Bilgi Arşivi

Dünyanın En Çok Kullanılan 5 Yazı Sistemi

Dünyanın En Çok Kullanılan 5 Yazı Sistemi. Yazılı dil, insanlığın en büyük başarılarından biridir. Konuşma kısa sürerken, yazılı iletişim kalıcılık sağlar ve sonuçta ticaretten hükümete, dine kadar her şeyi etkilemiştir. Aşağıdakiler, dünya çapında en yaygın kullanılan beş yazı sistemidir.

Dünyanın En Çok Kullanılan 5 Yazı Sistemi

Dünyanın en çok kullanılan yazı sistemi Latin alfabesidir. Latin alfabesi, Çince Karakterler, Arap alfabesi, Devanagari, Bengal Alfabesi ve birçok diğer Batı dillerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, dünya genelinde en yaygın kullanılan yazı sistemi olarak kabul edilir.

1- Latin Alfabesi

Latin alfabesi dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i bunu kullanan ile, en çok kullanılan komut dosyasıdır. Genellikle 26 harften oluşur ve tüm dillerin fonetiklerini ilişkilendirmek için kullanılan Uluslararası Fonetik Alfabenin temelini oluşturur.


2- Çince Karakterler

Dilbilimciler tarafından logogram olarak adlandırılan Çince karakterler binlerce karakterdir ve Asya’da çok sayıda dilde, özellikle de Çin ve Japonya dillerinde kullanılmaktadır. Dünya genelinde tahmini 1,34 milyar insan yazılı iletişim için hanzi, kanji veya hanja olarak da bilinen Çin alfabesini kullanıyor. Dünyada sürekli kullanılan en eski yazı biçimleri arasında kabul edilir.


3- Arap Alfabesi

Dahil çeşitli dillerde genelinde yaklaşık 660 milyon kişi tarafından kullanılmış Urduca , Peştuca ve Kürtçe , Arapça el yazısı sağdan sola doğru okunan birkaç biridir. Yaklaşık MS 400 yılına dayanıyor.


4- Devanagari

Dünya çapında 600 milyondan fazla kişi tarafından istihdam edilen Devanagari , Hintçe , Nepalce ve Sanskritçe dahil olmak üzere yaklaşık 120 dilde kullanılmaktadır . 33 ünsüz ve 14 sesli olmak üzere 47 ana karakterden oluşur.


5- Bengal Alfabesi

Brahmi alfabesinden türetilen ve Devanagari ile yakından ilgili olan bu hece alfabesini tahminen 300 milyon kişi kullanıyor. Bengal alfabesinin mevcut biçimi ilk olarak 1778’de ortaya çıktı ve 19. yüzyılda biraz modernize edildi.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Dünyanın En Eski 14 Dili

👉 Dünyanın Öğrenmesi En Zor 30 Dili

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu