Blog

Danimarka’daki En İyi Üniversiteler

Tarihsel olarak Danimarka bir denizci milleti olmuştur ve devasa Kuzey Kutup adası Grönland ülkenin uydu devleti olmaya devam etmektedir. Danimarka’nın kalıcı kültürel referanslarından biri, ülkeyi hiç ziyaret etmediği bilinen ancak en ünlü trajedisi Hamlet’i  Danimarka kraliyet mahkemesinin işleyişine yerleştiren William Shakespeare’dir  . Danimarka bu güne kadar bir monarşiyi korurken, Danimarka kraliyetleri artık anayasal bir demokrasinin başlarıdır.

Danimarka, ifade özgürlüğü ve tüm vatandaşlar için eşit haklar gibi uzun bir laik, demokratik idealler geçmişine sahip, sosyal açıdan ilerici bir ülkedir. Bu, filozof S ø ren Kierkegaard gibi liberal düşünürlerin tarihini ve Danimarka’nın fiili temsilcisi olan hekimi Johann Struensee’yi içerir.

1. Kopenhag Üniversitesi

Kopenhag Üniversitesi Danimarka’nın gelişen başkentin merkezinde bir kampüs ile, Avrupa’nın önde üniversitelerden biridir. Sürekli olarak sosyal bilimlerde ve beşeri bilimlerde iyi performans gösterir.

Üniversite Araştırma Üniversiteleri prestijli Uluslararası Alliance, ayrıca kapsar araştırma ağırlıklı kurumları ağı ait kurulu bir araştırma merkezidir University of California, Berkeley , Oxford Üniversitesi , University of Cambridge ve Yale Üniversitesi .

Üniversitedeki birçok ders Danca öğretilirken, İngilizce dersleri Kopenhag’da hem lisans hem de lisansüstü derecelerde geniş bir alanda, deneysel tıptan teolojiye kadar bol miktarda bulunmaktadır. Üniversite ayrıca, öğrencilere her sömestr farklı okullarda yeni dersler alma fırsatı veren bir kredi sistemi üzerinde de çalışır, böylece öğrenciler örneğin Birleşik Krallık’takilerden daha fazla esnekliğe sahip olurlar.

1479’da kurulan üniversite, bir astronom ve ışık hızını ölçen ilk kişi olan profesör Ole Rømer dahil olmak üzere kapılarından sayısız etkili rakamlar geçirdi. Ünlü mezunlar arasında iki yeni Danimarka başbakanı, Lars Løkke Rasmussen ve Helle Thorning-Schmidt de bulunuyor. Üniversite mezun olduktan sonra kaynaklarını ve bağlantılarını kullanmak isteyen öğrenciler için kurulmuş ve kapsamlı bir mezunlar ağına sahiptir.


2. Aarhus Üniversitesi

Aarhus, Danimarka’nın Jutland yarımadasının batı kıyısında bir şehirdir ve üniversite kampüsü şehir merkezindedir. Önde gelen bir araştırma kurumu olmasının yanı sıra, Aarhus sanat konularında iyi bilinen bir üniversitedir.

Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde Aarhus’ta İngilizce olarak 60’dan fazla ders verilmektedir. Danimarkalı bir yeşil kart programı, uluslararası öğrencilerin derecelerinin bitiminden altı aya kadar Danimarka’da kalmalarını sağlar ve Aarhus, mezunlarının bu zamanlarda kendi alanlarında bir iş bulmalarına yardımcı olmak için kurulmuş özel bir iş bankasına sahiptir.

NATO’nun Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Harvard’da yavaş yavaş durdurabilen ve ışığı durdurabilen bir ekibin liderliğini yapan bir fizikçi olan Lene Hau gibi Aarhus’un bir anıtıdır. Google Maps’in kurucu ortağı Lars Rasmussen de (Anders ile ilişki yok) de katıldı.


3. Danimarka Teknik Üniversitesi

Kopenhag’ın 15km kuzeyinde bulunan Danimarka Teknik Üniversitesi,   2007 yılında diğer beş araştırma merkeziyle birleşen, Avrupa kıtasındaki mühendislik kurumlarının ön saflarında yer almaktadır.

Lisans dersleri Danca ya da İngilizce olarak verilmektedir, İngilizce olarak verilen genel mühendislik lisans derecesine sahiptir. Modern mühendisliğe odaklanan bir yüksek lisans programı tamamen İngilizce olarak öğretilir. Üniversite ayrıca, konuşma dili olan Danca dilinde de kurslar sunmakta ve tüm döviz öğrencileri için konaklama bulmak için çaba göstermektedir.

Üniversitede gerçekleştirilen gerçekten inanılmaz bir araştırmaya örnek olarak, AB tarafından finanse edilen Brightwall projesinin bir parçası olan yarı saydam beton yaratma konusundaki çalışmaları, optik elyafların bir ekran oluşturmak için betona gömülmesini içeren bir şema yer alıyor.

Üniversite hala bir politeknik iken, Nobel Edebiyat ödülü sahibi Henrik Pontoppidan’a katıldı. Son yıllarda katılımcılar, uzayda uçan ilk Dane Andreas Mogensen ve Danimarkalı uluslararası futbolcu Ebbe Sand’ı içeriyordu.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu