Blog

Dünyanın En İlginç 10 Üniversite Bölüm ve Dersleri

Dünyanın En İlginç 10 Üniversite Bölüm Ve Dersleri Nelerdir? Dünya Üniversitelerinde Hangi Üniversitelerde Okutulmaktadır? Eğitim, her alanda gerçekleştirilen bir şeydir hatta bazı ülkelerde daha çok alışkanlıklara ve yeteneklere göre ders tercihleri yapılmaktadır ve içerikleri değişmektedir. Birçok üniversitede çok farklı dersler ve içerikleri ile karşılaşmamız mümkündür. İşte O dersler..

1) Macera Eğitimi

Macera eğitimi, bütünüyle adrenaline dayalı sporlar üzerine verilen dersler bütünüdür. Dört sene boyunca sınıfta ders dinlemek istemeyen öğrenciler, Plymouth Üniversitesi’nde macera eğitimi alabiliyorlar. Adrenaline dayalı sporlar ve doğayla iç içe ders gören öğrenciler kariyerlerini bu yönde inşa ediyorlar.


2) Şarap Yapımı


Dünya tarihinin en eski içkilerinden biri olarak bilinmektedir. Çeşitli modelleri ile günün bazı saatlerinde tüketilmektedir. Tarihi kalıntılara baktığımızda anlaşılabiliyor ki birçok ülkenin kendine has şarap üretim şekli ve tüketim tarzı mevcuttur. ABD sınırları içerisinde bu konuda bir eğitim verilmesi amaçlanmıştır. Bu eğitim için Cornell Üniversitesi önemli bir adım atmıştır.


3) Motor Sporları Bilimi ve Mühendisliği


Dünya’nın en çok para harcanan spor dallarından birisi olmasıyla birlikte oldukça fazla hayati risk barındırmaktadır. İnsanların bu konuda ciddi bir eğitim alması gerekmektedir. Bu konuda ABD’de bir girişim gerçekleştirilmiş ve Kuzey Carolina’da motor sporları konusunda ders verilmeye başlanmıştır ve Demo denemenin ardından 20.000 fazla talep görünce ABD tarafından genele yayılması planlanan bir ders haline gelmiştir. ABD motor sporları endüstrisi için Winston-Salem Devlet Üniversitesi’nde ‘Motor Sporları Bilimi ve Mühendisliği’ bölümü bulunmaktadır.


4) Eğlence Sektörü Mühendisliği ve Tasarımı


Eğlence sektöründe hizmet veren alanlar tasarlamak, yeni oyunlar bulmak vb. gibi konularda kariyer yapmak isteyenler Nevada Las Vegas’taki üniversitede bu alanda uzmanlaşabilmektedir. Zaten böyle bir bölüm söz konusu olduğunda Vegas dışında bir yerde eğitiminin beklenmesi pek de mantıklı olmazdı.


5) Kuklacılık


Bir döneme damgasını vurmuş olan The Muppets’ın başarısının tesadüf olmadığının kanıtıdır diyebiliriz. Pek çok kişinin çocukluğuna damga vurmuş olan “Susam Sokağı” belki de bu sayede çok başarılı oldu. 1964’ten beri Connecticut Üniversitesi’nde kuklacılık bölümü bulunmaktadır.


6) Popüler Kültür


Her yeni güne yeni bir popüler kültür parçası ile uyandığımız bu günlerde belki de daha bilinçli bir şekilde başa çıkabileceğimiz bir bölüm söz konusudur. Diziler, filmler, arabalar,motorlar, müzik, tatil ve dergiler gibi konularla içli dışlı olan öğrenciler için Bowling Green Devlet Üniversitesi’ndeki Popüler Kültür bölümü ideal bir bölümdür.


7) Çizgi Roman Sanatı


Ülkemizde sadece belirli bir kitleye hitap eden karikatürler ve çizgi romanlar dünyada artık çizgi romanı bir kültür ve sanat dalı olarak da benimsemiş durumdadır. ABD’de çizgi romanları okumakla kalmak istemeyen, çizmeyi de hedefleyen üniversite öğrencileri, Minneapolis Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde ‘Çizgi Roman Sanatı’ dersini tercih ediyorlar.


8) Marijuana Yetiştirme


Bu ders herkes için karşılaşılabilecek en tuhaf ders gibi görünüyor olsa da Marijuana demek yalnızca uyuşturucu demek değil elbette. Dünya üzerinde pek çok tıbbi laboratuvarda kanserli hücreleri yok ettiği gözlemleniyor. Bu gibi farklı sektörlerdeki kullanımlardan dolayı dünyada doğal marijuana satın alabileceğiniz bir sürü yer bulunmaktadır. Bu da Kaliforniya’daki Oaksterdam Üniversitesi’nde ‘Tıbbi İhtiyaçlar İçin Marijuana Yetiştirme’ bölümü olarak karşınıza çıkmaktadır.


9) Komedi: Metin Yazımı ve Performans


Günlük hayatta gerçekleşen olayların başka bir perspektiften ifade edilmesidir. Kısacası mizahi boyutu ele alabilmek bu konuda çok önemli olduğu için Kanada’daki Humber Üniversitesi bu konuda bir eğitim vermeye karar vermiştir ve bu durum olumlu bir tepki ile karşılanmıştır.


10) Beatles Tarihi


Müzik tarihinin efsanelerinden The Beatles, çıkış gerçekleştirdiği memleketi diyebileceğimiz Liverpool’da, ‘The Beatles’ın Tarihi’ şeklinde öğrencilere ders olarak verilmektedir. Üniversiteye gelene kadar bütün bir ömrünü Beatles hayranı olarak geçirenler için İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde belki de yeni John Lennon’ların, Ringo Star’ların, Paul McCartney’lerin çıkışını izleyebiliriz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu