Teknoloji

E-Kitap Nasıl Oluşturulur ve Satılır?

E-kitaplar, çevrimiçi satıcıların , çevrimiçi mağazalarından kolayca satın alınabilen ve indirilebilen dijital bir ürün oluşturarak bilgi ve deneyimlerinden para kazanmalarının basit bir yoludur .

Dijital ürünlerle yeni başlıyorsanız, e-kitap satışına nasıl yaklaşacağınızı tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazıda, nasıl bir e-kitap oluşturacağınız, süreci basitleştirmek için size yardımcı kaynaklarla nasıl bağlantı kuracağımız ve ilk e-kitap ürününüzü çevrimiçi mağazanızda sunma yoluna başlayacağız.

E-Kitabınız İçin Bir Konu Nasıl Seçilir?

Başarılı bir e-kitap oluşturmanın ilk adımı, e-kitabınızın ne hakkında olacağına karar vermektir.

Genellikle, e-kitaplar bir okuyucuya bir şeylerin nasıl yapılacağını öğretir. Bir romancı veya şair değilseniz, becerilerinizin ve kişisel deneyimlerinizin okuyucularınıza eyleme geçirilebilir değer sağlamak için nasıl kullanılabileceğini ve bu değerin mağazanızın ana ürün teklifleriyle nasıl ilişkilendirilebileceğini düşünmek istersiniz.

Örneğin, kağıt el sanatları satıyorsanız, çevrimiçi satmak için ilgili bir e-kitap şöyle olabilir: “Kağıt el sanatları ile uygun fiyatlı DIY ev dekorasyonu.”

E-kitabınızda paylaştığınız eyleme geçirilebilir tavsiyeye insan unsuru eklemek için kendi hayatınızdan veya projelerinizden kişisel örnekler ekleyin. Kağıt el sanatları örneğimizi tekrar kullanarak, evinizi dekore etmek için kişisel olarak kağıt ürünlerini kullandığınız yollardan bazılarını gösterebilirsiniz. Bu, e-kitabınıza alakalı bağlam ekler ve içeriğinizi açıklamaya yardımcı olacak ilginç görseller için fırsatlar sunar  .

Eğer yazmaya başlamadan önce, inceleme e-kitap ne tür emin olun – eğer varsa  – Rakipleriniz sunan bulunmaktadır. E-kitabınızın gerçekten başarılı olması için, müşterilerinizin rekabetten zaten sahip olmadığı bir şey sunması gerekir. E-kitabınızı yazmayı düşündüğünüz konular hakkında biraz araştırma yapın, ardından e-kitabınızı yeni içerikle veya benzersiz bir açıyla nasıl ayırt edebileceğinizi düşünün.


Satış Yapan Bir E-Kitap Nasıl Yazılır?

E-kitabınız için mükemmel konuyu bulduğunuzda, yazma sürecinde size rehberlik etmek ve satan bir e-kitap oluşturmak için bu ipuçlarını kullanın.


Nasıl yapılır’a odaklanın

İnsanlar genellikle e-kitap satın alırlar çünkü bir şeyler öğrenmek isterler. Bu nedenle,  konunuza adım adım yaklaşmak, e-kitabınızı yapılandırmanın harika bir yoludur. Okuyucuyu süreçlerde gezdirin, çok sayıda örnek kullanın ve uygun olduğunda kişisel deneyimlerinizle örün. Sürecin her adımını ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız, e-kitap içeriğiniz sadece okuyucularınız için yararlı olmayacak, aynı zamanda pratik olarak kendini yazacaktır.


İlgi çekici bir başlık düşünün

Başlık, bir alışverişçinin e-kitabınızı satın almakla ilgilenip ilgilenmediği konusunda büyük bir rol oynayacaktır – bu nedenle hedef kitleniz için hem ilginç hem de çekici bir başlık yazmak için zaman ayırmanız önemlidir. E-kitabınızı bir zorunluluk gibi hissettirmek için merak boşluğu , bir  ağrı noktası veya istenen bir sonuç  gibi kavramları kullanın  .

Örneğin: Konserve meyve ve sebzeler hakkında bir e-kitap yazıyorsanız, “Bakkaliye Yılda 500 $ Nasıl Tasarruf Edilir”, okuyucuyu daha arzulanan bir sonuçla cezbedeceği için “Konserve Kılavuzu” ndan çok daha çekici bir başlık olacaktır. .

Ecwid Blog’unda kendimiz yazarlar olarak, “Nasıl yapılır” ile başlayan başlıkların okuyucularımızla en iyi rezonansa girdiğini öğrendik.

E-kitap başlığınızı daha çekici hale getirmenin diğer yolları:

  • Provoke: “Dinlemiyorsun: Ne Kaybettiğin ve Neden Önemlidir”
  • Entrika: “Karısını Şapka İçin Yanlış Düşünen Adam”
  • Tekrar eden ifadeler kullanın: “Tesisatçı, Daha Mutlu, Sağlıklı: Ultimate 4 Hafta Beden Dönüşümü Planı.”

Basit kelimeler kullanın

E-kitabınızı nükleer fizik üzerine yazmadığınız sürece, yazınızın anlaşılması oldukça kolay olmalıdır.

Kendinizi aynı cümleyi tekrar tekrar okuduğunuzda buldunuz, ama söylediklerini hazmediyor musunuz? Şansı, bu cümlenin çok uzun, çok garip veya her ikisi birden olmasıydı.

Eğitmek için yazmanın evrensel bir kuralı şudur: puanlarınızı ne kadar basit ifade ederseniz, o kadar iyidir. Eğer bir şair ya da övgü alan bir romancı değilseniz (ve eğer öyleyse, bu müthiş), müşterilerin bildiğiniz kaç büyük kelimeyi bulmak için e-kitabınızı satın almaları olası değildir. Muhtemelen, başlığınızda vaat edilen olumlu sonuca göre satın alıyorlar. Ve bu sonucu mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde anlamak ve elde etmek isteyeceklerdir. (örneğin, “if” yerine “on a condition” kullanımı.)

Yazınızın anlaşılabilir olduğundan emin olmak için, jargon, kısaltmalar ve kitlenize yabancı olabilecek herhangi bir endüstri konuşmasından kaçının. Yazınızın yeterince basit olup olmadığından hala emin değilseniz Hemingway Uygulamasına göz atın  . Bu kullanışlı araç, yazılarınızı bir denetleyiciden geçirir ve çok büyük kelimeleri, çok uzun cümleleri, pasif sesi ve gereksiz zarfları otomatik olarak vurgular.


Giriş sayfalarınızı akıllıca kullanın

Çoğu e-kitap, ilk 10-20  sayfayı çevrimiçi olarak ücretsiz okumak için önizleme olarak sunar. Bu, potansiyel müşterilere e-kitabın içeriği için bir tat verir ve daha fazla bilgi edinmek için satın almakla ilgilenebilecekleri bir şey olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olur.

Önizleme, bir alışveriş yapan kişinin e-kitabınızı satın almayı seçip seçmemesinde büyük bir rol oynayabileceğinden, bu sayfaları akıllıca kullanmak önemlidir. İlk 10-20  sayfada, sonraki sayfalarda tam olarak neleri kapsayacağınızı ve okuyucuların neden daha fazla bilgi edinmek istediklerini belirtin. Okuyucularınızı çok değerli bir teklifle erken bağlayın ve ilk e-kitabınızda satışı kapatmak kolay bir kazanç olmalıdır.


Ağırdan almak

İlk e-kitabınızı yazarken bitiş çizgisine koşmak kolaydır. Ama yazma sürecini acele etmeyin. Bunun yerine, yazacağınız sayfa veya bölüm sayısı için ulaşılabilir bir günlük / haftalık hedef belirlemeyi deneyin ve ardından hedefinize sadık kalın. Ve FocusBoosterApp veya  Pomodoro Tekniği gibi bir araç kullanmak,  yazarken dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi yazar bloğuyla mücadele ederken bulursanız , oraya gitmeyin. Süreci devam ettirmek için bir sonraki bölüme geçin ve biraz zaman geçirdikten sonra o noktaya geri dönün.

Düşüncelerinizi nasıl organize edeceğinizden emin değilseniz, Airstory gibi bir araç, temel düşünceleri, yapıdan memnun kalana ve dalmaya hazır olana kadar görsel olarak düzenleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz dijital notlara ayırmanıza yardımcı olabilir.


E-Kitabınızı Biçimlendirme

Sıradaki: biçimlendirme. E-kitaplar oluştururken, içeriğinizi daha okuyucu dostu hale getirmek için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç tasarım öğesi vardır .

İyi bir e-kitap dosya biçimi seçin
Farklı e-okuyucular farklı dosya biçimlerini destekler. E-kitapları başarılı bir şekilde satmak istiyorsanız, son dosya biçiminizin müşterileriniz için çalıştığından emin olmanız gerekir. Güvende olmak için, e-kitap dosya biçimleri arasındaki farkları dikkatle inceleyin ve müşterilerinizin kendileri için çalışan bir dosya bulabilmelerini sağlamak için e-kitabınızı çeşitli biçimlerde sunun.

PDF, e-kitaplar için açık ara en yaygın dosya biçimidir. PDF’ler çeşitli farklı işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde açılır ve okuyucuların e-kitaplarına çeşitli cihazlarından kolayca erişmesine, indirmesine ve yazdırmasına olanak tanır. PDF’ler oluşturmak için herhangi bir özel yazılım gerektirmediğinden, e-kitap yazarları için de harikadır. İhtiyacınız olan tek şey PDF’leri kaydetmenizi sağlayan bir kelime işlemcidir ve hazırsınız.


Okunması kolay bir yazı tipi seçin

Sadece kullandığınız kelimeler e-kitabınızı okumayı kolaylaştırmaz. Yazı tipi stiliniz, okuyucuların anlaması kolay bir e-kitap oluşturmada da kritik bir rol oynar. AWAI’ye göre  , san serif yazı tipleri, en okunaklı olanlar arasında Arial, Courier ve Verdana ile çevrimiçi okumak için en iyisidir (“ayak” veya gelişmeyen basit yazı tipleri). Şaşırtıcı bir şekilde, Times New Roman tarihsel olarak kelime işlemciler için varsayılan yazı tipi olsa da, aslında çevrimiçi okuyucular tarafından en az tercih edilen yazı tipi . AWAI ayrıca 12 veya daha büyük yazı tipi kullanmanızı önerir.

Yaratıcılığınızı yazı tipi seçiminizle ifade etmek cazip gelebilir, ancak e – kitabınızı standart olmayan yazı tipleriyle dekore etmek , değerli bir farklılaştırıcıdan daha karmaşık bir okuma deneyimine neden olabilir. Bu nedenle, kolay okuma için optimize edilmiş kanıtlanmış fontlara sadık kalmak en iyisidir.

Son olarak, e-kitabınızın okuyucunuzun ekran boyutuna uyacak şekilde duyarlı olması gerekir. Bu, okuyucunuzun e-kitabınızı hangi ekran boyutunda görüntülediğinden bağımsız olarak, okuyucunuzun her zaman en uygun okuma deneyimine sahip olacağı anlamına gelir.


E-kitabınız için tutarlı bir renk düzeni kullanın

Hangi renk düzenini seçerseniz seçin, e-kitabınız boyunca tutarlı olduğundan emin olmak istersiniz.  Şirketinizin markasına uygun 2-3 renkten oluşan bir palet seçin  ve bunları kapağınızda, yazı tipi renklerinizde, başlıklarınızda ve altbilgilerinizde ve e-kitabınızda kullandığınız tüm grafiklerde kullanın. Bir renk paleti seçmek için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, paletton.com gibi araçlar birlikte iyi çalışan renkleri bulmanıza yardımcı olacaktır.


Kolay tarama için e-kitabınızı biçimlendirin

Göz izleme çalışmaları , insanlar bir bilgisayarda veya mobil cihazda okurken, içeriği genellikle F şeklinde bir desendetaradıklarını gösterir.

Metninizi sola hizalayarak ve taraması daha kolay olan, madde işareti listeleri ve kısa cümleler gibi kısa, ısırık boyutlu metin bloklarını kullanarak e -kitabınızı bu davranışı sağlayacak şekilde biçimlendirebilirsiniz  . Mümkün olduğunda, okumak ve anlamak için hızlı bir bakıştan daha fazlasını gerektiren uzun paragraflardan kaçının.


E-kitabınızdaki resimleri kullanın

İyi göründüğünde bir şey satmak her zaman daha kolaydır. Heyecan verici grafikler ve resimlerle dijital ürününüze değer katmak için elinizden geleni yapın.

Zaten kendi yüksek kaliteli fotoğrafçılığınız varsa , bir süreçteki adımları veya sonuç sonuçlarını göstermek için e-kitabınıza ekleyin. Değilse, fikirlerinizi iletmek için yüksek kaliteli stok görüntüleri arayın. Benzeri siteler Stok Fotoğraf Ölüm , Unsplash ve  Gratisography tüm teklif harika stok görüntüleri ücretsiz kullanabileceğiniz.


E-kitabınız için güzel bir kapak tasarlayın

Kitlenizin ilk göreceği gibi, iyi bir kapak tasarımı önemlidir. Kapak tasarımınız sadece e-kitabınızı satmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın bir temsilidir. Canva gibi ücretsiz araçlar, önceden hazırlanmış şablonlarını ve stok tasarım öğelerini kullanarak profesyonel e – kitap kapakları kolayca tasarlamanızı sağlar.


Düzeltme

E-kitabınızı satmaya başlamadan önce, yazım ve dilbilgisi hataları için birisini düzeltmeniz gerekir. Metninizi Grammarly gibi ücretsiz bir araca bırakmak , ilk geçiş için harikadır ve genellikle en büyük hataları yakalayabilir, ancak hiçbir şey işinizi gözden geçiren bir dizi insan gözünü yenemez (en azından şimdilik). Çünkü yapmak istediğiniz son şey, bir sürü yanlış virgül ve kesme işareti içeren ilk e-kitabınızı göndermek.


Çevrimiçi E-Kitap Nasıl Satılır?

E-kitaplar Amazon, iBooks, kendi çevrimiçi mağazanız, Google Play, Fiverr… dahil olmak üzere çok sayıda çevrimiçi platformda satılabilir.

Çevrimiçi satış yapan bir e-kitap yapmayı planlıyorsanız, kitaplarınızı muhtemelen her yerde listelemek isteyeceksiniz. Bu makalede, e-kitaplarınızı satmanın iki yaygın yoluna odaklanacağız: Amazon Kindle ve kendi çevrimiçi mağazanız ( örnek olarak Ecwid E-ticaret kullanarak ).


Amazon’da e-kitap satmak

İlk kez yazarsanız  , Amazon’daki e – kitabınızdan para kazanmak biraz zaman alabilir. Kindle pazarındaki seçeneklerin genişliği nedeniyle, kendi kendine yayınlanan ortalama bir yazar Amazon platformunda yılda sadece 1.000 dolar satıyor. Ancak, dev kitlesi sayesinde Amazon, markanızı tanıtmak için bir yol olarak iyi çalışabilir.

Alışveriş yapanları diğer ürün ve hizmetlerinize çekmek için e-kitap satmayı planlıyorsanız, ilk e-kitabınızı bir süre ücretsiz sunmayı düşünün. Bu, bilinmeyen bir yazardan bir kitap için ödeme yapmaktan çekinebilecek ve bu çok önemli ilk incelemeleri güvence altına almada yardımcı olabilecek okuyucuların erken dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır . E-kitabınızda bir miktar ivme olduğunda, müşteri indirmeleri için ödeme almaya başlamak için düğmeyi çevirebilirsiniz.

Amazon’da e-kitap satmak oldukça incelikli olabilir, bu nedenle ilk e-kitabınızı başlatmadan önce bu konuyu incelemek için biraz zaman ayırın. Örneğin, Joseph Hogue’un bu pratik kılavuzuna göz atın: Ben $ 1928 Son Ay Yapılan Nasıl Kendinden Yayıncılık Amazon’da .


Çevrimiçi mağazanızda e-kitap satın

E-ticaret platformunuz dijital ürünlerin satışını destekliyorsa , e- kitabınızı satmanın en kolay yollarından biri kendi çevrimiçi mağazanızdır. Örneğin Ecwid, müşterilerin arabalarına dijital ürünler eklemelerine ve ödeme işlemini fiziksel ürünlerle aynı şekilde yapmalarına olanak tanır. Dijital ürün sipariş edildikten ve ödeme yapıldıktan sonra, Ecwid müşteriye indirme linki ile bir e-posta gönderir.

Ecwid ile satabileceğiniz e-kitapların sayısı veya ilgili indirmeleri için bir sınır yoktur. Bu özellik, tüm planlarda kullanılabilir ve her bir plan katmanı için dosya boyutu ödenekleri artar:

  • Girişim – 100MB
  • İş Dünyası – 1GB
  • Sınırsız – 10GB

Ecwid ile e-kitap satmaya hazırsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

  1. Ecwid Сontrol panelinize giriş yapın ve “ Katalog” sayfasına gidin.
  2. Düzenlemek veya yeni bir ürün oluşturmak için herhangi bir ürünü tıklayın.
  3. “ Dosyalar ” sekmesini açın.
  4. Satmak istediğiniz dosyaları yükleyin.

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu