Bilgi Arşivi

Denver 2 Gelişme Tarama Testi Nedir? Denver 2 Gelişim Testi Nasıl Yapılır?

Denver 2 Gelişme Tarama Testi Nedir? Denver 2 Gelişim Testi Nasıl Yapılır? Denver 2 Gelişim Testi Ne İşe Yarar? Denver 2 Gelişme Tarama Testi 0 – 6 yaş arası bebeklere ve çocuklara uygulanan çocuğun yaşına uygun becerilerini değerlendirmeye yarayan gelişim tarama testidir.

Denver 2 Gelişme Tarama Testi Nedir?

Denver 2 Gelişim Testinin ölçtüğü beceriler; çocuk ve bebeklerde ince motor ve kaba motor, dil gelişimi, sosyal ve öz bakım becerileridir. Denver 2 Gelişme Tarama Testi belirli aralıklarla 0 – 6 yaş arası çocukların gelişimlerini takip etmek ve gelişimsel riskleri belirlemek için yapılmaktadır. 0 – 6 Denver 2 gelişme tarama testi 4 aşamadan oluşmaktadır.


Denver 2 Gelişim Testi Nasıl Yapılır?

Denver 2 testi uygulanmasında bebek/ çocuk ile anne veya baba herhangi bir ebeveyn eşliğinde, çocukla çeşitli oyunlar ve hareketler yapılarak bebeğe / çocuğa,  anne veya babaya çeşitli sorular sorularak uygulanır. Bazı sorularda bebekle ilgili cevabı ebeveyn verir. Bazı sorularda ise, çocuk bizzat hem cevap verir hem de söylenen etkinliği yapar. Toplam yarım saat kadar süren bu test sonucunda bebeğin / çocuğun yaşına uygun gelişimde olup olmadığı ortaya çıkar.

Denver 2 Testi  2-3 yaşlarında bir kez yapılır. Tekrarının yapılması önerilen yaş grubu 5′dir. Dever testi bebeklerde 6 aydan önce yapılamaz. Bebeklerinin hangi ayda hangi becerileri yapabileceğini veya yapması gerektiğini merak eden anne babalar için son derece önemli ve yararlı olduğu belirtilen test, 0-6 yaş arasındaki sağlıklı görünümde olan bebek ve çocuklara uygulanmak üzere düzenlenmiştir.

Bebeğin yaşıtları ile karşılaştırılmasının yapıldığı Denver 2 Testi;  İnce Motor, Kaba Motor, Dil ve  Kişisel- Sosyal olmak üzere 4 alanda 134 madde içermektedir. Yaş çizgisi çizildikten sonra her bir bebek / çocuğa ortalama 15- 20 maddenin uygulanır ve yaklaşık olarak 15 dakikalık bir zaman almaktadır.

Denver 2 Testi Gelişimsel olarak

1- Gelişim geriliği gösteren çocuk ve bebeklerde, riskli bebeklerde( erken doğum, kordon dolanması, doğum ağırlığı düşük , çoğul gebeliklerde)tanı koymak

2- Riskli gebelik geçiren anne adaylarının ( madde bağımlılığı, herhangi bir hastalık veya gelişimsel öyküsü, akraba evliliği)  bebeklerinde.

3- Sağlıklı gözüken çocukları ve bebekleri olası sorunlardan korumak ve takip için

4-Okul öncesi dönemde öğrenme güçlüğü olan çocuklarda

5- Algılama ve dili kullanmakta zorlanan çocuklarda

6- Fiziksel gelişimi yaş gelişimine uygun ilerlemiyorsa

7- Okul öncesi dönemde sosyal iletişim becerisi kurmakta zorlanıyor ise

8- Yaşına uygun olan becerileri geliştirmekte güçlük yaşıyorsa Denver II testi uygulanmaktadır.


Denver 2 Gelişim Testi Ne İşe Yarar?

Denver 2 gelişim testi, 0-6 yaş arasındaki çocukların belli aralıklarla gelişimlerini takip etmek ve gelişimsel riskleri belirlemek için kullanılan bir araçtır.

Çocuğun yaşına uygun becerilerini değerlendirmede kullanılan bu test ;

-Belirti göstermeyen gelişimsel sorunları taramada,

-Gelişimsel gerilik olduğundan kuşkulanılan işlevleri nesnel bir ölçütle doğrulamada,

-Gelişimsel olarak risk altındaki çocukları ( çoğul gebelik, ailede gelişimsel sorun olanlar vb. ) izlemede kullanılır.

Zeka testi değil, gelişim tarama testidir. Kişisel- sosyal, ince motor, dil ve kaba motor olmak üzere dört alt testten ve 134 maddeden oluşur.

İnce Motor Beceriler:  Çocuk ve bebeklerde tutma, kavrama, sıkma, el-göz  kordinasyonu, sorun çözme, cisimleri doğru yer ve zamanda kullanabilme  gibi becerilerin kendi yaş profiline uygun seviyede kazanılıp kazanılmadığını gösteren becerilerdir.

Kaba Motor Beceriler: Atlama, yürüme, koşma ve zıplama gibi  genel olarak kazanılması gereken hareket yeteneği gibi becerilerin becerilerin çocukların kendi yaş gelişim profiline uygun olarak kazanılıp kazanılmadığını göstermektedir.

Sosyal-öz bakım Becerileri: Kendi yaş profiline göre çocuğun kendi kendisine yetebilme, kendi işini kendisinin halledebilmesi ve Sosyal iletişim becerilerini kazanılıp kazanılmadığı gibi durumları değerlendirmektedir.

Dil Becerileri:  Çocuk ve bebeklerde işitme, duyma, anlama, dili kullanama  kendi gelişimsel özelliklerine göre, ses ve kelimeleri uygun dönmelerde çıkarıp çıkarmadığını ayrıca  düzenli ve yaş dilimine uygun cümle kurup kuramadığını ölçen beceridir.

Uygulaması: Denver II testi uygulaması , bu testin uygulama eğitimini almış  ve uygulama sertifikası olan kişilerce uygulanmaktadır. Test gelişimsel basamakları ölçülmesi hedeflenmiş,  10 ile 15 dakika kadar sürmektedir.  Denver II testi gelişim testi olarak ele alınmalıdır, bir zeka testi değildir. Çocuk ve bebeklerde gelişimsel  basamakların herhangi birinde veya birden fazla gelişim basamağında  belirti göstermeyen  gelişimsel problemleri , gelişim geriliği gösteren durumlarda tanı koymak için uygulanmaktadır.

Test bir çocuğa uygulandıktan 6 ay sonra tekrar uygulanabilmektedir, daha önce test tekrarı yapılmamalıdır. Uygulama esnasında, çocukla birlikte anne ve babası veya ebeveynlerinden en az birisinin yanında olması gerekmektedir. Denver II testi gelişim geriliği gösteren, özel eğitim alması gereken gereken çocukların erken dönemde saptanması veya klinik değerlendirmelerde tanı alması için uygulanmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu