Bilgi Arşivi

Elektriği Kim Buldu? Dünya’da İlk Elektrik Nerede Kullanıldı?

Elektriği Kim Buldu? Dünya’da İlk Elektrik Nerede Kullanıldı?. Elektrik basitçe elektronların bakır tel gibi iletken bir malzeme aracılığıyla hareketini ifade eder. Elektronları iletken tel boyunca itmek için uygulanan kuvvete voltaj , elektronların akış hızı ise akım olarak bilinir. 

Elektriği Kim Buldu?

Elektrik dünyamızda var olan doğal bir güç olduğu için icat edilmesine gerek yoktu. Ancak keşfedilmesi ve anlaşılması gerekiyordu. Çoğu insan elektriği keşfettiği için Benjamin Franklin’i takdir eder.

Benjamin Franklin zamanının en büyük bilimsel zihinlerinden birine sahipti. Bilimin pek çok alanıyla ilgilenmiş, pek çok keşif yapmış ve bifokal gözlükler de dahil olmak üzere pek çok şey icat etmiştir. 1700‘lerin ortalarında elektrikle ilgilenmeye başladı.

O zamana kadar bilim insanları çoğunlukla statik elektriği biliyor ve bu konuda deneyler yapıyordu. Benjamin Franklin işleri büyük bir adım öteye taşıdı. Elektriğin pozitif ve negatif elementleri olduğu ve elektriğin bu elementler arasında aktığı fikrini ortaya attı. Ayrıca şimşeğin de bu akan elektriğin bir formu olduğuna inanıyordu.

1752 yılında Franklin ünlü uçurtma deneyini gerçekleştirdi. Yıldırımın elektrik olduğunu göstermek için fırtına sırasında bir uçurtma uçurdu. Elektriği iletmesi için uçurtma ipine metal bir anahtar bağladı.

Tam da düşündüğü gibi, fırtına bulutlarından gelen elektrik uçurtmaya aktarıldı ve elektrik ipten aşağı akarak ona bir şok verdi. Yaralanmadığı için şanslıydı ama fikrini kanıtladığı için şoku umursamadı.

Franklin’in çalışmalarını temel alan birçok bilim insanı elektrik üzerine çalıştı ve elektriğin nasıl çalıştığını daha iyi anlamaya başladı. Örneğin, 1879’da Thomas Edison elektrik ampulünün patentini aldı ve o zamandan beri dünyamız daha aydınlık!

Peki Benjamin Franklin gerçekten elektriği keşfeden ilk kişi miydi? Belki de değildi! 17. yüzyılın başında İngiliz bilim adamı William Gilbert, elektrik ve manyetizma çalışmalarının temelini oluşturan bilimi kurdu. Gilbert’in çalışmalarından esinlenen bir başka İngiliz, Sir Thomas Browne, daha ileri araştırmalar yaptı ve bulguları hakkında kitaplar yazdı. Gilbert ve Browne “elektrik” terimini kullanan ilk bilim insanları olarak anılmaktadır.

Bilim insanları eski insanların da elektrikle deneyler yapmış olabileceğine dair kanıtlar bulmuşlardır. 1936 yılında, ilk pillerin 2.000 yıl önce icat edilmiş olabileceğini düşündüren bir kil kap keşfedildi. Toprak kap bakır plakalar, kalay alaşımı ve demir bir çubuk içeriyordu. .

Sirke gibi asidik bir çözelti ile doldurularak elektrik akımı oluşturmak için kullanılmış olabilir. Kimse bu cihazın ne için kullanıldığını bilmiyor, ancak insanların Benjamin Franklin’den çok daha önce elektrik hakkında bir şeyler öğrenmiş olabileceği gerçeğine ışık tutuyor!


Dünya’da İlk Elektrik Nerede Kullanıldı?

Dünya’da ilk elektrik şebekesi 1885 yılında alçak gerilim İsviçre’nin Bözingen şehrinde, 1889’da yüksek gerilim ile İtalya’nın Cenova şehrinde kullanıldı.

Dünya’daki ilk elektrik santrali, İngiltere’nin Cragside şehrinde kuruldu ve William George Armstrong tarafından bir sanat galerisindeki lambaya güç vermek için kullanıldı.


Elektrik İle Aydınlatılan İlk Şehir Neresidir?

Elektrikle aydınlatılan ilk yerleşim yeri Fransa’nın Lyon şehrindeki Imperiale Caddesidir. Imperiale Caddesi, 1857 yılında ark lambaları kullanılarak aydınlatılmıştır. Elektrikle aydınlatma konusundaki ikinci gelişme ise Fransa’nın Paris şehrindeki Opera Caddesi’nin 1878 yılında aydınlatılmasıdır.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu