Blog

Dengeli Bir Üniversite Hayatı İçin 8 İpucu

Üniversitedeki zamanınızı verimli kullanmayı öğrenmek zor bir iş olabilir, ancak bu sekiz ipucu zamanınızı en iyi şekilde kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak. Üniversite bazen oldukça ezici hissedebilir ve yapacak çok şey olduğu gibi.

Ancak bu basit ipuçlarını izlerseniz, tüm işinizi tamamlama, arkadaşlarla zaman geçirme ve sevdiğiniz şeyleri yapma arasında kolay bir denge kurabileceksiniz.

1. Kendine iyi bak

Üniversite, yeni deneyimler, arkadaşlar ve fırsatlarla dolu heyecan verici bir zaman olabilir. Uzun, zorlu ve stresli olabilir, özellikle de işler beklentilerinizi karşılamaya ya da karşılamaya gitmediğinde. İki tarafı da gördüm. Nerede ve nerede çalışıyor olursanız olun, iyiliğinizin önde ve merkezde kaldığından emin olun.

Kendinizi başka türlü ikna etmeye çalışsanız da, sağlıklı ve mutlu olmadan etkili bir şekilde çalışamazsınız. İyi zamanların tadını çıkarın, ancak işler ters gitmeye başlarsa arkadaşlarınız, aileniz ve sevdiklerinize yaslanmaya hazır olun. Ekstra desteğe ihtiyacınız varsa, duygularınızı onaylayın ve erken ulaşın. Hiçbir üniversite diploması yakılmaya değmez.


2. Zamanınızın kontrolünü elinize alın

Üniversiteye başladığınızda, derecenizin yılları önünüzde uzanan sonsuz yakın bir zaman dilimi gibi hissedebilirsiniz. Sizce, neden üç yıl daha sürdüğümde bugün çalışmaya başlamalıyım?

İlk günden itibaren yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri bu hisle savaşmak ve zamanınızın kontrolünü elinde tuttuğunuzu kabul etmektir. Gelgit sizi nereye götürürse götürsün pasif olarak sürüklemek yerine, nasıl harcayacağınıza dair aktif seçimler yapın.

Ve her günü tecrit altında görmek yerine, üniversiteyi, bireysel günlerin çok daha büyük bir bütüne katıldığı uzun bir süreç olarak düşünmeye çalışın. Bunu yaparak, gününüze iyi rutinleri ve alışkanlıkları oluşturmaya başlayabilirsiniz, ancak küçük ve önemsiz olsalar da, kendi başlarına göründüğü gibi, uzun vadede büyük kazançlar sağlamak için zamanla ekleyecektir.


3. Her hafta iyi bir denge kurun

Vaktinizi kontrol altında tuttuğunuzu anladıktan sonra, her hafta ders çalışmak ve sosyalleşme, rahatlamak ya da spor yapmak gibi “bana zaman” için yarılmaya başlayabilirsiniz.

Bu slotlar, ders saatleri arasında boş bir saatten zaman çizelgenizdeki bütün güne kadar herhangi bir şekilde olabilir. Eğitim ile aramızdaki zaman arasında iyi bir denge kurun ve sadece slotlarınızı biri veya diğeri ile doldurmayın.

Disiplinli ve kendinize karşı dürüst olun: Haftanın dört gecesini çoktan dışarı çıktınız ve hiç çalışmadıysanız, diğer üç geceyi de haklı gösterebilir misiniz? Elbette okumak için birkaç saatinizi ayırabilir misiniz?

Fakat bunun tersi de geçerlidir: Herhangi bir kesinti şarj edilmeden, her günün her saatinde ders çalışırsanız hızla yanarsınız. Haklı çıkarmak için o hafta yeterince çalışma yapmış olmanız koşuluyla, dinlenmek için zaman ayırmaktan asla çekinmeyin.


4. Tekniklerinizi ve kaynaklarınızı karıştırın

Tıp fakültesinde okurken çok çeşitli yaklaşımlar kullandım: çevrimiçi video derslerini izlemekten, ders kitaplarını okumaktan, podcast dinlemekten, elektronik flashcard yapmaktan, zihin haritaları çizmek ve not yazmaktan her şey.

Bu, çalışma oturumlarınızı taze ve ilgi çekici tutar ve ayrıca sınavlarda size yardımcı olur çünkü çok çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri hatırlayabilirsiniz. Çalışma biçiminize dar sınırlar koymak ya da aynı şeyi tekrar tekrar yapmak çok çabuk sıkılıyor.


5. Sınırları bulanıklaştırma

Çalışma zamanınızı ve benim zamanımı dengelemenin önemli bir parçası, zaman dilimlerini kazayla boşa harcamak yerine, istediğiniz şekilde zaman dilimlerini kullanmaktır. Çalışmak için bir sabah ayırdıysanız, telefonunuzu kaldırın, bilgisayarınızdaki bildirimleri kapatın ve dikkat dağıtmadan düzgün ve verimli çalışın.

Öte yandan, kendiniz için bir akşam almaya karar verdiyseniz, gerçekten kapandığınızdan ve rahatladığınızdan emin olun – yalnızca ders çalışmakta olduğunuzu hissettirmek için Netflix’i izlerken ders kitabını yarı yolda bırakmayın. Bunun gibi sınırları bulanıklaştırmak verimsiz ve sinir bozucu çünkü gerçekten hiçbir şey elde edemiyormuş gibi hissedeceksiniz.


6. Sadece kendi başınıza değil, arkadaşlarınızla çalışın

Çalışma gruplarına inanan biriyim: arkadaşlarınızla düzenli olarak bir araya gelin, tercihen beyaz tahta, sabit bir atıştırmalık yiyecek ve iyi internet erişimi olan bir odada.

Hangi konuları ele alacağınıza önceden karar verin ve herkesin biraz hazırlık yapmasını sağlayın. Daha sonra sırayla rastgele bir konu seçmek, ayağa kalkmak ve grubun geri kalanı için etkileşimli açıklama çizimlerini, tablolarını ve yüklerini kullanarak parçalamak.

Dinleyin ve birbirinize saygı gösterin, sorular sorun, fikir ve kaynakları değiştirin, belirsizlikleri kontrol edin ve herkesin her konuyu anladığından emin olun. Bu, her zaman kendi başınıza çalışmaktan çok daha eğlenceli, ve size çok fazla şey öğrendiğinizi göreceksiniz.


7. Egzersiz yapın ve sağlıklı yiyin

Bu kişisel bir seçim, ancak bedenime ve zihnime bakmadan asla üç üniversite diplomasından geçemeyeceğimi öğrendim. Zihinsel ve fiziksel sağlığım için haftada iki kez mutlak asgari egzersiz yaptığımdan eminim.

Faaliyet seçiminiz ne olursa olsun, özellikle kalori yakmak için zaman ayırabilirseniz, özellikle de açık havada taze hava ile dışarıda bir şeyler yaparak, zihninizin daha keskin olduğunu ve ders çalışmanın daha taze olduğunu göreceksiniz. .

Aynı şekilde sağlıklı beslenme: Üniversite, şefinizi keşfetmeniz ve gece geç saatlerde sunulan yiyecekleri ve abur cuburları dengelemek için taze ve sağlıklı yemekler hazırlamaya başlamanın tam zamanıdır.


8. Kısa patlamalarla çalışın ve ara verin

Öğrencilerin arasında çalışmak için ücretsiz uzun zamana ihtiyaç duyacağınız bir efsane var. Bu görüşe göre birkaç saatten daha az bir zaman, kitapları çıkarmaya değmez.

Bu doğru değil: aslında, aklınıza gerçekten gelirse, burada bir saat ya da 20 dakika boyunca çok etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Günlük rutinlerinize çalışmanın bu küçük patlamalarını oluşturun: sabahları 15 dakika boyunca bazı elektronik Flashcards yapın ya da akşam yemeğinden önce çevrimiçi çoktan seçmeli bazı sorulara göz atarak yarım saat geçirin. Bu kısa slotların uzun vadede toplanmaya başladığını ve diğer aktiviteler için zaman kazanırken bilginizi geliştirdiğini göreceksiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu