Bilgi Arşivi

Elektriği İlk Kim İcat Etti? Dünyada İlk Elektrik Nereye Geldi?

Elektriği İlk Kim İcat Etti? Dünyada İlk Elektrik Nereye Geldi? Bu sorunun birkaç cevabı var. Elektrik, herhangi bir mekanik etki altında iki cismin sürtünmesi sırasında veya ısının belirli kristaller üzerindeki etkisiyle oluşan ve çekme, kaybolma vb. Elektrik terimi , Yunanca elektronik kelimesinden gelir. İnsanlar yüzlerce yıl önce kehribar bir beze sürüldükten sonra toz ve saç gibi nesneleri çekerek elektriği tanıdılar.

Elektriği Kim İcat Etti?

Bu deneyi ilk kez gerçekleştiren filozof Fales ( M.Ö. Yıllar sonra, elektrik yasaları keşfedildi.
16. yüzyılın sonlarına yakın bir İngiliz bilim adamıWilliam Gilbert ciddi bir şekilde elektrik okudu. İlk kez kullanılan elektrik terimi Gilbert’tan biri olarak kabul edilen manyetizma ile statik elektrik arasındaki ilişkiyi araştırdı. Elektrik yükünün ağırlığı hesaplandı. Bazıları ona elektrik mühendisliğinin veya elektrik ve manyetizmanın babası diyor. 1767’de Joseph Priestley , elektrik yüklerinin aralarındaki mesafeyle ters orantılı olduğunu keşfetti.


Alessandro Volt ve Pilin İcadı

Sürünmenin yarattığı statik elektriğin yanı sıra akan elektriğin keşfi, 1800 yılında İtalyan bilim adamı Alessandro Volt’un deneyleriyle başlar. Volt, ilk elektrik pilini ve dolayısıyla ilk elektrik akımını almayı başardı.

1729’da Stephen Gray , bazı maddelerin (metaller gibi) elektriği bir yerden diğerine ilettiğini keşfetti. Cam, kükürt ve diğer bazı maddeler elektrik taşımıyordu ve iletemiyordu. 1733’te Du Fei adlı bir Fransız bilim adamı olan

Benjamin Franklin, negatif ve pozitif elektrik yüklerini keşfetti. Du Fey, elektrik yüklerinin iki farklı elektrik türü olduğunu düşünüyordu. Benjamin Franklin’in elektriği gerçeğe en yakın algılamasıverdi. Ona göre doğadaki tüm maddeler bir elektrik akımı içerir. İki madde arasındaki sürtünme, bu akışın bir kısmının miktar olarak bir miktar oluşturacak şekilde diğer maddeye geçmesine neden olur.

1808’de Hamphry Devi , elektrik akımı taşıyan iki karbon elektrodu ayırarak bir kanal oluşturdu ve böylece elektriğin ışığa veya ısı enerjisine dönüştürülebileceğini gösterdi. 1820’de Hans Christian Orsted, elektrik akımının geçtiği bir iletkene manyetik bir iğnenin çarparak elektrik akımında beklemeden bir manyetik alan oluşturduğuna dikkat çekti.


Nikola Tesla ve Alternatif Akım

Yirminci yüzyılın başlarında Sırp-Amerikan mühendis Nikola Tesla gücü yayılmaya katkıda bulundu. Edison ile çalıştı ve daha sonra elektromanyetizma alanında birçok devrim niteliğinde yenilik yaptı.
Amerikalı sanayici George Westinghouse , alternatif akım motoru satın alarak Tesla’yı geliştirdi .

Elektriğin laboratuvar duvarlarını aşarak sanayide ve günlük yaşamda yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanmaktadır. Zenobe – Theophlin Gramme, elektriğin havai hatlardan iletilebileceğini gösterdi. Thomas Edison’un 1881’de New York’ta bir elektrik üretim merkezi ile bir dağıtım ağı inşa etmesi, evlerde ve endüstride elektrik kullanımının yolunu açtı.


Elektriğin Enerji Olarak Kullanılması

Bu süreç 1880’de başladı. Bunlar, Fales’in elektrostatik yeniliklerine, Volt’un bataryasına, Orsted’in elektronlar ve manyetizma üzerine çalışmalarına, Arago ve Ampere’nin manyetik alan üzerine yaptığı icatlara ve Faraday’ın mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren dinamo üzerine araştırmalarına dayanıyor.

Faraday’dan sonra, Fransız Hippolytus Pixley alternatif bir akım jeneratörü yarattı. 1866’da Alman Weiner von Siemens , güçlü jeneratörler oluşturmak için jeneratörlerde mıknatıs yerine elektromıknatıs kullandı. Thomas Edison , 1880’lerde ampulü icat ettikten sonra, elektrik kullanımı önemli ölçüde arttı.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu