Yaşam

Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir? Aç Karınla Çörek Otu Yağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir? Aç Karınla Çörek Otu yağı İçmenin Faydaları Nelerdir? Genel olarak sıklıkla kullanılan Çörek Otu Yağı nasıl kullanılır? Zayıflamak İçin Çörek Otu Yağı kullananların yorumları birbirinden farklılık gösterse de, rahime ve yüze Çörek Otu Yağı kullanmak ayrıca Çörek Otu Yağı hangi hastalıklara iyi gelir? gelin birlikte öğrenelim…

Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

Sağlık açısından oldukça önemli bir yeri olan Çörek Otu Yağı faydaları  Nelerdir? merak edilmekte. Öncelikle Çörek Otu Yağı Nedir? öğrenelim. Çörek otu yağı, Nigella sativa bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Bu bitki Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da yetişir. Çörek otu yağı, genellikle alternatif tıpta kullanılan bir takviyedir ve sindirim, bağışıklık sistemi, solunum yolu sağlığı ve cilt sağlığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilir.

Ayrıca, çörek otu yağı, zengin bir antioksidan ve esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Ancak, tüm bitkisel takviyeler gibi, çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Sayısız faydaları olan Çörek Otu yağı nelere iyi gelir? kısaca özetleyelim. Çörek otu yağı, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilir. Bazıları şunlardır:

Bağışıklık sistemini destekler: Çörek otu yağı, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bileşikler içerir.

Sindirimi destekler: Çörek otu yağı, sindirim sorunlarını hafifletmek ve sindirim sistemini rahatlatmak için kullanılır.

Solunum yolu sağlığını destekler: Çörek otu yağı, astım, alerjiler ve bronşit gibi solunum yolu problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Cilt sağlığını destekler: Çörek otu yağı, antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler içerir ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Akne, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini hafifletmek için kullanılabilir.

Kan şekeri seviyesini düzenler: Çörek otu yağı, kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olan bileşikler içerir.

Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir: Çörek otu yağı, yüksek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücudun oksidatif stresle mücadelesine yardımcı olabilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı azaltır ve enfeksiyonlarla savaşır. Yapılan çalışmalar çörek otu yağının; kan şekeri seviyeleri, yüksek tansiyon ve astım üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Çörek otu yağı, haricen uygulandığında cilt ve saçta da etkili sonuçlar vermektedir.
 • Çörek otunun en önemli bileşeni olan timokinonun bağışıklığı destekleyici özelliği daha fazla antikor oluşmasına yardım etmektedir. Çörek otu yağı bağışıklık hücrelerin sayısını artırarak grip, soğuk algınlığı ve hatta virüslere karşı koruma sağlayabilir.
 • Timokinon bileşeni sayesinde çörek otu aynı zamanda mevsimsel alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak çörek otu yağı kullananlarda burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerinde iyileşme görülmüştür. Çörek otu yağının anti-inflamatuar özellikleri astım belirtilerini de hafifletebilir. Anti-inflamatuar etkileri çörek otu yağını bronşitle mücadele için uygun hale getirmektedir.
 • Çörek otu yağı kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürerek diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır.  Çörek otu yağı sindirim sorunlarını giderir ve sindirim sağlığını desteklemektedir.  Hazımsızlık, gaz, iştahsızlık ve ishale karşı kullanılmaktadır. Timokinon etken maddesi asit salınımını engeller ve sindirim sistemini kaplayan ve koruyan mukoza zarlarını korumaktadır.
 • Çörek otunun iltihap önleyici özellikleri, romatizma ve iltihaplı hastalıklar üzerinde de etkili olmaktadır. Çörek otu yağı eklem ağrılarına iyi gelir ve romatoid artrit nedeniyle eklemlerdeki ağrıyı hafifletebilir. Yapılan araştırmalar çörek otu yağının sahip olduğu antioksidanların iltihaplanmaya neden olan bazı kısa ömürlü doku hormonlarını engellediğini göstermiştir. Çörek otu yağında bulunan antioksidanlar, kıkırdak aşınmasını ve yırtılmasını yavaşlatabilmektedir.
 • Çörek otu, A,C ve B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller içerdiği için cilt için de faydalıdır. Cildi nemlendirir, düzenli kullanımı ciltteki koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur, cilde genç bir görünüm sağlar.
 • Çörek otu yağı antienflematuar özelliği ve içerdiği birçok önemli yağ asidi sayesinde akne, egzama, sedef hastalığı ve nörodermatit hastalıklarında olumlu etki göstermektedir. Biotin ve folik asit içeriğinden dolayı çörek otu yağı ile yapılan saç bakımları saçı güçlendirir ve parlaklık verir.

Bunların dışında yapılan araştırmalar sonucunda diğer Çörek Otu Yağı faydaları aşağıdaki gibidir

• Araştırmalar, çörek otu ilavesinin insanların vücut kitle indeksini (BMI) düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

• Çörek otu yağı, tümör azaltıcı özelliklere de sahip olabilecek bir antioksidan ve anti-enflamatuar bileşik olan timokinonu içerir.

• 2013’te Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayınlanan sistematik bir derlemede, çörek otu yağının faydaları arasında obezite ile mücadelede etkili olabileceği bulundu.

• İnsanlar çörek otu yağının faydaları için yiyeceklerle veya cilde faydalı olması için bölgesel olarak uygulayabilirler. Yağı masaj yağlarına, şampuanlara, ev yapımı cilt bakım ürünlerine ve kokulara eklemek de mümkündür.

• Çörek otu yağı, aşağıdaki cilt rahatsızlıkları olan kişiler için de yararlı olabilir:

Egzama: Çörek otu yağının tedavi edici yararları vardır, el egzamasının şiddetini azaltabilir.

Akne: Araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir.

Psoriazis: 2012 yılı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yağın aynı zamanda antiporiatik yararları olabileceğini göstermektedir.

• Çörek otu yağı da saçları nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir ve nemlendirici olarak işlev görebilir.

• Çörek otu yağının faydaları sağlık üzerinde de fazladır; Son araştırmalar, çörek otu yağındaki timokinonun, birkaç kanser hücresi tipinde programlanmış hücre ölümünü veya apoptozu etkileyebileceğini göstermiştir. Bunlar beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücrelerini içerir.

• Fareler üzerinde yapılan bir 2013 araştırmasına göre, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri karaciğer ve böbrek hastalığı komplikasyonlarını azaltabilir ve organ yapılarını iyileştirebilir. Araştırmacılar, bu etkilerin insanlarda da meydana gelip gelmeyeceğini bilmiyor.

• Çörek otu yağının faydalarından bir başkası antidiyabetik özelliklere sahip olması ve kan şekeri seviyesini yükseltmesidir. Yine, bu çalışmada hayvan modelleri kullanılmış, bu nedenle insanlarda yağın etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

• Anormal sperm ve infertilitesi olan erkeklerde yapılan plasebo kontrollü bir klinik çalışma, çörek otu yağının sperm hareketini iyileştirebileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini buldu.


Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı soğuk sıkım olarak kullanılmalıdır. Pişirilmeye uygun bir yağ değildir. O yüzden salata ve yemeklere sonradan eklenmelidir. Çörek otu yağı tek başına da günde 1 çay kaşığı tüketilebilir. Her ne kadar doğal bir ürün olsa da çok fazla ve uzun süreli kullanımı durumda yan etkiler oluşabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.

Çörek otu yağını harici olarak cilde de uygulanabilir. Bu şekilde kullanıldığında Hindistan cevizi veya badem yağında seyreltilmelidir. Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden dolayı bu karışım akne veya egzama gibi yaygın cilt problemlerinde kullanılabilir.


Kilo vermek için çörek otu yağı Nasıl Kullanılır?

Fareler üstünde yapılan bazı araştırmalarda çörek otu yağının iştah kapatıcı etkileri olabileceği yönünde bulgular sunmuştur. Ancak yazımızın bu kısmında çörek otunun kilo kontrolüne olan katkısını daha geçerli mekanizmalar üzerinden anlatmaya çalışacağız. Çörek otu yağı insülin seviyesini düzenleyerek kan şekerini düzenleyebilir. Kan şekerindeki ani değişimlerin sebep olduğu tatlı krizleri ya da çok hızlı şekilde acıkmaların önüne geçebilir.

Yüksek orandaki doymamış yağ asitleri sayesinde kandaki kötü kolestrol (LDL) sayısının dengelenmesine yardımcı olabilir, trigliserid seviyelerini düşürerek vücut kitle endeksinin azalmasını sağlayabilir. Tüm bu etkiler göz önünde bulundurulduğunda metabolizmayı hızlandırmak, ani kan şekeri değişimlerini engellemek ve kandaki yağ bileşenleri düzenlemesiyle sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.


Cilt sağlığı için çörek otu yağı Kullanımı

Çörek otu yağının topikal kullanım için de çok uygun olduğunu biliyor muydunuz? Çörek otu yağı A, C ve B vitaminlerine ek olarak kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Komedojenik seviyesinin 2 olması da göz önünde bulundurulduğunda, çörek otu yağı topikal kullanımlar için çok uygun bir yağdır. Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı akne, egzema ve sedef hastalığına karşı etkili olabilir.

Aynı zamanda anti-enflamatuar özellik gösterdiği için de iltihaplı hastalıklara (özellikle kas ve eklemlerde oluşan) karşı da etkili olabilir. Gözenekleri tıkamaması, vitamin mineral kompozisyonu ve çabuk emilimi sayesinde nemlendirici ve besleyici özellik gösterebilir, taşıyıcı yağları seyreltmek için çok uygundur.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Çörek Otu Yağı Kullanım Alanları

Çörek otu yağının faydaları birden fazla olduğundan tedavide ve kozmetikte birçok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Çörek otu yağının kullanım alanları şunlardır:

Kilo verme: Çörek otu ve çörek otu yağı takviyesinin vücut kitle indeksi ve vücut ağırlığının düşürülmesine yardımcı olabileceğine ve obezite tedavisinde kullanılabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle çörek otu yağı kilo verme amacıyla kullanılabilir. Çörek otu yağını bu amaçla kullanırken doktor kontrolünde kullanmak oldukça önemlidir.

Tip 2 diyabet: Yapılan bazı çalışmalar çörek otu yağı tüketiminin kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çörek otu yağının diyabet ilaçları ile birlikte kullanımı kan şekerinde fazla düşmeye sebep olabileceğinden diyabet ilaçları ile birlikte kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Romatoid artrit (Eklem iltihabı): Çörek otu yağı, enflamasyon (iltihap) giderici özelliğe sahiptir. Bazı çalışmalar bu özelliğiyle çörek otu yağının romatoid artrit belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Romatoid artrit hastaları doktor tavsiyesiyle çörek otu yağından faydalanabilirler.

Dermatolojik problemler: Yapılan bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağı tüketiminin bazı dermatolojik problemlerin giderilmesinde yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Çörek otu yağı yara izlerinin giderilmesinde, akne problemlerinde, sedef, egzama ve vitiligo hastalıklarında tedaviye yardımcı olabilir.

Hipertansiyon (Yüksek tansiyon): Bazı çalışmalar çörek otu yağının faydaları arasında tansiyon düşürücü etkinin de sayılabileceğini göstermiştir. Bu nedenle çörek otu yağının hipertansiyon için koruyucu ya da hipertansiyon hastaları için tedaviye yardımcı olabileceği söylenebilir.

Gastrointestinal problemler (Mide – bağırsak problemleri): Çörek otu yağı antioksidan ve enflamasyon giderici etkisi sayesinde sindirim sistemiyle ilgili problemlerin önlenmesi ya da bu problemlerin varlığında tedavi için yardımcı olabilir. Bu konuda yapılmış bazı çalışmalar da çörek otu yağının mide – bağırsak problemlerinde kullanılabileceğini göstermiştir.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonları: Serbest radikaller vücutta hücre ve doku hasarına sebep olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozabilen atom ya da moleküllerdir. Antioksidanlar ise serbest radikaller için vücutta savunma sağlayarak serbest radikallerin sebep olabileceği hasarların önüne geçilmesinde rol oynar. Çörek otu yağı da antioksidan niteliği ile karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının korunmasında yardımcı olabilir.

Kozmetik: Çörek otu yağı sadece tıbbi amaçla değil kozmetik amaçla da kullanılabilmektedir. Antioksidan ve enflamasyon giderici özelliğiyle bu alanda da etkili olabileceği düşünülmektedir. Çörek otu yağı saça faydaları ve dermatolojik etkileri sebebiyle kozmetik alanda özellikle saç ve cilt için tercih edilmektedir.


Çörek Otu Yağı Saça Faydaları

Birçok saç maskesi ve şampuanın içeriğinde çörek otu yağı da yer almaktadır. Antifungal (mantar önleyici), antioksidan ve enflamasyon giderici özellikleriyle de bu alanda da kullanılabilmektedir. Hakkında kesin çalışmalar olmamakla birlikte çörek otu yağının saçı ve saç derisini nemlendirdiği, saça hacim ve güç kazandırabildiği, saça parlaklık verdiği ve kepek oluşumunun önüne geçebileceği düşünülmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağının diğer bazı bitkisel bileşenler ile kullanımı sonucunda saç uzamasında ve saç dökülmesinin önüne geçilmesinde etkili olabileceği gösterilmiştir. Her ne kadar bu konuda yapılan bazı çalışmalar olumlu sonuçlar gösterse de çörek otu yağının saçta kullanımı hakkında yeterli miktarda veri bulunmamaktadır. Bu sebeple çörek otu yağının saçta kullanımı hakkında kesin ve net ifadelerde bulunmak mümkün değildir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları

Çörek otu yağı cilde faydaları ile de öne çıkan bitkisel bir yağdır. Birçok dermatolojik problemin tedavisi için yardımcı olabileceğine dair yapılan çalışmalar vardır. Çörek otu yağının etkili olduğu düşünülen cilt problemleri şunlardır:

Akne: Çörek otu yağının aknede etkili olduğuna dair yapılmış bazı çalışmalar bulunmaktadır. Antimikrobiyal ve enflamasyon giderici özellikleri sebebiyle çörek otu yağının aknede etkili olduğu düşünülmektedir.
Sedef hastalığı: Yapılan bazı çalışmalar çörek otu yağı kullanımı ile sedef hastalığı semptomlarının hafifletilebildiği gösterilmiştir. Ancak bu çalışmalar kesin ifadeler için yeterli değildir, bu alanda daha çok çalışma gerekmektedir.

Vitiligo: Araştırmacılar yaptıkları bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağının cilt içerisinde, cilde renk veren pigment olan melanini yayma özelliği olabileceğini öne sürmüşlerdir. Bu çalışmalar çörek otu yağı kullanımı ile vitiligo hastalığında iyileşme görülebildiği gösterilmiştir.

Yara iyileşmesi: Çörek otu yağı ana bileşeni olan timokinon sayesinde yara iyileşmesini destekleyebilmektedir. Enflamasyon giderici, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile yanık, kesik ve diğer yaraların iyileşmesinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar bu fikri destekler nitelikte sonuçlar vermiştir.

Egzama: Yine içeriğindeki ana bileşen olan timokinon sayesinde çörek otu yağının, kuru ve kaşıntılı bir cilde sebep olan egzama hastalığının semptomlarının iyileşmesine de yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalar bu fikri desteklemektedir. Bununla birlikte çörek otu yağı egzama ile ilişkili cilt enfeksiyonlarını önlemede de yardımcı olabilir.


Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Yan etkiler ve riskler

 • İnsanlar ilaç yerine çörek otu yağı kullanmamalıdır.
 • İlaç alan kişiler, çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayı bırakmamak esastır.
 • Herhangi bir takviyede olduğu gibi hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının faydalarının kendileri için uygun olup olmadığını görmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.
 • Çörek otu yağı bazı insanlarda alerjik döküntüye neden olabilir. Bu nedenle, reaksiyonu tetiklememesini sağlamak için önce ciltte küçük bir kısım üzerinde test yapmak hayati önem taşır.
 • İnsanlar ayrıca yağı gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut parçalarından uzak tutmaya özen göstermelidir.
 • Çörek otu yağı bazen mide rahatsızlığı, kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

En güvenli ve en faydalı şekilde çörek otu yağının faydalarını elde etmek için, her zaman yüzde 100 saf, sertifikalı, yüksek kaliteli, organik çörek otu yağı kullanılmalıdır. Birçok çalışma, çeşitli tıbbi ve cilt durumları için sağlık ve kozmetik yararları olabileceğini göstermiştir, ancak bu çalışmalar genellikle insanlardan ziyade hayvan veya hücre modellerinde kullanılmaktadır.

Çörek otu yağı almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun, ürünleri alırken seçici olmak hayati önem taşımaktadır. Birçok sağlık deposu çörek otu yağı satmaktadır ve çevrimiçi olarak hem sıvı hem de kapsül şeklinde bulunur.


Çörek otu hangi vitaminleri içerir?

Çörek otu, bileşiminde bol miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içermesi dışında;

 • A, B1, B2, B3, B6, B9 ve C vitaminleri,
 • Potasyum,
 • Kalsiyum,
 • Fosfor,
 • Magnezyum,
 • Sodyum,
 • Demir,
 • Manganez,
 • Çinko,
 • Bakır gibi vitamin ve mineraller içermektedir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Cildinizi Aydınlatmak, Beslemek ve Arındırmak için En İyi 5 Doğal Yüz Maskesi

👉 Gül Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? 

👉 Niacinamide Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu