak tasarım ara yüzüne sahip olmasıdır. Bu özelliği ile tasarımdan çok fazla anlamayan kişiler bile Canva sayesinde harika tasarımlar ortaya çıkarabilir. Canva’da tasarım yaparken tasarım süreci sizi zorlamayacaktır. Canva uygulamasında hazır temalar sayesinde istediğiniz tasarımları oluşturabilirsiniz.

Canva uygulama ücretsizdir. Video, çeşitli dosya türlerinde kaydedilebilir, ses doğrudan bir kaynaktan veya harici bir mikrofondan eklenebilir ve son sürümler otomatik olarak popüler barındırma sitelerine yüklenebilir. Gerçek zamanlı düzenleme özellikleri de mevcut olup, kullanıcıların yakalama sırasında basit efektler veya metin eklemelerine olanak tanır.

Canva web tabanlı tasarım programı ile ücretsiz olarak tasarımlar oluşturup düzenleyebilirsiniz. Canva uygulamasını üye olmak için https://www.canva.com adresine girilir.


Canva ile Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Canva.com ana sayfasından önerilen şablonlardan, arama seçeneğinden şablon arayarak veya sağ üstte bulunan “Tasarım oluşturun” seçeneği tıklanarak tasarım oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kaydetmek için yeşil renkli “tamamla” seçeneği tıklanarak bilgisayara kaydedilir. Soldaki hazır şablonlar tasarıma uygulanarak üzerinde düzenleme yapılabilir. Sol menüde bulunan menülerden tasarım için gerekli fotoğraf, bileşen vs. yazı eklenebilir.

Tasarımı bitirdikten sonra sağ üst menüde bulunan “İndir” seçeneği tıklanarak bilgisayara indirilir.

  1. Ekranın sol tarafındaki “Tasarım Oluştur” düğmesine basın. Tasarımınızı sıfırdan oluşturmayı planlıyorsanız ve önceden hazırlanmış bir şablon kullanmıyorsanız, “Özel Boyutlar”a tıklayın ve tercih edilen boyutları manuel olarak girin.
  2. Önceden hazırlanmış şablonları kullanmak için arama çubuğuna “YouTube küçük resmi” yazın. Nasıl yapılır, güzellik, seyahat, müzik, yemek vb. gibi birçok temalı çözüm göreceksiniz.
  3. Projenin adını değiştirin. Bu, tasarımı bitirdikten sonra onu daha hızlı bulmanıza yardımcı olacaktır. Ekranın üst kısmındaki mevcut isme tıklayın ve sizin için uygun olanı yazın.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu