Yaşam

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir? Dudak Uçuğu İçin Evde Ne Yapılır?

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir? Dudak Uçuğu İçin Evde Ne Yapılır?. Herkesin  illa 1 kez dahi olsa dudağında yada burnunda Uçuk çıkmıştır. Tabi birde  Sık Tekrarlayan Uçuklar var, bunun İçin Ne Yapmalı? Zaman zaman acı veren Dudak Uçuğu Kaç Günde Geçer? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Dudakta ve burun dil gibi organlarda çıkan ve  halk dilinde bir tür yara olarak bilinen uçuk, “herpes simplex”  virüsünden kaynaklı olan bir çeşit  enfeksiyondur. Yalnızca  ağız kısmında değil, genital bölge ve göz çevresi gibi alanlarda da bu virüs kaynaklı uçuk enfeksiyonu görülebilir. Hem estetik olarak rahatsız edici olabilen hem de ciddi bir ağrı yaratan uçuk, çeşitli uçuk merhemleri ya da doğal tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir.

Dudak uçuğuna sebep olan virüs, vücuda bulaştıktan sonra çeşitli vücut bölgelerinde kendisini gösterebilir. En fazla tekrarlayan virüs enfeksiyonlarından biri olan Uçuk,  sık sık dudak ya da diğer bölgelerde karşılaşabilirsiniz. Bunun için de evde uçuk tedavisi uygulayabilir ya da eczaneden alacağınız uçuk merhemlerini kullanabilirsiniz.


Uçuk Neden Olur?

Uçuk çıkmasının en önemli nedenlerinden birisi herpes virüsüdür. Uçuk yarası kuru ve kabuklu haldeyse bulaşıcı değildir ancak ilerlediğinde uçuk yarasından sıvı bir şekilde iltihap akmaya başladıysa bu durumda uçuk bulaşıcı hale gelmiş demektir.

Uçuğa neden olan virüs ciltte temas yoluyla yayılmaktadır. Aynı zamanda cinsel ilişkide gerçekleşen oral seks de uçuğun ağız içerisinde yayılmasına neden olabilecek faktörler arasındadır. Ağız içerisine yayılan herpes virüsü de ciddi sıkıntılara neden olabilir ve zor iyileşen uçukların çıkmasına neden olabilir.

Hormonal değişiklikler (menstruasyon sırasında), ateş, yorgunluk, duygusal stres, cilt travması ve fazla güneşe maruz kalma gibi faktörler uçuğa neden olan virüsü yeniden etkinleştirip uçuğa neden olabilir.

Uçuk belirtileri nelerdir?

– Uçuk çıkmadan hemen önce görülen uyarı işaretleri şunları içerir:
– Dudak veya etrafındaki deride kaşınma,
– Yanma, ağrı,
– Karıncalanma

Kabarcıklar görünmeden önce ise şu şikâyetler görülebilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Boyun lenf bezlerinde şişlik
 • Yutma sırasında ağrı
 • Sinirlilik

Uçuğa bağlı içi sıvı dolu kabarcıklar veya kızarıklık; dudaklar, diş etleri, ağız içi veya boğazda görülebilir. Kabarcıklar kümeler halinde aniden ortaya çıkar. Bu kabarcıklar kısa bir süre sonra patlar ve açık yaraya dönüşür. Yara, kırmızı bir taban üzerinde küçük, sığ, gri ülserler şekilde görülür.  Birkaç gün sonra kabuklanmaya başlar ve daha kuru ve sarı görünür. Ağız içi yaralar ise ağrılıdır ve ağrı başlangıçta en şiddetlidir. Ağrı nedeniyle yeme ve içme zorlaşır.

 • Yaralar dudaklarda, diş etlerinde, dilin ön kısmında, yanaklarda, boğazda ve ağzın çatısında oluşabilir.
 • Diş etleri hafifçe şişmiş ve kırmızı olabilir ve diş etlerinde kanama görülebilir.
 • Boyun lenf bezleri şiş ve ağrılı hale gelebilir.
 • Herpes virüsü 20’li yaşlardaki gençlerde boğaz ve bademcikler üzerinde sığ ülserlere ve grimsi bir kaplamaya neden olabilir.

Belirtileri tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet dönemleri veya hormonal değişiklikler
 • Güneşe fazla maruz kalmak
 • Vücut ısısının yükselmesine bağlı ateş
 • Stres
 • Enfeksiyonlar
 • Dudakta tahriş ve kuruluk

Uçuk Nasıl Geçer?

Aseton Yöntemi

Aseton tırnak cilasını çıkartmanın yanı sıra uçuğu da tedavi edici etkisi olduğu söylenmektedir.

Malzemeler

Aseton ve pamuk

Aseton Uçuğa Nasıl Kullanılır?

1- Pamuğu asetonun içerisine batırın.
2- Asetonu sadece yaranın üzerine cildinize temas etmeden uygulayabilirsiniz.
3- Bu çareyi iyileştirene kadar günde 2 kez tekrarlayın.


El Temizleyici Jeller

El temizleyicileri, soğuk yara yol açan virüse karşı savaşmaya ve öldürmeye yardımcı olan mükemmel dezenfektandır. Aynı zamanda kurur ve yaraları hızla iyileştirmeye yardımcı olur.

Malzemeler:

-El temizleyici jel
-Pamuk

El Temizleyici Jeller Uçuğa Nasıl uygulanır?

Pamuğu top haline getirin. El temizleme jelini pamuğa bir miktar dökün. Virüsün yayılmasını önlemek ve hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için doğrudan etkilenen bölgede uygulayın. Bunu en azından günde iki kez, ağrınız tamamen iyileşene kadar yapın.


Çay Ağacı Yağı Yöntemi

Çay ağacı yağı olağan dışı antiseptik, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve bu durumda da uçuğun kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.

Malzemeler

Çay ağacı yağı
Çubuk pamuk

Çay ağacı yağı uçuğa nasıl kullanılır?

1- Pamuk çubuk üzerine az miktarda çay ağacı yağı dökün.
2- Hızlı iyileşme için doğrudan etkilenen bölgede uygulayın.
3- Yağın doğal olarak buharlaşmasına izin verin.

Bunu, yara durumunuz tamamen iyileşene kadar günde iki kez yapın.


Nane Yağı Yöntemi

Nane yağı hem HSV-1 hem de HSV-2 (ağrıya neden olan virüsler) ile savaşan inanılmaz antiviral bileşenleri içerir ve böylece uçuğun kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Malzemeler

Nane yağı
Kulak çubuğu

Nane yağı uçuğa nasıl uygulanır?

1- İlk olarak uçuğun ve çevresini ılık suyla durulayın.
2- Pamuklu çubuk üzerine biraz nane yağını dökün.
3- Doğrudan etkilenen uçuk olan bölgeye uygulayın.


Elma Sirkesi Yöntemi

Elma sirkesi (ACV), uçuk için en eski ve en etkili ilaçlardan biridir. Antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri, yaralara neden olan virüsün öldürülmesine yardımcı olur ve uçuğu kurutmada aynı zamanda da cildinizin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Malzemeler

Pamuk
Sirke

Nasıl uygulanır?

Pamuğunuzu sirke ile ıslatın. Elma sirkesi virüsün yok edilmesini sağlamaya yardımcı olur. Anında rahatlamak için etkilenen bölgede doğrudan uygulayın ve 15 dakika tutun. Sirkenin doğrudan uygulanması deride kızarıklığa neden olabilir ancak endişelenmeyin. Bu kısa sürede geçecektir.

Daha iyi sonuçlar almak için, sirkeye ‘de az miktarda limon suyu karıştırabilir ve karışımı uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz.


Buz Sıkıştırma Yöntemi

Bir buz kompresinin uygulanması, uçuğu hafifletmek ve rahatlatmak için mükemmel bir tekniktir. Uçuktan kaynaklanan virüsün yayılmasından dolayı ciltteki iltihaplanmayı, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Uçuğa buz nasıl uygulanır?

1- Bir miktar buz küpü havlu veya pamuklu bir bezin içine koyun.
2- Hızlı sonuç almak için etkilenen bölgenin üzerine kompres uygulayın.
3- Buz paketini 5 dakikadan fazla aynı yerde tutmayın.


Sarımsak Yöntemi

Sarımsak, uçukta oluşan şişkinliği azaltmaya yardımcı olan aynı zamanda yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan antiviral özelliklere sahip bir bileşik olan kiyol içermektedir.

Sarımsak uçuğa nasıl uygulanır?

1- 1 diş sarımsağı ezin.
2- Doğrudan uçuk olan bölgeye ezmiş olduğunuz sarımsağı uygulayın.
3- Sarımsak uçuktaki şişkinliği azaltmanın yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
4- 5 veya 10 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.


Uçuk Kaç Günde Geçer? 

Uçuk yarası genellikle 1 hafta süre kadar kendiliğinden iyileşebilir, patlayabilir ve kabuğu bir süre sonra düşebilir. Ancak o süreçte kişinin hayat standartlarına ciddi bir şekilde etki eder. Bu nedenden dolayı uçuğun kendiliğinden geçmesini beklemek yerine tedavi etmeyi düşünebilirsiniz.


Uçuk Oluşumu Nasıl Engellenir? 

Uçuğa sebep olan herpes simpleks adlı virüs, vücuda bulaştıktan sonra tam olarak çözümü mümkün değildir. Uçuk oluşumunu önlemek için bu hastalığa sebep olabilecek şeylerden uzak durmak gerekir. Bu yüzden özellikle ortak eşya kullanımından uzak durmak, cinsel ilişkilerde korunmak, yabancılar ile temastan sakınmak gerekir. Uçuk belirtileri olarak sayabileceğimiz durumlarda antiviral uçuk kremi kullanmak ile oluşum önlenebilir. Bir de uçuk ile savaşmaya yardımcı olan ve lisin içeren besinleri tüketmek ile uçuk oluşumu önüne geçebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğinden Neden Çıkar?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu