Teknoloji

PDF Dosyaları Nasıl Birleştirilir?

PDF Dosyaları Nasıl Birleştirilir?. Tek bir büyük belgede birleştirmeniz gereken birden fazla PDF dosyanız mı var? PDF’leri (ve diğer belgeleri ve resimleri) PC’lerde ve özellikle Mac’lerde tek bir dosyada birleştirmek düşündüğünüzden daha kolaydır. İşte her platformda nasıl yapılacağı.

PDF Dosyaları Nasıl Birleştirilir?

Birden çok ilgili PDF’yi tek bir dosyada birleştirmek, mükemmel bir verimlilik saldırısıdır. Muhasebe departmanına yarım düzine PDF dosyası yüklemek istemezsiniz, çünkü hepsini yönetmek ve sıralamak sizin için daha fazla iş demektir. Ve belki daha da önemlisi, bazılarının izini kaybetmeleri durumunda sizi dosyaları izleme ve yeniden gönderme zahmetinden kurtarır . Ya da PDF dosyalarını Word, Excel ve bir fotoğraf düzenleyiciden ayırmak için yazdırdığınız bir raporun dört veya beş bölümü olabilir. Hepsini tek bir PDF’ye nasıl aktarırsınız? Bu sorular pandemi sırasında çok daha acildir, çünkü kabul edelim ki, çoğumuzun evden çalışmasının nadir olumlu sonuçlarından biri, her zamankinden daha fazla kağıtsız gitmemizdir – bu da PDF’ler anlamına gelir.

Bir Mac kullanıyorsanız, ihtiyacınız olan tek araca zaten macOS işletim sisteminde yerleşik olarak sahip olursunuz, ancak ticari üçüncü taraf uygulamaları satın alırsanız daha esnek ve tam özellikli çözümler bulabilirsiniz. Windows kullanıyorsanız, üçüncü taraf uygulamalara ihtiyacınız vardır, ancak işi yapan ücretsiz açık kaynaklı uygulamalar bulabilirsiniz.

Yüklediğiniz PDF’leri birleştirmeyi ve düzenlemeyi teklif eden çevrimiçi uygulamalar da var, ancak bunların hiçbirini önermiyorum. PDF dosyalarınız, potansiyel olarak sizi ve sisteminizi tanımlayan görünmez meta veriler içerir ve bu meta verileri ücretsiz düzenleme özellikleri sunan bir web sitesine vermek istemeyebilirsiniz. Bu site, verilerinizden beğenmeyeceğiniz şekillerde yararlanmak isteyebilir.


Windows’ta PDF’ler Nasıl Birleştirilir?

PDF dosyalarını Windows’ta birleştirmeniz gerektiğinde, Önizleme uygulamasının işi hızlı ve kolay bir şekilde tamamladığı bir Mac’iniz olmasını istediğinize karar verebilirsiniz. Windows 10, PDF dosyalarını Edge tarayıcısında görüntülemenize izin verir, ancak bunlarla hiçbir şey yapmanıza izin vermez. PDF dosyalarını birleştirmek veya yönetmek için ücretsiz, ancak sınırlı bir üçüncü taraf üretkenlik uygulamasına veya çok sayıda iyi tasarlanmış ticari uygulamadan birine ihtiyacınız var.

PDF yönetim ihtiyaçlarınız minimum düzeyde ise, ücretsiz, açık kaynak PDFsam’i yükleyin . Ücretsiz ürünü istiyorsanız, önizlemesi ücretsiz olan, ancak 49 ABD doları olan Gelişmiş sürümü indirme seçeneğinin işaretini kaldırın. Geniş bir arayüz, PDF dosyalarını birleştirme ve bölme gibi işlevler arasından seçim yapmanızı sağlar. Bir başka şık özellik, her dosyadaki sayfalar arasında değişen iki PDF belgesini birleştirir, böylece orijinal iki taraflı belgenin ön ve arka sayfalarını içeren ayrı PDF’lerden tek bir PDF oluşturabilirsiniz.

Adobe Reader ve diğer ticari yazılımlardaki küçük resim görünümleri gibi kullanımı kolay bir arayüz beklemeyin. İki PDF dosyasını, bir listeye ekleyen bir PDFsam penceresine sürükleyerek birleştirirsiniz. Her PDF’den bir sayfa aralığı belirleyebilirsiniz, ancak belgeyi Microsoft Edge veya Adobe Reader gibi ayrı bir uygulamada görüntüleyerek hangi sayfaları istediğinizi bulmanız gerekir . Neyse ki, PDF’leri doğrudan PDFsam’deki dosya listesinden açabilirsiniz. PDF’leri birleştirmeye hazır olduğunuzda, Çalıştır düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Microsoft Store’da bulunan alternatif bir ücretsiz yazılım uygulaması, web sitesi size şirketin kendisi hakkında pek bir şey söylemeyen AnySoft adlı bir şirketten PDF Merger & Splitter’dır . PDF Merger & Splitter ücretsiz bir UWPPDF dosyaları oluşturmak için açık kaynaklı PDFsharp kitaplığını kullanan uygulama, ancak bunu yalnızca uygulamanın oluşturduğu PDF dosyalarının meta verilerine bakarak öğrenebilirsiniz. PDFsam ile karşılaştırıldığında, çok daha az seçenek ve daha az kullanıcı dostu bir arayüz elde edersiniz, ancak uygulama, birleştirdiğiniz tüm PDF’leri tek bir sayfa boyutuna sahip yapma yeteneği açısından PDFsam’i geride bırakır. PDFsam yalnızca tüm sayfaları ilk sayfayla aynı boyutta olmaya zorlamanıza izin verirken, PDF Birleştirme ve Bölücü ayrıca tüm sayfaların en büyük sayfayla veya çoğu sayfanın kullandığı boyutla aynı boyuta sahip olmasını sağlar. PDFsam’i şiddetle tavsiye ederim, ancak PDF Merger & Splitter bu özellik için sahip olmaya değer.

PDF’leri birleştirirken daha iyi görsel ipuçları istiyorsanız, birleştirilmiş PDF’yi diske kaydetmeden önce görmenize izin veren ve ayrıca sayfaları yeniden düzenlemek için kenar çubuğunda yukarı ve aşağı sürükleyebileceğiniz küçük resimler görüntüleyen ticari bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Tracker Software’in makul fiyatlı PDF-Xchange Editor’dan hemen hemen tüm PDF düzenleme yazılımlarını kullanabilir veya ABBYY FineReader 15 veya Adobe Acrobat DC gibi Editörün Seçimi uygulamalarımızdan birini seçebilirsiniz .

Tüm bu uygulamalar, PDF’leri temelde aynı şekilde birleştirmenize izin verir. İşte PDF-XChange Editor bunu nasıl yapıyor. En basit yöntem, Dosya> Yeni Belge’yi kullanmak ve Dosyaları Tek PDF’de Birleştirme seçeneğini belirlemektir. Bir dosya listesi kutusu açılacaktır. Tek bir PDF’de birleştirmek istediğiniz dosyaları sürükleyin. Listeye PDF dosyaları veya metin, resim, Word, Excel veya PowerPoint belgelerinin herhangi bir kombinasyonunu ekleyebilirsiniz. Uygulama, birleştirmeden önce her şeyi bir PDF formatına dönüştürür.

Dosyaları birleştirirken, içe aktarmak istediğiniz sayfa aralığını belirtebilirsiniz, ancak aynı zamanda birden fazla dosyayı PDF-XChange Editor’da ayrı sekmelerde açarak ve istediğiniz sayfanın küçük resimlerini kaynak sekmesinden sürükleyerek kombinasyonda ince ayar yapabilirsiniz. hedef sekmeye gidin (küçük resimler görünmüyorsa, Ctrl-T tuşlarına basın veya Görünüm> Bölmeler menüsünü kullanın).


Mac’te PDF’ler Nasıl Birleştirilir?

Windows’tan farklı olarak macOS, macOS Finder ve aldatıcı bir şekilde mütevazı görünümlü Önizleme uygulaması tarafından sağlanan yerleşik yüksek güçlü PDF araçlarıyla birlikte gelir. Finder, macOS Catalina’dan başlayarak mevcut dosyanın büyük bir önizlemesini görüntüleyen görünüm olan Galeri görünümündeki bir menüden PDF’ler oluşturmanıza veya birleştirmenize olanak tanır.

MacOS Finder’da iki veya daha fazla PDF’yi birleştirmek için Finder araç çubuğundan veya en üst satırdaki Görünüm menüsünden Galeri görünümüne geçin. Ardından, Komut tuşunu basılı tutun ve birleştirmek istediğiniz dosyaları seçin. Dosyaların birleştirilmiş PDF’de görünmesini istediğiniz sırayla her dosyaya tıklayın. Birden fazla dosya seçtiğinizde, sağdaki denetçi panelinde bir PDF Oluştur düğmesi görünür. Üzerine tıkladığınızda Finder, masaüstünüzde seçtiğiniz tüm PDF’leri içeren yeni bir PDF oluşturacaktır.

Daha da iyisi, mevcut PDF dosyaları yerine PNG, TIFF ve JPEG dosyaları gibi birden çok görüntü seçebilir ve bunları PDF dosyalarında birleştirmek için aynı tekniği kullanabilirsiniz. Görüntü dosyalarını ve PDF’leri birleştirmek için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Finder’dan oluşturduğunuz birleşik PDF dosyasında sayfaları istediğiniz sırayla yoksa, düzeltmesi kolaydır. Önizleme uygulamasında açmak için PDF’yi çift tıklamanız yeterlidir. Önizleme’nin kenar çubuğunda küçük resimler görünmüyorsa, onları açmak için Görünüm menüsüne gidin ve ardından küçük resimleri kenar çubuğunda yukarı ve aşağı istediğiniz sıraya sürükleyin.

Önizleme uygulaması, Finder ile aynı PDF birleştirme güçlerini sunar ve karmaşık görevler için kullanımı daha kolay olabilir. Önizleme’de iki veya daha fazla PDF dosyasını birleştirmek için, dosyalardan birinin kopyasını oluşturarak ve yinelenen dosya ile çalışarak başlayın (Önizleme, siz çalışırken dosyayı kaydeder ve sonuçlar istediğiniz gibi değilse bu önemli bir önlemdir. , orijinal dosyayı geri almak için biraz süslü ayak çalışması yapmanız gerekecek).

Yinelenen dosyayı açın. Daha sonra, ek PDF dosyalarını kenar çubuğuna sürükleyin ve dosyanın başında veya sonunda olmasını istediğiniz konuma veya mevcut herhangi iki sayfanın arasına bırakın. Konumu yanlış anlarsanız, bir veya daha fazla küçük resmi doğru konuma sürükleyebilir ve istemediğiniz sayfaları silebilirsiniz.

Ya ikinci bir PDF dosyasından yalnızca birkaç sayfayı birleştirmek istiyorsanız? Bu dosyayı başka bir PDF penceresinde açın ve istediğiniz küçük resimleri ilk PDF dosyanıza sürükleyin. MacOS’ta her zaman olduğu gibi, sürekli bir sayfa aralığı seçmek için Shift tuşuna basıp tıklatabilir veya dosyanın herhangi bir yerinden sayfa seçmek için birden çok sayfayı Cmd tuşuna basarak tıklayabilirsiniz. Bazı sayfalar yanlış yönde içe aktarılırsa, bunları döndürmek için Önizleme’nin araç çubuğunu kullanın.

Bazen Önizleme, bir dosyayı kaydederken görünüşte tahmin edilemeyen şekillerde hareket eder, bu nedenle, birleştirilmiş sayfaları istediğiniz gibi düzenlediğinizde, Dosya> PDF’ye Dışa Aktar’ı seçin ve birleştirilmiş PDF’yi kendi adıyla kaydedin. Ayrıca Dosya> Kapat’ı seçebilir ve birleştirilen dosyayı başladığınız dosyanın adı altında kaydetmek için istemleri takip edebilirsiniz, ancak PDF’ye Aktar seçeneğini kullanmak en güvenli yoldur.

Finder gibi, Önizleme de Önizleme’nin görüntüleyebileceği herhangi bir dosyayı mevcut bir PDF’de birleştirmenize olanak tanır . Bu, herhangi bir PNG, TIFF, JPEG veya diğer standart görüntü formatlarını bir PDF’ye sürükleyebileceğiniz anlamına gelir. Peki ya bir Word belgesi veya Excel çalışma sayfası içeren bir PDF oluşturmak istiyorsanız? Bu belgeleri Önizleme’ye sürükleyemezsiniz, ancak Word ve Excel’in Yazdır menüleri, birleştirme için kullanılabilecek PDF’ler oluşturmanıza izin verir.

Alternatif olarak, Adobe Acrobat gibi üçüncü taraf bir uygulamanız varsa, PDF’leri Önizleme’de birleştirdiğiniz gibi birleştirebilirsiniz; ancak, Acrobat’ın PDF’ye nasıl dönüştüreceğini bildiği herhangi bir dosya formatındaki dosyaları doğrudan sürükleyebilirsiniz. HTML web sayfaları, düz metin dosyaları, Word belgeleri ve Excel çalışma sayfaları. Acrobat ayrıca bu aynı harici formatların bir veya daha fazlasından tamamen yeni bir PDF oluşturmanıza olanak tanır. Dosya> Oluştur menüsünü kullanın ve komutları izleyin.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 PDF Dosyalarını Bilgisayarda, Telefonda Ücretsiz Olarak Düzenleme

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu