Bilgi Arşivi

Dogmatik Düşünce Nedir? Kısaca Dogmatik Düşünce

Dogmatik Düşünce Nedir? Kısaca Dogmatik Düşünce. Sorgulanma ve değiştirilmeden din ve din adamlarının buyruklarının kesin doğru olarak kabul edildiği düşünce tarzına dogmatik düşünce denir. Dogmatik düşünce, aslında düşünce özgürlüğü olmayan kişilerin inandığı bir düşünce türüdür. Gelin hep birlikte Dogmatik düşünce hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Dogmatik Düşünce Nedir?

Dogmatik düşünce gerçekliği sorgulanmadan, din veya bazı kişiler tarafından kesin doğru kabul edilen bilgiler dogmatik düşünme şeklidir. Dogmatik olmak , ne olursa olsun bir dizi kurala uymaktır. Kurallar dini veya felsefi  olabilir, ancak dogmatik insanlar inançlarında asla tereddüt etmezler, bu yüzden fikirlerini değiştirmeyi düşünmezler.

Kısaca dogmatik düşünce, herhangi bir sistemin veya kişinin değişmez formüller, her yerde ve her zaman geçerli olduğunu ileri sürdüğü mutlak bilgiler olduğunu sunmasıdır. Dogmatizmin karşıtı septisizm yani şüphecilik, kuşkuculuktur. .


Felsefede Dogmatizm Nedir?

Felsefede dogmatik görüşü savunan filozoflar insanın dünya hakkında bilgisinin akıl, deney, sezgi ve benzeri yöntemler yoluyla elde edilebileceğini düşünürler.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu