Bilgi Arşivi

E-Devlet İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır? İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Devlet İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır? İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Nüfus Müdürlüğüne Gitmeden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Sorularınızın yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. ‘İkametgah’ kelimesi bir kimsenin yerleştiği ya da yaşadığı yer anlamına gelmektedir. İkametgah adresi şehir, mahalle, sokak, bina ismi ve daire numarası gibi bilgiler içerir. Gelin hep birlikte İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır? öğrenelim.

İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

İkametgah (adres) değişikliği bir kişinin yaşadığı adresten başka bir adrese yerleşmesi durumda hukuken 20 iş günü yapılması zorunludur. İkametgah adreslerini 20 iş günü içinde bildirmeyen kişilere para cezası uygulanmaktadır. Bulundukları adresten yeni bir adrese taşınan kişiler, adres bildirimlerini İl Nüfus Müdürlüklerine veya e-devlet sistemini kullanarak adres /ikametgah değişikliği yapılabiliyor.

İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine şahsen başvuru yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresinden e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama yöntemi kullanarak yapılabiliyor.

Adres değişikliği randevusu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden alınabiliyor.


E-Devlet İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapabilmek için bireyim Türk vatandaşı, vesayet altında olmaması ve devlet sistemi üzerinde cep telefonu bilgisinin olması gerekiyor. Ayrıca bildirim yapılan adreste kayıtlı kişi olmaması gerekiyor. Eğer kayıtlı kişi varsa kalacak kişiye Muvafakat vermesi gerekir. Sistem tarafından bu kontroller yapıldıktan sonra işleminize devam edebilirsiniz. Adres değişikliğini tamamlamak için verilen muvafakat 5 gün geçerlidir. Bu işlem 1 yıl içinde en fazla 2 kere yapılabilir.

E-devler ikametgah değiştirme işlemeleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresi üzerinden yapılmaktadır.

E-devlet sisteminde ilgili sayfada öncelikle kimler için (kendiniz ya da kendiniz ve aynı konutu paylaştığınız aile fertleri) adres bildiriminde bulunduğunuzu seçmelisiniz.

Sonraki adımda “Adres Bul” düğmesini kullanarak adresi seçebilirsiniz.

Sonraki adım doğrulama oluyor. Mobil imza, elektronik imza ya da SMS ile doğrulama seçeneklerinden birini seçerek işlemi teyit edebilir ve tescil işlemine geçebilirsiniz.


İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İkametgah/adres değişikliği için nüfus müdürlüklerinden istenen belgeler şunlardır:

  • TC. kimlik kartı
  • Konut sahibi iseniz Tapu; Kiracı iseniz kontrat
  • Doğalgaz, elektrik veya su faturası

İkametgah Değişikliği Bildirmemenin Cezası Ne Kadar?

İkametgah değişikliği yapan kişilerin yeni ikametgah adresini 20 iş günü içinde Nüfus Müdürlüklerine bildilmeleri gerekir. 20 iş günü içinde adreslerini güncellemeyen vatandaşlar için para cezası uygulanır.

5490 sayılı Kanunun 68. maddesi uyarınca, adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişilere 128,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 2673,00 TL idari para cezası uygulanacak.


İkametgah/Adres Değişikliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Devlet üzerinden ikamet değişikliği yapabilmek için kişilerin Türk vatandaşı ve ergin olmalıyken velayet ya da vesayet altında olmamalıdır. Aynı zamanda 20 iş günü içerisinde adres değişikliği bildiriminde bulunulmaması durumunda idari para cezası uygulanır. İdari para cezası uygulaması ile sahte adres değişikliği bildirimi durumunda da karşılaşılır. Bir ailedeki yetişkin bireyler birbirleri adına bildirimde bulunabilirken, 18 yaş altı çocuklar için veli, vasi ve yetişkin aile bireyleri başvuruda bulunabilir.


İlginizi Çekebilir 👇 

👉 Beyan Adresi Nedir? Beyan Adresine Ne Yazılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu