Kitap

Dünyada En Çok Çevirisi Yapılan 10 Yazar

Dünyanın dört bir yanındaki okuyucularla bağlantı kurarak, birçok yazar dünya çapında sansasyonlar haline geldi. Sayısız yazar çeviri yoluyla başarıya ulaşırken, bazıları kendi beklentilerini bile aştı. İşte Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından derlenen en çok çevrilen 10 yazar.

Dünyada Kitapları En Çok Çevirisi Yapılan 10 Yazar

1- Agatha Christie

Dünyaca ünlü bir gizem yazarı olan Agatha Christie , And Then There Were None ve Murder on the Orient Express çevirileri de dahil olmak üzere yapıtlarıyla muazzam başarılar elde etti . İngilizce’den 7.236 çeviri ile eserleri uluslararası bir fenomen haline geldi. Cesaretle ilk kitabını yazan Christie, kitaplarının 2 milyardan fazla kopyasına sahip.


2- Jules Verne

Bir bilim kurgu yazarı olarak başarıya ulaşan Jules Verne , en çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk ve Seksen Günde Devri Alem ile tanınır . İle  Fransızcadan 4751 çevirileri menşeli, Verne’in kitapları hem bilimsel ve edebi eserler etkiledi.


3- William Shakespeare

İngilizce’den 4.296 çeviri ile William Shakespeare , dünya çapında sayısız oyun, şiir ve sone ile tanınır. En dikkate değer tercüme eserlerinden bazıları Romeo ve Juliet, Hamlet ve Fırtına’dır . Dünyanın en büyük İngiliz yazarı olarak kabul edilen Shakespeare, edebiyat ve tiyatro üzerinde silinmez bir iz bırakmıştır.


4- Enid Blyton

600 milyondan fazla kitap satan çocuk yazarı Enid Blyton , yazar olarak muazzam başarılar elde etti. En tanınmış eserlerinden ikisi, Noddy ve The Famous Five, Blyton’ın İngilizce kaynaklı 3.924 çevirisinin bir parçasıdır.


5- Barbara Carland

Romantik yazar Barbara Cartland , A Sword to the Heart ve Fascination in France dahil olmak üzere 723 romanıyla dünya çapında okuyucularla bağlantı kurdu . İngilizce kökenli eserlerinin 3.652 çevirisi var. Viktorya döneminde romantizme odaklanan Cartland , bir yılda en çok kitap yazan kişi olarak Guinness Dünya Rekorları’nda bir dönüm noktasına ulaştı.


6- Danielle Steel

Barbara Cartland’ın hemen arkasında , İngilizce’den 3.628 çevirisi olan başka bir aşk yazarı Danielle Steel var . Adını internette arattığınızda, Dangerous Games ve The Award dahil olmak üzere uluslararası en çok satanlarından biriyle karşılaşacaksınız.


7- Vladimir Lenin

Komünist Partisi ve lideri olarak Bolşevik Devrimi, Vladimir Lenin muazzam siyasi etkisi vardı kalem oynattılar. Rusça kaynaklı 3.593 çeviri ile Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması ve  Devlet ve Devrim yazılarından bazılarıdır.


8- Hans Christian Andersen

Bir çocuk yazarı olarak Hans Christian Andersen , Danca’dan 3.520 çeviriyle başarı elde etti. “Küçük Deniz Kızı” “Kar Kraliçesi”, “Çirkin Ördek Yavrusu” ve “İmparatorun Yeni Giysileri” gibi hikayeler içeren Andersen’in Masalları ile tanınır.


9- Stephen King

İngilizce’den 3.357 çeviriyle Stephen King’i ilk 10’da bulmak sürpriz olmayacak . Tüm zamanların en tanınmış gerilim yazarlarından biri olan King, kitaplarının çoğu filme dönüştürülen 350 milyondan fazla sattı. Ünlü eserlerinden bazıları The Shining, Carrie ve  Misery’dir.


10- Jacob Grimm

Yazar Jacob Grimm’in Almanca’dan 2.977 çevirisiyle , bazılarını kardeşi Wilhelm Grimm ile birlikte yazdığı çok sayıda kayda değer çevrilmiş kitabı var. İkisi birlikte “Pamuk Prenses”, “Uyuyan Güzel” ve “Hansel ve Gretel” gibi birçok ünlü hikayeyi kaleme alan Grimm Kardeşler olarak bilinen yazı ekibini oluşturdular.

UNESCO sıralamasında yer alan bu yazarların yanı sıra sayısız başka yazarın da çeviriler sonucunda çok daha fazla okuyucusu var. Bir örnek  , özellikle dünya çapında en çok çevrilen dizilerden biri olduğu için Harry Potter kitap serisiyle büyük başarı elde eden JK Rowling’dir . İngilizce’den 74 dile çevrilen serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı , özellikle okuyuculardan büyük bir ilgi gördü.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu