Yaşam

Donör Nedir? Nasıl Donör Olunur? Kimler Donör Olabilir?

Donör Nedir? Nasıl Donör Olunur? Kimler Donör Olabilir?. Donör kelime anlamı olarak bağışlayan demektir. Bu kelimeyi hayat döktüğümüzde kemik iliği naklinde sağlıklı bir kişi üzerinden bir hastaya kök hücre veren kişi anlamına gelir. Donör olmaya önyargılı  yaklaşılsa da hasta bir insanın sağlığına kavuşmasına vesile olmak mutlulukların en güzeli olabilir.

Donör Nedir?

Donör, genellikle organ veya doku nakli için kullanılan bir terimdir. Bir donör, organ veya dokularını başka bir kişiye nakletmek üzere bağışlayan kişidir. Organ bağışı genellikle hayat kurtarıcı bir işlev görür ve birçok ülkede organ bağışı kampanyaları düzenlenir. Bu sayede organ bekleyen hastaların hayatları kurtarılabilir veya yaşam kaliteleri artırılabilir.


Nasıl Donör Olunur?

Doku grubu hasta ile uyumlu olan her sağlıklı kişi donör olabilir. Genel olarak kardeşlerin doku grubu uyumludur. Kemik iliği naklinde ise kan grubu uyumu gerekmez farklı kan grubuna sahip kişiler arasında da nakil yapılabilir. yani önemli olan kan değil doku uyumudur.

Aile için doku uyumu bulanmadığı durumlarda gönüllü verici bankalarından aranır bulunamazsa gönüllü bağışçı aranır. Sağlık bir bireyin 18-50 yaş aralığında kök hücre vericisi olmasında hiç bir sakınca bulunmaz.


Donör Olma Şartları Nelerdir?

Donör olabilmeler için birtakım şartlar vardır. Bunlar;

  1. İdeal kiloda olmanız şarttır. En az 50 kg ağırlığında bir birey olmanız istenir.
  2. Bir bulaşıcı hastalığınızın olmaması gerekir.
  3. Bağışıklık sistemi hastası olamamanız gerekir.

Gönüllü Donör Bağışı Nasıl Yapılır?

Gönüllü donör bağışı yapabilmeniz için 50 kg ağırlığında ve 18-55 yaş arasında olmanız gerekir. Kronik bir hastalığınızın olmaması gerekir. Kızılay Merkezlerine gidip kök hücre bağışı gerçekleştirebilirsiniz.


Kök Hücre Nasıl Alınır?

Kök hücreler kemik iliğinden alınacaksa özel iğneler ile kalça kemiğinizden alınır. Kök hücreler kan yolu ile alınacaksa büyüme hormonu enjeksiyonu sonrası kemik iliğinden kana geçmesi sağlanıp kola takılan bir kateter yardımıyla alınır. Kateter : halk dilinde normal kan verme işlemidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu