Yaşam

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Yakılır?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Yakılır?. Defne Yaprağını Yakıp 10 dakika. Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin İltihaplanmalara, bakterilere ve mantarlara karşı çok etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat yanmış defne yaprakları kesinlikle olayı başka bir boyuta taşır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı, hem yapı olarak hem de içerik olarak oldukça güçlü bir yapıya sahip olan defne yaprağının sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Çayını içebilir, yemeklerinize katabilirsiniz. Fakat bugün bu özel bitkinin bir başka etkileyici faydasından bahsedeceğiz.

Kül tablasına bir kaç tane defne yaprağı koyun ve yakın ve 10 dakika bekleyin. O mis kokusu havaya yayılırken, sizden de bakın hangi dertleri alıp götürecek.

1. Baş Ağrısına Çok İyi Gelir : Defne yaprağı yandığı zaman, yaydığı güzel koku vücut daha fazla sineol, pinen ve elimisin salgılar. Bu baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelir. Sizi rahatlatır ve ağrınızı azaltır.

2. Anksiyete İle Savaşır : İçerdiği linalool anksiyete ile savaşır. Amerikan Anestezi Hemşireleri Derneğine göre 10 dakika boyunca yanan defne yaprağı koklamak çok daha iyi hissettirir.

3. Solunum Sistemi Rahatlatır : İçerdiği “mycrene” ve öcenol akciğeri ve nefes yollarını temizler. Daha rahat nefes almanızı sağlar. Aynı zamanda çok iyi de bir balgam sökücüdür.

4. Diyabete Faydalıdır : Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için defne yaprağı önerilir. Kötü kolestrolü, kandaki glükoz ve trigliserid seviyesini düşürdüğü bilinir. Bunun için çayını içebilir, yemeklerde kullanabilirsiniz.

Ayrıca kalp fonksiyonlarını arttırmak ve kan şekerini kontrol altında tutmak için defne yaprağını tavsiye edilir. İçeriğindeki antioksidanlar, insülin üretimini arttır. Bu da diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

5. Kalbi Daha İyi Çalıştırır: Defne yaprağında bulunan rutin ve kafeik asit kalp fonksiyonlarını daha iyi çalışmasını sağlar. Rutin, kılcal damarları güçlendirir. Kafeik asit ise kolestrolü düzenler.

6. Ağrı Keser : Defne yaprağının baş ağrısına ve migrene iyi geldiğini yazımızın başında belirtmiştik. Defne yaprağı aynı zamanda eklem ağrılarına, artrite ve diş ağrısına da iyi gelir. Bir bardak defne çayı ile vücudunuzdaki bir çok ağrılardan kurtulabilirsiniz.

7. Bağışıklık Sistemine İyi Gelir : Defne yaprağı A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi üzerinde oldukça güçlü etkileri vardır. A vitamini başta burnu, gözleri, boğazı, ağız boşluğunu, sindirim sistemini olmak üzere akciğer zarını korur. Bu sayede bakteriyel ve viral enfeksiyonları önler.

8. Sindirimi Rahatlatır : Mide ve bağırsak sorunları ve çölyak hastalığı için defne yaprağı kullanabilirsiniz. Mide ve bağırsakta gazdan dolayı oluşan şişkinlikleri giderir ve proteinin sindirilmesini kolaylaştırır. Bu sayede hem şişliğiniz iner hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

9. Kepek Giderir ve Oluşumunu Önler : Tek yapmanız gereken soğuk suya defne yapraklarını koymak ve saçınızı şampuanladıktan sonra bu su ile durulamak. Bu şekilde kullanıma başladıktan sonra kepek probleminiz kaybolacak ve tekrar ortaya çıkması önlenecektir.

10. Böbrek Taşını Düşürmenize Yardımcı Olur : Özellikle defne yaprağı çayı böbrek iltihaplanmalarına ve böbrek taşlarına çok iyi gelir. 1 bardak suya 3-4 adet defne yaprağı ekleyin. Suyu yarısı buharlaşana kadar kaynatın ve sonra süzün. Günde iki kere bu çayı için.

11. Uykusuzluğu Giderir : Uykusuzluk için birebirdir. Çayı, tütsüsü sizi rahatlatır. Sinirleriniz gevşetir, sakinleştirir.


Defne Yaprağı Nasıl Yakılır?

Defne yaprakları yemekler dışında, krem, losyon, parfüm, sabun ve deterjanlarda da bir koku bileşeni olarak kullanılır. Bunun dışında evinizde defne yaprağı yaktığınızda, kokusuyla da yorgunluğunuzu alabilir, gerginliğinizi giderebilirsiniz. Kurutulmuş bir defne yaprağı alın ve temiz bir kaba koyun. Ateşe dayanabilecek, yanmayacak bir kap olmasına özen gösterin. Defne yaprağını ateşle tutuşturun. Yaprak yanarken dumanı odayı dolduracaktır. Defne yaprağının kokusunu solumaya çalışın, ancak doğrudan dumanı teneffüs etmeyin. Bu yorgunluk ve gerginliği gidermek için kolay bir yoldur, sizi sakinleştirir. Yorgunluk, gerginlik veya stres yaşıyorsanız, bu basit yöntemi deneyin.


Defne Yaprağı Çayı İçmenin Faydaları

Defne yaprağı çayı içmenin birçok faydası vardır. En çok bilinen faydalardan bazıları şunlardır:

1. Defne yaprakları zengin bir A vitamini, C vitamini, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Ayrıca defne yapraklarının düzenli olarak yemeklere dahil edilmesi genel sağlığı destekler.

2. Migren tedavisinde faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

3. Defne Yaprağı, proteinleri parçalamaya ve yiyecekleri daha hızlı sindirmeye yardımcı olarak hazımsızlığı yatıştırmaya yardımcı olan enzimler içerir.

Defne Yaprağı Çayı Tarifi

  • 1 büyük su bardağı su
  • 3 defne yaprağı
  • 1 büyük veya 2 küçük limon
  1. Malzemeleri bir tencereye koyun ve kaynatın.
  2. Soğuduktan sonra için

Sıcak bir fincan defne yaprağı çayı çok rahatlatıcı olabilir. Yaprakların saldığı aromatik koku sakinleştiricidir ve baharatlı çayın özü defne yaprağı çayını lezzetli kılar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Adaçayı Neye İyi Gelir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu