BlogKitap

Daha Fazla Kitap Okumanın 10 Yolu

Hepimiz okumanın büyülü, beyin güçlendirici güçlerini biliyoruz. Her gün altı dakika gibi kısa bir sürede okumak stresi % 68 oranında azaltabilir . Ayrıca Alzheimer hastalığı riskini azaltabilir, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir ve sizi daha empatik hale getirebilir. Ve elbette, dil becerilerinizi, kelime bilginizi ve bilgi tabanınızı geliştirebilir.

Tüm bu faydaları bildiğimiz halde neden okumak hala bu kadar zor? Sosyal medya güncellemeleri, neredeyse sürekli haber uyarıları ve YouTube videoları, yeni Netflix şovları ve podcastleri gibi diğer medya biçimleriyle hepsi dikkatimizi çekmek için yarışıyor, okuma alışkanlığımız bitiyor.

Çoğumuz şu anda evde sıkışıp kaldığımızı düşünürsek, daha fazla okumaya başlamak için daha iyi bir zaman olamazdı. 

Kitap Okumaya Başlamak İçin Uzmanlardan 10 İpucu

1. “ Bir kitaptan başka kitaba geçmeye çalışmayın, kitabın size ulaşmasına izin verin. Bir sayfayı veya bölümü her bitirdiğinizde kendinize şunları sorun:

  1. Ne öğrendim? 
  2. Başkalarıyla neler paylaşabilirim? 
  3. Ne yapabilirim? 

“Kitabın kavramını daha derin ve özlü bir şekilde anlamak için yazar tarafından bir podcast veya TED Konuşması dinlemelisiniz.”

2. “ Daha fazla kitap okumanın basit ve etkili bir yolu , günlük alışkanlıklarınıza küçük okuma zamanı eklemektir. Örneğin, her sabah kahve yaparsanız, okumak istediğiniz kitabı kahve makinenizin yanına yerleştirin. Kahvenin demlenmesini beklerken, üç sayfa okumaya çalışın. Anahtar, okumayı kolaylaştırmaktır ve 30 dakika boyunca okuyacağınızı söylemek yerine, sadece beş veya 10 ile başlayın. ”  

3. “ Bize yavaşlama fırsatı verildi. Hareketsiz olmamızın istendiği bu zamanda, okuyacak alanımız var. Kitapların sizi endişe duyabileceğiniz ve normallik duygusu hissedebileceğiniz yaratıcı bir alana yönlendirmesine izin verin. ” 

4. “ Bir kitap kulübüne başlayın veya katılın. Dijital haberlere ve sosyal medyaya o kadar sarılmıştım ki, arkadaşım geçen yıl kitap kulübüne katılmamı istediğinde, en son kitap kapağını okuduğumu hatırlamıyordum. İlk kitap kulübünün okumasını bitirmek çok tatmin ediciydi. Süreç beni sosyal medyanın sürekli güncellemelerinden ve 24 saatlik haber döngüsünden kopmaya zorladı. O zamandan beri daha fazla kitap okumaya öncelik verdim. ”

5. “ İçindekiler bölümünü inceleyin ve sizinle en çok yankılanan bölümü okuyun. Önerdiğim diğer bir yaklaşım da giriş bölümü, ilk bölüm, ortadaki bölüm ve son bölüm. Bu, kitabın en önemli noktalarını öğrenmenizi sağlar. ” 

6. “ Sabah veya yatmadan önce günlük rutininizin bir kısmını okumayı yapın Eğer rutininizde işe yaramazsa, hoşunuza giden bir şey için zaman bulmanız daha az olasıdır. Her gün telefonunuzu odaya yerleştirdiğiniz, okumak istediğiniz bir kitabı çıkarıp okuduğunuz birkaç dakika ayırın. ” 

7. Okuduğunuz günün saati aslında okuma hızınızı ve anlama düzeyinizi artırabilir. Araştırmamıza göre, okumak için en uygun zamanlar:

  1. Sabah ilk iş
  2. Bir kestirmeden hemen sonra
  3. Aerobik egzersizden hemen sonra veya egzersiz sırasında

“Ayrıca arabanızda veya çantanızda bir kitap bulundurmanızı tavsiye ederim. Bir kitaba kolay erişim, okumayı kolaylaştırır ve kolaylaştırır. Zamanla bu kalıcı bir alışkanlığa dönüşecektir. ”

8. “En sevdiğim alıntılardan biri, Jim Rohn’un ‘Gerekirse bir öğünü özledim ama bir kitabı kaçırmayın’. Giderek daha gürültülü bir dünyada, tükettiklerimiz hakkında proaktif olmak her zamankinden daha önemli. Sesli kitapları severim çünkü daha fazla başlıktan geçebilirim. Sesli kitap platformlarında genellikle hızı artırabileceğiniz bir çalma ayarı bulunur. En küçük artışa (1.25 gibi) yükselterek başlayın. İlk başta kulağa çabuk gelecektir, ama zihniniz buna alışacaktır. ”

9. “ Okumak istediğiniz harika kitapları okuyun. Bunlar iki ayrı ve önemli kısımdır. Harika olmayan kitaplar okursanız, daha fazla kitap okumak istemezsiniz. (Harika değilse, okumayı bırakın.) Ve eğer başka biri sizin söylemeniz gerektiği için kitap okursanız – ama gerçekten okumak istemezseniz – daha fazla okumak istemezsiniz. ”

10. “ Kendinize ne öğrenmek istediğinizi veya hangi büyümeyi gerçekleştirmek istediğinizi sorun. Oraya ulaşmanıza yardımcı olacak kitapları belirleyin, ardından her gün okumak için belirli bir süre ayırın. Bu bir yarış değil, maraton da değil. Süreç boyunca büyüdüğünüz zevk, keyif ve memnuniyet için okuyun. ”

 Daha Fazla Kitap Okumak İçin …

  1. Neden daha fazla kitap okumak istediğinizi belirleyin. “Neden” inizi bulmak “nasıl yapılır” sorusunu sormaktan çok daha önemlidir, çünkü nedenini bulduktan sonra yolu bulacaksınız.
  2. Okuduğunuz kitaplardan neyi çıkarmak istediğinize karar verin. Her yıl binlerce kitap yayınlanıyor. Öncelikle bu yıl okuduğunuz kitaplardan hangi bilgileri, bilgiyi, eğlenceyi veya becerileri çıkarmak istediğinize karar vermelisiniz, aksi takdirde hızlı bir şekilde bunalırsınız.
  3. Okuduğunuz her kitaptan neleri hatırlamak istediğinizi öğrenin. Okumak için okumakta yanlış bir şey yok. Ancak bilgilere daha sonraki bir tarihte erişmek istiyorsanız, vurgulayın, alt çizgi, işaret, yer işareti ekleyin, yapışkan notlar kullanın veya kitabı ayarladıktan sonra istediğiniz bilgileri parmaklarınızın ucunda ayrı bir dosyada saklayın. ”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu