Gündem

Doğu Ekspresi’ne Ek Olarak Yeni Hatlar Geliyor! TCDD 4 Yeni Hattı Turizme Açacak

son zamanlarda tren seyahati sevenlerin çok fazla rağbet gösterdiği doğu Ekspresi’ ne yeni hatlar katılacak. TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) Doğu Ekspresi‘ nin yoğun görmesi üzerine 4 Yeni hattı turizm için açacağını duyurdu. Yeni açılacak hatların Doğu Ekspresi gibi nostaljik ve turizme açılacağı bildirildi. 

TCDD Doğu Ekspresi’ ne Ek Olarak 4 Yeni Hattı Turizme Açacak

Son yılların en popüler seyahat araçlarından biri Doğu Ekspresine olan yoğun ilgi sebebiyle TCDD yeni hatlar açma kararı aldı. Nostaljik ve turizme açık olan seyahat etmek isteyenlerin özellikle tercih ettiği Doğu Ekspresi’ne alternatif hatlar açılacak. TCDD’yi ( Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) yeni nostaljik hatlar için düğmeye bastı. Buna göre 4 yeni hat için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

TBMM KİT Komisyonu’nda TCDD’nin hesapları ele alınırken milletvekilleri Doğu Ekspresi’nin turistik amaçlı hizmete girmesi, gördüğü büyük ilgi ve özellikle Kars’a sağladığı ekonomik katkıyı gündeme getirdi. Milletvekilleri, kurumun bünyesinde bulanan eski ekspresler ile hatların bazılarının da turizme açılmasını önerdi.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, Doğu Ekspresi’nin gördüğü ilgiye dikkat çekerek, kendilerine vatandaşlardan eski hatların bu amaçla kullanılması yönünde talepler geldiğini anlattı. Peküz, hangi hatların ve ekspreslerin turistik amaçlı kullanılabileceğine yönelik çalışma başlattıklarını belirterek, bu kapsamda seyahat acenteleri, sivil toplum örgütleri ve belediyeler ile görüştüklerini açıkladı. Peküz, yapılan görüşmelerde güzergahlar üzerinde detaylı çalışmalar üzerinde durduklarını söyledi. Peküz, bu alanda çok iyi bir gelişme olacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.

👉 Türkiye’de İl Sayısı 100’e Çıkıyor: 82. İl Belli Oldu!


TCDD Tarafından Açılması Planlanan 4 Yeni Hat

Peküz, hangi hatların turistik amaçla kullanılacağı hakkında da bilgi verdi. TCDD’nin üzerinde çalıştığı, doğudan batıya, kuzeyden güneye vatandaşın her yere gidebileceği 4 nostaljik hat şöyle:

Van Gölü Ekspresi

Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Tatvan arasındaki bin 352 kilometrelik yolu toplam 25 saat 17 dakikada geçiyor. Haftada iki gün işleyen hat pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor.

Güney Kurtalan Ekspresi

Ankara-Kurtulan arasında haftada 5 gün işliyor. Ankara’dan yola çıkan tren Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Kurtulan güzergahını takip ediyor. Sefer yaklaşık 26 saat sürüyor.

Karaelmas Ekspresi

Ankara’dan başlayarak Irmak, Kalecik, Çankırı, Çerkeş, Eskipazar, Karabük (Safranbolu) ve Zonguldak arasında düzenli seferler yapıyor. 485 kilometrelik hatta yaklaşık 11 saatlik bir seyahat yapılıyor.

Göller Ekspresi

Burdur, Isparta, Gümüşgün, Denizli, Nazilli, Aydın güzerhahını izleyerek İzmir’e ulaşıyor. Seyahat 8 saat 30 dakika sürüyor

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu