Üniversite

Akademisyen Nasıl Olunur? Kimler Akademisyen Olabilir?

Akademisyen Nasıl Olunur? Kimler Akademisyen Olabilir?. Akademisyen olmak öğrenmeyi ve öğretmeyi seven öğrendiklerini ikinci bir kişiye aktarabilen kişilerin mesleğidir. Akademisyenler herhangi bir meslek dalımda uzmanlaşmış ve uzmanlık alanında üniversitelerde eğitim veren kişilere denir. Akademisyen olmak isteyenler öncelik hayat boyu öğrenmeye, özgür düşünce üretmeye açık olmalıdırlar. Her alanda ve bölümde akademisyen olunabilir. Akademisyenler Devlet güvencesi ile çalışırlar tayin durumları yoktur başka üniversiteye geçmek istemeleri durumunda tekrar Akademisyen alımlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Akademisyenler aynı zamanda öğretim görevlisi ya da öğretim elemanı olarak da anılmaktadırlar.


Akademisyen Nasıl Olunur?

Akademisyen kadroları belirli bir alanda uzmanlaşmış kişilerden oluşur. Akademisyen olabilmek için öncelikle herhangi bir Lisans bölümünde 2,50 not ortalaması üzerinden mezun olmak gerekir. Bu şartı yerine getiriyorsanız Yüksek Lisans yapmak için ALES ve YDS sınavına girip başvuru yapacağınız alan için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir.

Yüksek lisans eğitimini de başarı ile tamamladıktan sonra yazılı ve sözlü mülakatlarda başarı göstermeniz durumunda tez çalışması sonucunda akademisyen olunur. Akademisyenliğe ilk adımı attıktan sonra doktora eğitimine başlamanız gerekmektedir. Doktora başvuru şartları genel olarak Yüksek lisans ile aynıdır. Doktora eğitimi 4 yıldan ve ders dönemi ve tez dönemi olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra doçent, profesör gibi unvanları kazanmak için akademik kariyerinize devam etmelisiniz.


Akademisyen Olma Şartları Nelerdir?

Akademisyen olabilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmak gereklidir; 

 • Lisans eğitimini tamamlamış olmak.
 • ALES ve YDS sınavlarından taban puanı almış olmak. (Taban puanlar ALES’te 70, YDS’de 50 puandır.)
 • Yüksek lisans öncesi yapılan yazılı ve sözlü mülakatlarda başarılı olmak ve ardından yüksek lisans eğitimini tamamlamak.
 • Belirlenmiş kriterler ile doktora eğitimini tamamlamak.
 • Tez aşamasına katılmak ve bu süreci başarıyla tamamlamak.
 • Hayat boyu öğrenmeye ve öğretmeye istekli olmak.
 • İletişim yeteneklerinin güçlü olması, sabırlı ve titiz olmak.
 • Kuşaklar arası farklılıkları iyi anlamak ve öğrenciler ile bunu iyi anlamış olarak iletişim kurmak.

Akademisyenlerin Görevleri Nelerdir?

 • Akademisyen ders içeriklerini hazırlar ve ders planlamalarının yapılması süreçlerine katılır.
 • Vermekte olduğu derslerin eksiksiz ve düzgün bir şekilde yürümesini sağlar. Sınavların kurallara uygun bir şekilde yapılmasını ve zamanlamalarını ayarlar.
 • Öğrencilere danışmanlık hizmeti verir.
 • Bilimsel araştırmalar yapar, yayınlar hazırlar.
 • Bilimsel gelişmelere yardımcı olabilmek adına, bilimsel kongrelerim gerçekleşmesi süreçlerine katılır.
 • Dekanlık ya da rektörlüklerin yürüttüğü faaliyetlere katılır.
 • Erasmus ya da Farabi gibi değişim programlarının çalışmalarına katılır.
 • Yıllık akademik faaliyetleri ve yapılacakları bölüm başkanlarına bildirir.
 • Dekanın ya da bölüm başkanlarının kendisine vermiş olduğu görevleri yerine getirmek.

Akademisyen Maaşları 2024 Ne Kadar?

Akademisyen maaşları kişinin ne kadar zamandır hizmette olduğu, görev suresi ve kıdemine göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda evli olmak, çocuk sahibi olmak, sigorta ve prim ödemeleri ve kesintileri, sözleşme durumları maaşların belirleyici unsurlarındandır. Aynı zamanda maaş artışları enflasyon oranlarına göre de değişkenlik göstermektedir.

2024 yılı Akademisyen maaşları;

Üç yılını doldurmamış Profesör: 67.445 TL
Üç Yılını Doldurmuş Profesör: 74.423 TL
Doçent: 58.407 TL
Doktor Öğretim Üyesi: 52.620 TL
Araştırma Görevlisi:  47.634 TL
Öğretim Görevlisi: 48.124 TL

Akademik Kadrolar Nelerdir?

Uzmanlık:  Üniversitelerin çeşitli birimlerinde uzmanlık gerektiren bölümlerinde görevli kişilerdir. Daha çok laboratuvar ortamında çalışmalar yapılmaktadır.

Araştırma Görevlisi: Araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan kişidir. Aynı zamanda yetkili kişilerce verilen görevleri yerine getirir. Peki araştırma görevlisi tam olarak ne iş yapar? Sınav gözetmenliği yapar, ders verebilir (akademisyenin ders veremediği durumlarda), verilecek eğitimler için içerik oluşturması istenebilir. Aslında görevleri kurumdan kuruma değişmektedir. Yüksek lisans ya da doktora yaparken üniversitelerin araştırma görevlisi kadrosunda yer alabilirsiniz. Araştırma görevlisi olmak için gerekli koşullar ise şunlardır: okuduğunuz alanla ilgili bilgi ve birikim sahibi olmak, ALES puanı en az 70 ve yabancı dil puanınızın en az 50 olması gerekmektedir.

Doktora Öğretim Üyesi: Bu kadroda yer almak için doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra bitirme tezi ve çalıştığınız alanla ilgili bir yayın yapmanız gerekmektedir. Yardımcı doçentlik kaldırılmıştır. Yardımcı doçentlik kadrosu yerine açılan kadro doktora öğretim üyesidir.

Doçentlik: Doktora öğretim üyesi olduktan sonra araştırmalar yapıp, makaleler yazıp ve derslere girmeniz gerekmektedir. Yaptığınız tüm bu çalışmalar sizlere belli bir puan kazandırmaktadır. Yeterli puana eriştiğinizde bu çalışmalarınızı bir dosya şeklinde üniversite rektörlüğüne göndermeniz gerekir. Doçentlik Komisyonu tarafından incelenen dosya uygunsa mülakata çağrılırsınız. Mülakatta başarılı olduktan sonra YÖK tarafından doçentlik kadrosu açılması durumunda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Profesörlük: Doçent iken yaptığınız faaliyetlerden puan toplanır. Yeterli puana eriştikten sonra dosyanızı rektörlüğe göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamada mülakat bulunmamaktadır. YÖK tarafından profesörlük kadrosu açılması durumunda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi: Üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında ders veren kişilerdir. Bu kadroda yer almak  için en az yüksek lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ALES puanınızın en az 70 , yabancı dil puanınızın ise en az 50 olması gerekmektedir.

Öğretim Elemanları:  Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, doçent, profesör, uzmanlık kadrolarının tümüne verilen terimdir.

Öğretim Üyesi: Doktorasını tamamlamış akademisyenlerden oluşur. Doçent, profesör kadrosunda yer alan kişilere denir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? 

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu