Gündem

Duygusal Yorgunluğa Neden Olabilecek 5 Şey

Duygusal tükenme gülünecek bir madde değildir, hayatınızda ne kadar yaygınlaşmasına izin verirseniz o kadar kötü olur. Bu sorunu fark etmeden bile karşı karşıya kalabilirsiniz, ne kadar çok bilirseniz kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. 

Duygusal tükenme birçok farklı biçimde gelir ve her birimiz için her zaman aynı değildir. Birçok insan, işler oldukça yoğun bir noktaya ilerledikten sonra aslında sorunu fark etme eğilimindedir. Duygusal tükenmenin de birçok farklı nedeni vardır, ancak çoğunlukla sürekli stresden veya bir serbest bırakma aracı bulamamaktan kaynaklanır.

Aşağıda duygusal tükenmeye ve bizi nasıl etkilediğine neden olabilecek bazı şeyleri gözden geçireceğim . Bunları yapıyorsanız, duygusal yorgunluğun sizin için geçmişte kalması için durmanız gerekebilir. Zaman alacak olsa da, bu dünyanın yolunuza koyduğu her şeyin üstesinden gelebilirsiniz, unutmayın.

1. Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak

Kendimizi başkalarıyla ne kadar çok karşılaştırırsak o kadar kötü olur. Bizler kendi insanlarımızız ve bunu bir insan olarak bilmeniz gerekiyor. Kimse aynı değil, herkes kendi problemleriyle uğraşıyor. Hayat göründüğü kadar basit değil.


2. Hissettiğin stresle başa çıkmayı reddetmek

Hepimiz stresle ilgileniriz ve kabul etmeyi ve yüzleşmeyi reddediyorsanız, bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Sadece ezici olması, onu bırakamayacağınız anlamına gelmez. Hayatınızda olan hiçbir şeyin yaşamınızda üzerinizde güç tutmasına izin vermeyin.


3. Beklentilerinizi gerçekçi olmayan bir düzeye getirmek

Kendiniz ve çevrenizdeki insanlara yönelik beklentilerinizin gerçekçi olması gerekir. Hedefleriniz ve beklentileriniz ne kadar gerçekçi değilse, onlara ulaşmanız o kadar zor olacaktır. İleriye doğru attığınız her adımda daha da ileri gideceksiniz ve sonunda sizi aşağı sürükleyecek.


4. Sizin için orada olmayı reddeden insanlar için çok fazla şey yapmak

İhtiyacımız olduğunda bizim için orada olmayı reddeden insanlar yaşamlarımızda hiçbir yeri hak etmiyorlar. Eğer aynı bağları yapmaya istekli olmayan biri için elinden geleni yapıyorsan kesilmelisin. Bazen birinden kendinizi kapatmak en iyi seçenektir.


5. Bir seferde çok fazla görev üstlenmek

Burada ve orada kırılmaya ihtiyacımız var ve kendi sınırlarımızın farkında olmalıyız. Asla başa çıkamayacağınız bir şeyi kabul etmemelisiniz ve gerektiğinde her zaman yardım istemeye hazır olmalısınız. Hayat, başını keserek tavuk gibi koşturmak için çok kısa.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu