KPSS

2024 EKPSS Sınav Süresi Kaç Dakika, Kaç Soru?

2024 EKPSS Sınav Süresi Kaç Dakika, Kaç Soru?. EKPSS sınavı (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) engeli bulunan kişilerin kamu kurumlarında görev alabilmesi için girmesi gereken sınavdır. EKPSS sınavına girmek isteyen adayların en çok merak ettiği EKPSS kaç soru, kaç dakika? sorularının yanıtlarına makalemizden ulaşabilirsiniz.

E-KPSS Nedir?

Engelli kamu personeli seçme sınavı ile birlikte engeli bulunan bireyler kamu alanlarında iş sahibi olmaktadır. Aynı zamanda E-KPSS nedir diye düşünüldüğünde engelli bireylerin devlet kurumları içinde iş sahibi olması için girilen sınavdır.

Beden ve zihin olmak üzere iki aşamadan herhangi bir tanesinde engeli bulunan bireyler için uygun olunduğu koşullarda iş imkanları sunulmaktadır. Yönetmeliğe uygun olarak gerekli şartların bulundurulması halinde ve yaş durumunun uygun olması ile sınava hak tanınmaktadır.

EKPSS’ye giriş sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Adaylar hedeflerine ulaşana kadar EKPSS’ye girebilmektedir.


E-KPSS Kimler Girebilir?

26 Nisan 2020 tarihi içinde yapılması planlanan EKPSS için yönerge şu şekildedir. Ortaokul, lise, lisans, yüksek lisans eğitim seviyesine sahip olan ve %40 engeli olan bireyler giriş yapabilmektedir. ÖSYM üzerinden gerçekleştirilmekte olan bir sınavdır.

Giriş aşaması içinde engeli olan bireylerin, engellerinin sağlık kurumları tarafından raporlanması ve tespiti gerekmektedir. Devlet kurumları içinde engel gözetilerek atama olması halinde yerleştirme yapılmaktadır.


E-KPSS Sınavı Kaç Dakika?

E-KPSS Sınav süresi 60 dakikadır fakat adaylara engel gruplarına göre farklı ek süreler verilmektedir. EKPSS’de adayların engel durumlarına göre verilen ek süreler ÖSYM’nin Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Kura Başvuru Kılavuzunda yer alan bilgilere göre aşağıda tablo şeklinde verilmiştir.

EKPSS Engel Guruplarına Göre Verilen Ek Süre Tablosu

Genel Engel Gurubu Ek Süre Toplam Süre
Ortopedik, Ruhsal ve Duygusal, Süreğen (kronik) Hastalıklara Sahip Engelliler 60 dakika
Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (otizm spektrum bozukluğu (OSB),  Asperger, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.),  Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite,  disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanlar 20 dakika 80 dakika
Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayan CP hastaları 40 dakika 100 dakika
Görme Engelli Grubu Ek Süre Toplam Süre
Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanlar 40 dakika 100 dakika
Soruları kendisi okuyabilenler (Sadece işaretleyici yardımı alanlar dâhil) 60 dakika
Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı % 25 ve üzerinde olan az gören adaylar ile Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) özel gereksinim düzeyi “Özel gereksinimi vardır (ÖGV)”/ Özel Gereksinim Kodu “1” ve üzeri olan adaylar 30 dakika 90 dakika
İşitme Engelli Grubu Ek Süre Toplam Süre
İşitme Engelli Grubu 20 dakika 80 dakika
Zihinsel Engelli Grubu Ek Süre Toplam Süre
Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanlar [Sadece (varsa) şekilli sorularda soru kitapçığına bakabilirler.] 40 dakika 100 dakika
Soruları kendisi okuyabilenler (Sadece işaretleyici yardımı alanlar dâhil) 20 dakika 80 dakika

E-KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

EKPSS puanı hesaplanırken her testin cevabı ayrı ayrı değerlendirmektedir. Sınav sonrasında iptaline karar verilen soru veya sorular olursa bu sorular değerlendirme dışı bırakılmaktadır. Testlere verilen doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlendikten sonra doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmaktadır. Böylece adayların ilgili testten almış olduğu ham puan belirlenmektedir. İlgili testten en az bir cevabı bulunan adayların ham puanlarından testin ortalama ve standart sapması hesaplanmaktadır. Daha sonra da ortalama ve standart sapma kullanılarak adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanmaktadır.

Hesaplanan standart puanlar ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanmaktadır. Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülmektedir. Bu şekilde adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanmaktadır.

EKPSS Puan Türleri ve Testlerin Ağırlıkları Tablosu

EKPSS Puan Türü Genel Yetenek Genel Kültür
EKPSSP1 (Ortaöğretim Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP2 (Ön Lisans Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP3 (Lisans Düzeyi) 0,50 0,50

E-KPSS’de Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

EKPSS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. EKPSS puan hesaplaması 4 yanlış 1 doğruyu götürdükten sonra kalan doğru cevaplarla yapılmaktadır.


E-KPSS Baraj Puanı Kaçtır?

EKPSS ile atanacak adayların atama puanlarının en az 60 olması beklenmektedir. Fakat EKPSS baraj puanı kurumlara göre farklılık göstermektedir.


E-KPSS Puanı Hesaplanabilmesi için Kaç Net Yapılmalıdır?

EKPSS puanının hesaplanabilmesi için adayların ilgili testten en az bir cevabı bulunmalıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? 

👉 EKPSS Nitelik Kodu Listesi

👉 EKPSS Çıkmış Tüm Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu