Öğrenci Gazetesi

Doktora Nedir, Kaç Yıl Sürer? Doktora Nasıl Yapılır?

Doktora Nedir, Kaç Yıl Sürer? Doktora Nasıl Yapılır? Doktora bir fakülte ve yüksek lisans bölümünden mezun olduktan sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen akademik unvandır. Doktora başvurusunda bulunabilmek için ALES ve Yabacı dil sınavlarından istenilen puanları almak gereklidir. Peki Doktoraya Başvuru Şartları Nelerdir? Doktora Nerede Yapılır? Gelin hep birlikte Doktora hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Doktora Nedir, Kaç Yıl Sürer?

Doktora kelimesi Fransızca bir kelime olan “doctorat” kelimesinden gelmektedir. Doktora kelimesi Fransızca’dan Türkçe’ ye geçmiştir. Bu Fransızca kelimenin anlamı ise “doktorluk rütbesi” dir. İngilizce de ise doktora karşılığında ise “PhD” kullanılmaktadır. PhD’nin açılımı “Doctor of Philosophy” dır. Doktora; TDK’nın açıklamasına göre; “Bir fakülte bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen derece, basamaktır”. Bir başka deyişle, orijinal ve bağımsız araştırma sonuçlarının sözlü olarak savunulup kazanılan akademik bir unvandır.

Ülkemizde doktora, 2 dönem doktora dersleri için ve 6 dönem de tez çalışmaları olmak üzere 8 dönem (4 yıl) diyebiliriz. Doktora dersleri en fazla 4 dönem içinde başarıyla tamamlanmalıdır. Bu süre içinde derslerini tamamlayamayan veya Yükseköğretim kurumunun (YÖK) öngördüğü en az genel not ortalamasını sağlayamayanların ilişikleri kesilmektedir. Dersleri başarıyla tamamlayan, yeterlilik sınavını geçen ve tez önerisi kabul edilen doktora adayının tez çalışmalarını 12 yarıyıl sonuna kadar tamamlaması gerekmektedir, aksi takdirde ilişiği kesilir. Yani doktoranızı tamamlayabilmek için azami 16 yarıyılınız (8 yıl) vardır.


Doktora Başvuru Şartları Nelerdir?

Ülkemizde lisansüstü eğitim ve öğretim Yükseköğretim Kurumu tarafından düzenlenir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği‘ne göre doktora programına başvurabilmek için adayların;

  • Tezli yüksek lisans diplomasına sahip olunması gerekmektedir.
  • ALES’ten başvurduğu programın puan türünde 55 puandan az olmamak koşuluyla ilgili senato kararı ile belirlenecek ALES puanına sahip olunmalıdır.
  • Yabancı dil sınavlarından da en az 55 puan alınması istenmektedir. (YDS ve YÖKDİL sınavları kabul edilmektedir.)

Doktora Nasıl Yapılır?

Doktorayı kazandıktan sonra güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönemde zorunlu ve seçmeli çeşitli dersler alınmaktadır. Ders dönemini başarı ile tamamladıktan sonra, alanımızda yeterli bilgiye sahip olduğunu göstermek için doktora yeterlilik sınavına girilmektedir. Yeterlilik sınavını geçtikten sonra tez önerinizi sunarak tez dönemine başlıyoruz. Tez dönemi boyunca tez izleme komitesi ile belirlenen zamanlarda bir araya gelerek tez çalışmasının ilerleyişi hakkında bilgi veriyoruz. Doktora sürecinde en önemli durum, iyi bir araştırma süreci geçirmektir. Gerek tez çalışması gerekse doktora sürecinde hazırlayacağımız bildiri, makale, sunum vb. tüm işlerde bolca kaynak araştırması ve literatür taramasına ihtiyaç duyarız. Bu sebeple doktora öğrencisinin zamanının büyük çoğunluğunun kütüphanede geçmesi olağandır.

Doktoranın son aşaması savunmadır. Tez tamamladıktan sonra komite tarafından belirlenen tarihte savunma yapılır. Savunma, sözlü olarak komiteye ve dışarıdan katılımcılara tezin açıklanarak, tartışılarak ve savunularak söz konusu alandaki uzmanlık gösterilir. Katılımcılar da doktora adayına sorular sorabilirler. Savunma sonunda komitenin vereceği kararla doktor unvanını alırsınız


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu