Bilgi Arşivi

CİMER Şikayet Sonucu Ne Olur? CİMER Şikayet Sorgulama 2024

CİMER Şikayet Sonucu Ne Olur? CİMER Şikayet Sorgulama 2024. CİMER yani “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi” dilekçe ve bilgi edinme haklarının kullanımını kolaylaştırmak için kurulan kamuoyu iletişim platformudur. Vatandaşlar, CİMER üzerinden şikayetlerini, önerilerini ve taleplerini iletebilirler. Gelin hep birlikte CİMER hakkında merak edilenleri öğrenelim.

CİMER Şikayet Sonucu Ne Olur?

CİMER’e yazılan dilekçeler ilk olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli CİMER personeli tarafından okunup ilgili kurumlara sevk edilmek suretiyle işleme alınmaktadır.

Şikayetler, ilgili devlet kurumlarına iletilir ve bu kurumlar tarafından incelenir. Şikayet konusuyla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar yapıldıktan sonra, şikayetin çözümü için gerekli adımlar atılır. Şikayetin sonucu, şikayetin konusuna ve ilgili kurumun değerlendirmesine bağlı olarak değişebilir. Eğer şikayet haklı bulunursa, gerekli düzeltici veya iyileştirici önlemler alınabilir. Bu süreçte vatandaşa da şikayetinin durumu hakkında bilgi verilir.

CİMER’e yaptığınız şikayet, öneri, ihbar ve öneri sonuçlarını ya da süreçlerini şikayet sürecinde size verilen ‘takip no‘ ile hangi aşamada olduğunu sorgulama imkanınız vardır. CİMER’e yapılan tüm dilekçelere ve başvurulara en geç 30 iş günü içerisinde cevap verilmektedir.

CİMER’e yapılan bilgi edinme dilekçelerine yapılan başvurular ise en geç 15 iş günü içerisinde cevaplandırılmaktadır.

Bilgi Edinme Dilekçelerine yapılan başvurular kanun gereği en geç 15 iş günü içinde cevaplandırılır. E-devlet  başvuru sorgulama bölümünden başvurularının cevaplarını görüntüleyebilirler. Ayrıca Alo 150’yi arayarak da başvuru durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şikayet türü seçilerek yapılan başvurular, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamındadır. Şikâyet niteliğindeki başvurularda, CİMER personelinin gerekli görmesi hâlinde başvuru sahibinin lehine olmak üzere kimlik ve iletişim bilgileri gizlenebilir. Bu durumda başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri gizli olarak
işleme alınır ve sonuçlandırılır. Hukuka uygun olarak başlatılan idari inceleme veya soruşturmalar ile yargı makamlarının talepleri haricinde; başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri ile kişiyi anlaşılır kılacak diğer kişisel verilerin erişimi engellenir.

50 Soruda CİMER Nedir?


CİMER Şikayet Sorgulama 2024

CİMER’e yaptığınız şikayetleri şikayet dilekçesi yazarken size verilen ‘takip no’ ile e-devlet sorgulama ekranından süreçleri ve cevapları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca ALO 150 hattı üzerinden dilekçeniz ya da başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

CİMER Başvuru Sorgulama


CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER’e aşağıdaki adımları takip ederek başvuru yapabilirsiniz:

 İnternet ortamında başvuru: www.cimer.gov.tr

• “Başvuru Yap” butonu tıklanarak T.C. Kimlik Numarası, ad-soyad, doğum tarihi, kimlik seri numarası ve cep telefonu bilgileri girildikten sonra başvuru sahibinin cep telefonuna gönderilen onay kodunun doğrulanması ile birlikte başvuru sahibi başvuru ekranına yönlendirilmektedir.
• Kimlik bilgileri kısmında başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası, ad-soyad, adres ve cep telefonu bilgileri sistem tarafından otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu kısımda ayrıca başvuru sahibi e-posta adres bilgilerini girmek zorunda olup eğitim durumunu ise isteğe bağlı olarak tercih etmektedir.
• Bununla birlikte başvuru sahibi yazışma adresi olarak farklı bir adres kullanabilir; ayrıca dilerse özellikle mahalli hizmetlerde ortaya çıkan sorunların yerinde tespit edilebilmesi amacıyla konum bilgilerini paylaşabilir.
• Daha sonra başvuru sahibi başvuru detay ekranına yönlendirilerek başvuru metnini oluşturur ve dilerse başvurusuna dosya ekleyebilir.
• Son aşamada başvuru sahibi, başvuru ön izleme alanına yönlendirilerek hem kimlik bilgilerinin hem de başvuru metninin doğruluğunu inceler ve yasal bilgilendirme yazısını okuyup onayladıktan sonra “Başvuruyu Tamamla” butonunu tıklayarak işlemini sonlandırır. Başvuru tamamlandıktan sonra kişiye başvurusunu takip edebileceği bir başvuru sayısı verilir ve e-posta adresine başvurusunun alındığı bilgisi gönderilir.

Mektup ve faks başvurularında başvurular Türkçe, okunaklı ve anlaşılır bir şekilde yazılır.

Şahsen Müracaat:

Başvuru sahipleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bölge müdürlükleri ve iletişim büroları, yurt dışı temsilcilikleri, bakanlık, valilik ve kaymakamlıklarda oluşturulan halkla ilişkiler bürolarına şahsen müracaat ederek başvuru yapabilmektedir.

CİMER Başvuru Ekranı


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Hakaret Sayılmayan Kelimeler 2024 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu