KPSS

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? EKPSS Kaç Yıl Geçerli?

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? EKPSS Kaç Yıl Geçerli?. E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı), Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınav demektir. Gelin hep birlikte EKPSS hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

EKPSS sınavı 81 ilde saat 10.00 da Pazar günü yapılmaktadır. Bu sınavda Genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 60 soru bulunmaktadır. Bu 60 sorunun 15 âdeti Türkçe, 15 âdeti matematik, 10 âdeti Atatürk ilke ve inkılapları, 6 âdeti Temel yurttaşlık bilgisi, 3 âdeti Türk kültür ve medeniyetleri, 5 âdeti Türkiye coğrafyası ve 6 âdeti de hem Türkiye hem de dünya dinleri ile sosyo ekonomik güncel sorular olacaktır. EKPSS sınavı 2 yılda bir yapılan sınav olup her sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. EKPSS sınavında sınava girecek adayların en son mezun olduğu okul ve öğretim durumuna göre başvuruları yapması gereklidir.


EKPSS Kaç Yıl Geçerlidir?

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) 2 yıl geçerlidir. EKPSS sınavına giren adayların en son mezun olduğu okul ve öğrenim durumu geçerlidir.


EKPSS’ye Kimler Girebilir?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ( E-KPSS) orta öğretim, lise ve ön lisans mezunu engellilerin eğitim durumları göz önünde bulundurularak yaptıkları bir sınav olup sınav sonucuna ve engel durumuna göre bireylerin kamu kurumlarında memur yada işçi kadrolarında istihdam edilmesini sağlamaktadır.   EKPSS sınavına girmek isteyen bireylerin mutlaka engelli olmaları ve bu engelli durumlarını bir belge ile veya kurul kararı ile sınav başvurusu sürecinde sunmaları gereklidir. Bu sınava doğuştan veya sonradan kazanılan beden, fiziki, zihin ve ruhi anlamda sorunları olan veya duygusal ve sosyal yetenekleri gelişmemiş olan bireyler girebilmektedir. EKPSS sınavına girmek isteyen bir engellinin en az % 40 engelli durumu olmalıdır.  Mevzuat ve yasalar gereği bu oranı sağlamayan engelliler bu sınava giremeyecektir. Görme özürlüler için ayrı, zihinsel özürlüler için ayrı ve genel özürlüler için ayrı bir kitapçık hazırlanmaktadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 EKPSS Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu