Gündem

Çocuklarınız İçin İyi Bir Örnek Oluşturmanın 25 Basit Yolu

Çocuklarınız İçin İyi Bir Örnek Oluşturmanın 25 Basit Yolu. Ebeveyn olarak, örnek olarak liderlik etmenin önemli olduğunu biliyorsunuz. Ralph Waldo Emerson’un bir zamanlar söylediği gibi, “Ne kadar yüksek sesle konuşuyorsanız, söylediklerinizi duyamıyorum.” Ama hayat çok meşgul olabilir.

Çocuklarınız İçin İyi Bir Örnek Oluşturmanın 25 Basit Yolu

Yapılacak işler, tamamlanacak projeler ve katılacak etkinlikler var.Ve elbette, yetiştirilecek çocuklar da var. Bu yüzden birçok ebeveynin nadiren kendilerine “Çocuklarım için iyi bir örnek oluşturuyor muyum?” Diye sorması beklenmelidir. İşte Çocuklarınız İçin İyi Bir Örnek Oluşturmanın 25 Basit Yolu.

1. Hassas Olun

Çocuklarınıza başarısızlıklarınız ve eksiklikleriniz hakkında bilgi vermekten korkmayın. Dayanıklı olmayı nasıl öğrendiğinizi onlarla paylaşın. Karşılaştığınız zorlukların ve engellerin üstesinden nasıl geldiğinizi onlara anlatın.


2. Maddi Zenginlik Üzerinde Değer İlişkileri

İnsanları sevmemiz ve bir şeyler kullanmamız gerektiğini söylediğini duydum. Ancak birçok insan bunun tam tersini yapar: şeyleri severler ve insanları kullanırlar. Çocuklarınıza ilişkilerin her zaman şeylerden daha önemli olduğunu gösterin.


3. Zorlukları Kucaklayın

Konfor bölgenizin dışına düzenli olarak çıkın ve korkularınızla yüzleşin. Çocuklarınız olumlu tutumunuzdan öğreneceklerdir.


4. Kişisel Gelişime Bağlı Kalmak

Bilgi, alışkanlıklar , beceriler, duygusal kontrol gibi her zaman kendinizi geliştirin . Çocuklarınız günden güne daha iyi bir yaşam sürmeye ne kadar bağlı olduğunuzu görecekler.


5. Gönüllü Olun ve Hayır İşleri Yapın

Hepimiz çocuklarımızın başkalarına hizmet etmesini ve topluluklarına katkıda bulunmasını istiyoruz. Bir çeşit gönüllü çalışma ile fark yaratarak bir örnek verelim.


6. Komşularınızı Akşam Yemeğine Davet Edin

Bunu yaparak, çocuklarınıza misafirperverliğin önemini göstereceksiniz. Ayrıca komşularınızla daha derin bir ilişki kuracaksınız.


7. Sağlığınıza Dikkat Edin

Eminim çocuklarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını istersiniz, bu yüzden bu alanda örnek olun. Düzenli egzersiz yapın, iyi yiyin ve her gece 8 saat uyuyun. Sadece daha sağlıklı olmakla kalmayacak, aynı zamanda büyük bir ebeveyn olmak için daha fazla enerjiniz olacak!


8. Duygularınızı Yönetin

Sinir bozucu veya endişe verici durumlarla karşılaştığınızda, sakin kalmak için çeşitli teknikler kullanın . Çocuklarınız sizden duygularını kontrol altında tutmanın ve başkaları üzerinde bir şeyleri çıkarmamanın ne kadar önemli olduğunu öğreneceklerdir.


9. Dikkatle Dinleyin

Bu, başkalarına saygı göstermenin bir yoludur. Birisi sizinle konuşuyorsa, telefonunuzu veya diğer dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın ve dikkatlice dinleyin.


10. Başkalarının Sizin Hakkınızda Ne Düşündüğü Konusunda Endişelenmeyin

Ann Landers’in bir zamanlar dediği gibi, “20 yaşındayken, herkesin bizden ne düşündüğünü düşünüyoruz. 40 yaşındayken kimsenin bizden ne düşündüğünü umursamıyoruz. 60 yaşında hiç kimsenin bizi düşünmediğini anlıyoruz. ” Başkalarının onayını almaktan endişe etmek yerine, amaca yönelik ve değer odaklı bir hayat yaşamak konusunda daha fazla endişelenmeliyiz.


11. Başkalarının Görüşlerini Duymayı İsteyin

Sadece düşündüğünüzü önemsemek yerine, başkalarının görüşlerini alın. Bu kendi bakış açınızı genişletecektir.


12. Organize Olmuş Bir Kişi Olun (henüz değilseniz)

Bir şeyler yazın, bir takvim kullanın ve her zaman bir plan yapın. Çocuklarınız örneğinizi görecek ve organizasyon becerileri geliştirmeye kendini adamış olacaklardır . Organize insanların daha az stresli olma eğiliminde olduklarını gözlemledim!


13. Kendinizi ve Başkalarını Affedin

Eğer utanç veya pişmanlıkla yaşıyorsanız, şimdi kendinizi affetmenin tam zamanı. Ve eğer başkalarının size yaptıklarından ötürü kinlere tutunuyorsanız, şimdi onları affetmenin zamanı geldi.


14. Zaman ve Para Konusunda Cömert Olun

Çocuklarınıza kaynakların başkalarının yararına verilmesi ve paylaşılması gerektiğini gösterin. Ne kadar çok verirsek, o kadar çok yaşarız.


15. Minnettar Olun

Kendinizi sık sık şikayetçi bulursanız, bugünden itibaren şükran ruhunu geliştireceğinize karar verin. Zamanla, çocuklarınız da daha minnettar olacak!


16. Kendiniz Hakkında Olumsuz Şeyler Söyleme

Kendileri hakkında çok olumsuz şeyler söyleyen ebeveynleri tanıyorum, örneğin “Başarılı olamayacak kadar eğitimim yok”, “Sabırsızım”, “Kötü bir öfkem var”. Sınırlamalarınız yerine fırsatlara ve olasılıklara daha fazla odaklanın.


17. Kurallara Uyun ve Yasalara Uyun

Herhangi bir haksızlığa yakalanma şansınız olmasa bile bunu yapın. Bütünlüğü göstererek, çocuklarınız hiç kimse bakmasa bile doğru şeyi yapmayı öğreneceklerdir.


18. Güvenilir Olun

Çok az insan zamanın% 100’ünü yapacaklarını söyler. Bu insanlardan biri olun ve çocuklarınıza güvenilir bir insan olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterin. Ne kadar güvenilir olursanız, başarılı olma olasılığınızın o kadar yüksek olduğunu gözlemledim.


19. Başkalarının Başarılarını Kutlayın

Başkalarının başarılarını takdir edin ve kutlayın. Bu şekilde, çocuklarınız neden asla acıyan bir kaybeden olmaları gerektiğini anlayacaklardır.


 20. İhtiyacınız Olursa Yardım İsteyin

Hepimiz yardıma ihtiyacımız olan bir yere geliyoruz. Yardıma veya yönlendirmeye ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Afrika atasözü ilerledikçe, “Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Eğer ileri gitmek istiyorsan birlikte git. ”


21. Kendi İmkanlarınızla Yaşayın

Maddi kazanç arayışına bu kadar takılmayın, karşılayamayacağınız şeyleri satın alın. Araçlarınızın ötesinde yaşamak, stres ve olası yıkım hayatına yol açacaktır.


22. İstediğinizi Değil, İhtiyacınız Olanı Satın Alın

26. noktaya bir takip olarak kendinize “Buna ihtiyacım var mı?” Sorusunu sorun. “Bunu karşılayabilir miyim?” sorusu yerine Bir şeyi karşılayabiliyor olabilirsiniz, ancak buna ihtiyacınız yoksa, muhtemelen satın almamalısınız.


22. Boş Zamanlarınız İçin Okuyun

Boş zamanlarınız için okumuyorsanız, çocuklarınızın boş zamanlarınız için okuma olasılığı düşüktür. Arada sırada, okuduğunuz kitaplar aracılığıyla öğrendiğiniz ilginç şeyleri çocuklarınızla paylaşın. Çocuklarınız da okulda çok çalışmak için daha motive olabilirler !


23. Bozuk İlişkileri Düzeltmek İçin Çaba Gösterin

Scott Sticksel’in bir zamanlar dediği gibi, “Hayat ilişkilerdir. Gerisi sadece detaylar. ” Hayatınız kırık ilişkilerle doluysa, neşe ve tatmin bulmanız neredeyse imkansızdır. Yani hayatınızda kopuk ilişkiler varsa , çatışmayı çözmek için ilk adımı atın .


24. Boş Zamanlarınızda Okuyun

Boş zamanlarınız için okumıyorsanız, çocuklarınızın boş zamanlarınız için okuma olasılığı düşüktür. Arada sırada, okuduğunuz kitaplar aracılığıyla öğrendiğiniz ilginç şeyleri çocuklarınızla paylaşın. Çocuklarınız da okulda çok çalışmak için daha motive olabilirler !


25. Yaşam Konusunda Heyecanlı ve Tutkulu Olun

Koçluk müşterilerimden biri kısa süre önce bana, “Annem ve babam iyi yemek yemek dışında hayatta hiçbir şey için heyecanlı görünmüyor” dedi. Bu müvekkilim bu gerçeği rahatsız etti ve hayatının ebeveynlerinin yaşamları kadar “üzücü” olup olmayacağını merak etti. Ben kimseyi yargılamak için burada değilim, ama eğer çocuklarınız için iyi bir örnek oluşturmak istiyorsanız, hayat hakkında tutkulu olmayı seçin. Yeni bir yetenek öğren. Başkalarına nezaket gösterin . Yeni bir proje başlatın. Bir korku fethet. Topluluğunuza katkıda bulunun. Konfor bölgenizin dışına çıkın. Bugün sadece küçük bir adım atın!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu