Kitap

Düşlerden İlham Alan 10 Kitap ve Film

Rüyalar , biz uyurken aklımızda gelişen resim ve hikayelerin birleşimidir. Rüyalar, kelimenin tam anlamıyla komik, romantik veya korkutucu bir şey olabilir. İken hayallerinin% 95 çoğunlukla hatırlanmaz, insanların beş yirmi dakika arasında süren her biri ile gecelik üç ila altı kez her yerde hayal inanılmaktadır.

Çoğu rüya asla hatırlanmazken, bazı insanlar onlarla ilgili belirli ayrıntıları hatırlarlar. Ve nadiren de olsa, insanlar hayal ettikleri şeylerden ilham almıştır. Aslında, gerçek rüyalardan bazı büyük kreasyonlar geliştirildi. Örneğin, Beatles şarkısı “ Dün ” melodisi  bir rüyadan ilham aldı. Paul McCartney bir sabah kafasında tanımadığı bir melodi ile uyandı, bu yüzden akorları piyanoda besteledi ve en ünlü şarkılarından birinin müziği oldu.

Başka bir örnek, Edgar Allan Poe’nun şiiridir. Şiirlerinin ve kısa öykülerinin çoğunun yaşamı boyunca yaşadığı birçok kabustan ilham aldığı söylenir.

Ayrıca 10 tanesini aşağıda detaylandıracağımız, gerçek rüyalardan esinlenen birkaç ünlü kitap ve film de var…

10. EB White’ın Stuart Little’ı

Stuart Little adlı bir farenin sevgili çocuk hikayesi, EB White’ın 1920’lerde yaşadığı bir rüyadan ilham aldı. Sıra dışı bir fare New York’ta bir insan ailesinde doğdu ve ailesi, ağabeyi George ve Snowbell adlı bir kedi ile yaşadı. Beyaz, 20’li yıllarda rüya görürken, sadece 1945’te bir romana konuldu .

Bir trende uyurken, Beyaz bir fare gibi görünen ve hareket eden küçük bir çocuk hayal etti. Çocuk / fare hakkında birkaç bölüm yazdı ve bir gün hikayeleri yeğenleri ve yeğenleriyle paylaşmak amacıyla onları uzaklaştırdı. Ama etrafında yirmi yıl sonra onun hikayesi bir best-seller oldu ve hatta 1999 hit filmi ilham Stuart Little ,  fare sesi olarak Michael J. Fox rol aldı.

 

9. Sophie’nin Seçimi William Styron

1970’lerin ortalarında, William Styron başka bir kitap yazmak için fikirler bulmakta zorlanıyordu. İşte o zaman Sophie’nin Seçimi’ni yazmaya ilham verecek bir rüya yaşadı . Rüyayı “rüyadan bilinçli bir vizyona ve Sophie adındaki bu kızın anısına birleştirmek olarak tanımladı. Ve güçlüydü çünkü orada bu kurgu eseri ile başa çıkacağım ani bilgilerle yatakta yatıyordum. ” Sophie’nin vizyonu, “Flatbush’taki bu mütevazı yatılı evin koridoruna kolunun altında bir kitapla girerek, yaz ortasında yumuşak bir yazlık elbise ve kolu bared ve dövme görünürken çok güzel görünüyordu. ”

Holokost temalı hikayeyi yazmak zorunda olduğunu hissetti ve 1982’de Meryl Streep’in Sophie olarak oynadığı ünlü bir  film çekildi.

 

8. Christopher Nolan’ın Başlangıcı

Kendisi rüyalarla ilgili bir film olan 2010 psikolojik gerilim filmi Inception ,  gerçek rüyalardan ilham aldı. Yönetmen Christopher Nolan, yedinci uzun metrajlı filmi için fikri kendi hayallerindeki hayallerinden aldı. Film, Leonardo DiCaprio’yu hayal ederken insanların sırlarını çalmak konusunda çok yetenekli yetenekli bir hırsız olarak canlandırıyor. Ancak bu yeni iş, bir adamın çalmak yerine zihnine bir fikir yerleştirmesini gerektirir.

Nolan, Inception’ın anlaşılması zor bir rüya olduğunu iddia ediyor . “ Bunu çok uzun süre yapmak istedim; 16 yaşımdan beri düşündüğüm bir şey . ” Ayrıca çocukluğundan beri nasıl uyandığına ve daha hafif bir uykuya dalacağına hayran olduğunu, ancak yine de rüya gördüğünü bildiğini ve hatta hayallerinin yerini incelemeyi başardığını belirtti.

 

7. Dr. Jekyll ve Bay Hyde

Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Davası  , 1800’lerde Robert Louis Stevenson (yukarıda resmedilmiştir) tarafından yazılmış bir roman ve bölünmüş bir kişiliğe sahip olan bir adam hakkında – iyi Dr. Jekyll ve korkunç Bay Hyde.

Stevenson’ın bölünmüş kişilik bozukluğuna hayran kaldığı, ancak bunu nasıl yazıldığını anlayamadığı söyleniyor. Ancak bir gece Dr.Jekyll ve Bay Hyde hakkında rüya gördü: “Bir sabahın küçük saatlerinde… Louis’den gelen korku çığlıklarıyla uyanmıştım,” diye açıkladı karısı Fanny. “Onun kabusu olduğunu düşünerek onu uyandırdım. Öfkeyle ‘Neden beni uyandın? İyi bir bogey masalı hayal ediyordum. ”

Stevenson görünüşe göre tüberkülozdan ve romanı yazarken dinlenmek için doktorun emri altındaydı. Üç ila altı gün arasında 30.000 kelimelik ilk taslağı ve ardından sadece üç gün içinde yeniden yazılmış ikinci bir kopyası hazırladı. Dr. Jekyll ve Bay Hyde , yalnızca altı ayda 40.000 kopya sattı ve bunu Kuzey Amerika’da 250.000’den fazla sattı. Romanı ayrıca yıllar boyunca birkaç filme ilham verdi .

 

6. Stephen King’in Düş Kapanı

1999’da Stephen King, Maine’de bir yolda yürürken bir minibüs tarafından vuruldu. Parçalanmış bir bacağından ve çökmüş bir akciğerinden kurtulduğu süre boyunca, korku romanı Dreamcatcher’ı yazmaya ilham veren canlı rüyalar görmeye başladı .

Roman, yıllık av gezileri için her yıl ormanda yeniden bir araya gelen yaklaşık dört arkadaş. Ama bir yıl kamplarında bir yabancı sona erer, hepsi gökyüzünde ışıklar hakkında şaşkın ve mırıldandı. Arkadaşlar daha sonra başka bir dünyadan korkunç bir yaratıkla karşı karşıya kalırlar ve nasıl hayatta kalacaklarını bulmaları gerekir.

O anlatıyor kaydedildi San Francisco Chronicle ,  “kaza ormanda bir kulübede dört adam oldu sonra aklıma ilk gerçekten güçlü bir fikir. Sonra kampa giren ‘Kendimi iyi hissetmiyorum’ diyen bu adamı tanıtıyorsunuz ve o korkunç otostopçuyu beraberinde getiriyor. O kabini ve içindeki adamları çok hayal ettim. ”

Roman, 2003 yılında Morgan Freeman ve Lawrence Kasdan da dahil olmak üzere hem kamerada hem de kamera dışında yetenekleri olan bir filme dönüştü .

 

5. Stephen King’in Sefaleti

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Stephen King korku romanı Misery için bir kabustan geldi. Bir numaralı hayranı tarafından araba kazasından kurtarılan ünlü bir yazar hakkında. Ancak, kısa bir süre sonra çılgın fanın onun için istismar ve esaret içeren başka fikirleri olduğunu fark ediyor.

King, “ Bana bir rüyada gelen diğer romanlarımın fikirleri gibi . Aslında, ben Concord üzerinde iken, burada, Brown (İngiltere’de otel) üzerinde uçan oldu. Uçakta uyuya kaldım ve bir yazar esir tutan ve onu öldüren, onu derleyen, kalıntıları domuzuna besleyen ve romanını insan derisine bağlayan bir kadın hayal ettim. Kendi kendime ‘Bu hikayeyi yazmak zorundayım’ dedim. ”“ İşte tam da bunu yaptı. Otelin zemin katı ile birinci katı arasındaki açılışta ilk kırk elli sayfayı yazdı.

Kitabı 1987’de  yayınlanırken, 1990 yılında James Caan ve Kathy Bates’nin oynadığı Misery filmi yayınlandı.

 

4. Jason Mott’ın Dönüşü

The Returned , Jason Mott tarafından oğulları ile birlikte evlerinde hükümet temsilcisi bulunan yaşlı bir çift hakkında yazılmış bir roman. Tek şey, oğulları elli yıl önce sekizinci doğum gününde boğuldu. Çocuk aynı görünüyor ve aynı şekilde davranıyor, ancak ölen oğulları olabilmesinin olası bir yolu yok. Yoksa olabilir mi?

CNN ile yapılan bir röportajda Mott, kitap fikrinin ölen annesi hakkında bir rüyada nasıl geldiğini anlattı. “2010 yazında bir gün işten eve döndüğüm ve annemin beni bekleyen mutfak masasında oturduğunu gördüğüm bir rüya gördüm.” “İçeri girdim ve onunla oturdum ve ölümünden bu yana olan her şey hakkında konuştuk” demeye devam etti. “Uyandığınız ve gerçek olup olmadığını sorguladığınız bu gerçekten canlı rüyalardan biriydi.”

Oğlu ölümden dönen ve büyük bir yanıt alan bir çift hakkında kısa bir hikaye yazdı, bu yüzden yazmaya devam etti ve bir yıl sonra en çok satan olduğu makalesini bitirmişti. Daha sonra bir televizyon dizisine dönüştürüldü .

 

3. James Cameron’un Sonlandırıcısı

1984 hit filmi Terminator  , Arnold Schwarzenegger’i, doğmamış oğlu makinelere karşı bir savaşta insanlara liderlik edecek bir kadını öldürmek için zamanında geri gönderilen fütüristik bir cyborg olarak canlandırdı .

Üzerinde çalışırken Direktörü / yazar James Cameron, Roma’da bir otelde kaldığını Yumurtlama: Piranha II korkunç grip ve yüksek ateş ona vurduğunda, kabuslar onu neden olur. Aslında, bir patlamadan ortaya çıkan ve kendisinin zeminde mutfak bıçaklarıyla kendini sürükleyen bir krom gövde hayal etti.

O zaman hatırlatarak fikir geldi için Terminatör , “Ben o zaman hasta oldu. Yüksek ateşim vardı. Sadece yatak düşüncesinde yatıyordum ve tüm bu tuhaf görüntülerle geldim … Bence yabancı bir şehirde olduğum ve genel olarak insanlıktan çok ayrıldığımı hissettim, kendimi yansıtmak çok kolaydı geleceğin senkronize olmayan, zamanın dışında, yersiz olan bu iki karaktere. ”

 

2. Stephenie Meyer’ın Alacakaranlığı

Alacakaranlık , bir vampir, bir kurt adam ve bir insan arasındaki modern bir aşk üçgeni hikayesidir .  Kitap fikri, yazar Stephenie Meyer’e bir rüyada geldi. Rüyasını şöyle anlatıyor: “Gerçekten parlak bir güneş ışığına sahip küçük bir dairesel çayır iki kişiydi ve bunlardan biri güzel, ışıltılı bir çocuktu ve biri sadece insan ve normal olan bir kızdı ve bu konuşma. Çocuk bir vampirdi, bu kadar tuhaftı ki vampirleri hayal ediyordum ve ona ne kadar değer verdiğini ve aynı zamanda onu ne kadar öldürmek istediğini açıklamaya çalışıyordu. ”

Çok satan bir yazar olmadan önce Meyer, hevesli bir okuyucu olan ama asla yazar olmayan evde oturan bir anneydi. İlk başta, rüyayı bir roman haline getirme beklentisi olmadan hatırlaması için belgeledi. Ancak dokuz retten sonra rüyası gerçek oldu ve hikayesi artık Alacakaranlık  kitapları ve filmleriyle dünya çapında biliniyor .

 

1. Mary Shelley’nin Frankenstein’ı

1816’da Mary Godwin ve nişanlısı Percy Shelley, Lord Byron’un İsviçre’deki konutunu ziyaret etti. Fırtınalı gecelerde şair Lord Byron, misafirlerinin birbirlerine hayalet hikayeleri okumasını sağlar. Bir gece, misafirlerinden kendi korku hikayelerini yazmasını istedi.

İstekten sonra Mary’nin başına geldiği iddia edilen şey buydu: “Başımı yastığımın üzerine koyduğumda, uyuyamadım, ne de düşünebileceğim söylenemezdi… Gördüm – kapalı gözlerle, ama akut zihinsel görüşle – gördüm bir araya getirdiği şeyin yanında diz çökmüş soluk sanatların solgun öğrencisi . Bir erkeğin iğrenç düşlemini uzattım ve sonra, bazı güç motorlarının çalışmasında, yaşam belirtileri gösterdi ve huzursuz, yarı hayati bir hareketle karıştırın. ” O gece onu korkutan rüyayı – ünlü romanı Frankenstein’a ilham veren rüyayı ayrıntılı olarak anlattı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu