Teknoloji

DLNA Özelliği Nedir, Ne İşe Yarar?

DLNA Özelliği Nedir, Ne İşe Yarar?. Digital Living Network Alliance veya DLNA sertifikalı cihazlar, evinizdeki Wi-Fi ağınız üzerinden evinizdeki cihazlar arasında içerik paylaşmanıza olanak tanır. DLNA uyumlu cihazlar, tıpkı bir bilgisayar veya akıllı telefon gibi bir ev ağına bağlanabilir. Bağlantı kurulduktan sonra, medya sunucusu PC’nizdeki seçili klasörlere doğrudan TV ekranınızdan göz atabilirsiniz. Dinlemek için müzik veya izlemek için fotoğraf ve videolar seçebilirsiniz.

DLNA Özelliği Nedir?

Digital Living Network Alliance veya DLNA sertifikalı cihazlar, evinizdeki Wi-Fi ağınız üzerinden evinizdeki cihazlar arasında içerik paylaşmanıza olanak tanır. Örneğin, VAIO bilgisayarınızı bir DLNA sunucusu olarak ayarlayabilir ve TV’nizdeki müzik, video ve fotoğraflara erişebilirsiniz. Sony, Blu-ray Disk oynatıcılar, televizyonlar, bilgisayarlar, Sony akıllı telefonlar, tabletler ve daha fazlası gibi çeşitli DLNA sertifikalı cihazlar üretir.


DLNA Ne İşe Yarar?

DLNA uyumlu cihazlar, tıpkı bir bilgisayar veya akıllı telefon gibi bir ev ağına bağlanabilir. Bağlantı kurulduktan sonra, medya sunucusu PC’nizdeki seçili klasörlere doğrudan TV ekranınızdan göz atabilirsiniz. Dinlemek için müzik veya izlemek için fotoğraf ve videolar seçebilirsiniz.

Windows Media Player, VAIO Media server yazılımı, Serviio DLNA Media server, Twonky suite veya EyeConnect UPnP AV Media Streaming Software gibi bir dosya paylaşım uygulaması, TV’niz ve bilgisayarınız arasında arayüz sağlar.

Müzik dosyaları başlık, sanatçı, yayın tarihi ve kapak resmine göre listelenirken, fotoğraflar hızlı seçim için küçük resimler olarak gösterilir. Videolar dosya adına göre listelenir. İstediğiniz müzik, video veya fotoğraf dosyasına kaydırabilir, ardından dinlemek veya görüntülemek için dosyaya tıklayabilirsiniz.


DLNA özellikli bir cihazda fotoğrafları, videoları görüntülemek veya müzik dinlemek için ne gerekir?

DLNA özellikli bir cihazda fotoğrafları, videoları görüntülemek veya müzik dinlemek için aşağıdakiler gereklidir:

  • Bir Aktif Ağ : Cihaz ev yüksek hızda internet bağlantısına veya Yerel Alan Ağı (LAN) kablolu veya kablosuz bağlantı kullanılarak bağlanmalıdır.
  • Bir DLNA Sertifikalı Dijital Medya Sunucusu : Bu cihazlar içeriği depolar ve ağa bağlı dijital medya oynatıcılar, kişisel bilgisayarlar ve ağa bağlı depolama cihazları (NAS) için kullanılabilir hale getirir.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu