Üniversite

Okutman Nedir? Nasıl Okutman Olunur?

Okutman Nedir? Nasıl Okutman Olunur? Okutman yüksek lisans ve doktora gerektirmeyen üniversitede okutulması zorunlu ders grupları olan Benden eğitimi, Türk dili, İnkılap Tarihi, Temel bilgisayar ve Eğitimi gibi derslerde uzaktan veya sınıf içerisinde eğitim veren akademik personel grubuna denir. 2547 sayılı kanuna göre de öğretim elemanı olarak da adlandırılmaktadır. Gelin hep birlikte Okutman ile ilgili tüm merak edilenleri öğrenelim…

Okutman Nedir?

Üniversite öğrencilerinin ortak zorunlu derslerini uzaktan eğitim olarak veya sınıf içerisinde veren, üniversitenin akademisyen kadrosundan farklı olarak işlev gören kişilere okutman denir.


Nasıl Okutman Olunur?

Okutmanlık mesleğini yapabilmeniz için lisans mezunu olmanız gerekmektedir.  Tabi bazı üniversiteler bu şartı yüksek lisans olarak da değiştirebilir. Çünkü okutman alımlarını fakülte yönetim kurulları ve rektör onayı ile olmaktadır. Ayrıca okutman kimdir sorusuna da, üniversitelerde dil dersleri veren ya da edebiyat/ dil çözümlemeleri alanında daha çok hizmet veren bir eğitmen grubu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden eğitim aldığınız alana paralel bir ilana başvurmalısınız.

Yabancı dil okutmanlarının haricinde diğer bölümler için çoğu zaman yüksek lisans mezunu ya da yapıyor olmak şartı koşabilirler, bu sebeple ilana dikkat etmenizde fayda var. Yabancı dil fakültelerinde ders veren okutmanların ise YDS ( Yabancı Dil Sınavı) ‘ından ders verdikleri dersin diline göre en az 80 puan almaları gerekmektedir.  Son olarak ALES’ten ise minimum 70 puan aranmaktadır. Okutman nasıl olunur konusunda da ayrı olarak,  belirttiğimiz şartları sağladıktan sonra personel ilanı veren YÖK sayfalarını takip etmeniz gerekiyor.


Okutmanların Görevleri Nelerdir?

Okutmanlar, haftada en az 12 saat ders vermek durumundadır. Genel itibariyle edebiyat, teknoloji eğitimleri, yabancı dil gibi alanlarda eğitim verirler. Aynı zamanda öğrencilere dair, zümre toplantıları, Türk dili eğitimi alan kişilerin listesi, toplantı zamanları, ders verdiği alanla ilgili araştırmalar, ders materyalleri, katkı sağlayabilecek eğitim öğretim yöntemleri üzerinde çalışmak gibi bir görev tanımları bulunmaktadır.


Okutmanlık Yapılabilecek Branşlar Nelerdir?

Okutmanlık sadece ortak zorunlu derslerde uygulanan ve senelik öğrenci değişimine açık derslerdir. Bu yüzden de az sayıda branşta bulunmaktadır. Genellikle uzaktan eğitim ve hazırlık sınıfları için bu alanda ihtiyaç bulunmaktadır. Okutmanlık yapılabilecek branşlar ise şunlardır;

 • Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Yabancı Dil ve Hazırlık
 • Temel Bilgisayar Teknolojileri
 • Beden Eğitimi ve Spor Uygulamaları

Okutmanlık Başvuru Şartları Nelerdir?

Okutmanlık için başvuru şartları branşlara göre 2 ye ayrılmaktadır. Yabancı dil branşı için şartlar farklı, diğer branşlar için ise genellikle aynıdır.

 • Herhangi bir bölümden Lisans mezunu olmak
 • Yabancı Dil ve Hazırlık dersleri için YDS( Yabancı Dil Sınavı) ‘ından 80 puan almak (Meslek yüksek okullarında okutman olmak isteyen kişiler için bu şart zorunlu değildir.)
 • Yüksek Lisans İsteyen Üniversiteler için ALES’ten en az 70 puan almış olmak.
 • Aranılan branşa dair gerekli bölüm veya fakülteden mezun olmak.
 • Kendi branşında, denkliği kabul edilen bir üniversitede tezli yüksek lisans yapmak.
 • Daha önce görev aldığı iş yerlerinden mesleki gururu zedeleyici şekilde ayrılmamış olmak.

Bu şartları karşılayan kişiler okutmanlık kontenjanlarına başvuru yapabilir.


Okutmanlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okutmanlık kadrosu başvuruları üniversiteler tarafından verilen ilanlar değerlendirilerek yapılmaktadır. Üniversiteler, okutman alımına ilişkin ilanlarını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ait resmi web sitesinden yayınlamaktadır. Bu sayfada bulunan Akademik Kadro İlanları menüsü üzerinden okutman alımına ilişkin ilanlara bakılabilmektedir. Burada ilanlara ve üniversitelere göre aranan şartların bulunduğu bölümler yer almaktadır. ilanda aranan özel şartlar menüsüne tıklanarak üniversitenin detaylı kriterleri öğrenilebilir. Başvuruda, ilanda belirtilen adresler baz alınır. Bu adreslere, yine ilanda belirtilen belgelerle başvurulması gerekmektedir.


Okutmanlık Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

 • Okutman kadrosuna alınacak okutman sayısının 10 katı aday üniversitenin sitesinden duyurulan liste ile mülakata çağrılır.
 • Mülakat Yabancı dil alanı olanlar için sözlü diğer alanlar için yazılı yapılır.
 • Mülakat sınavında başarılı olan adaylar göreve başlar.

Mülakat Sıralaması Neye Göre Hesaplanır?

Mülakata çağırılmadan önce değerlendirme kriteri yabancı dil adayları için %60 YDS, %40 ALES puanı ile yapılmakta ve bu süreçte kontenjan sayısının 10 katına kadar oluşturulacak sıralamaya girmek gerekmektedir. Diğer branşlar için ise %40 YDS, %60 ALES puanı dikkate alınmaktadır.

Yabancı dil grupları için %30 ALES Sınav Puanı + %30 Sözlü Mülakat Sınav Puanı + %30 YDS Sınav Puanı + %10 Üniversite Diploma Puanı

Diğer gruplar için %30 ALES Sınav Puanı + %30 Yazılı Mülakat Sınavı Puanı + %10 YDS Sınav Puanı + %30 Üniversite Diploma Puanı


Okutmanlık Maaşları 2024 Ne Kadar?

Okutman maaşları görev yaptığınız okula göre ve hizmet yılına göre değişmekle beraber şu an için devlet üniversitelerinde 27 bin ile 34 bin lirayı bulmaktadır. Özel üniversitelerde ise verilen derse ve üniversiteye göre  değişmektedir. Bu ücretlendirme sistemi 12 saatlik zorunlu ders sistemine dair olarak şekillenmektedir. Okutmanlar ek derslere girdiği takdirde maaşları saatlik ücret bazında değişiklik gösterebilmekte ve katlanabilmektedir.


 İlginizi Çekebilir 👇

👉Nasıl Öğretim Görevlisi Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

67 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu