Bilgi Arşivi

En Etkili 25 Oyun Terapisi Örneği

En Etkili 25 Oyun Terapisi Örneği. Çocukların zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişimlerinde etkisi kanıtlanmış olan Oyun Terapisi Yöntemleri ve Oyun Terapisinde Neler Yapılıyor? Oyun terapisi uygulama yolları nelerdir? Evde Oyun Terapisi Örnekleri ve Oyun terapisi kaç dakika sürer? gibi tüm merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz…

En Etkili 25 Oyun Terapisi Örneği

Oyun terapisi, psikososyal zorlukları değerlendirmek, önlemek veya tedavi etmek için oyunu kullanan bir danışmanlık veya psikoterapi şeklidir. Oyun terapisi yetişkinlerde kullanılabilse de en çok çocuklarda kullanılır.

Dışarıdan, oyun terapisi oyuncaklarla eğlenmek gibi görünüyor. Ancak araştırmalar, oyun terapisinin çeşitli zihinsel sağlık sorunları ve davranış bozukluklarının tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Çocuklar bazı konular hakkında konuşacak bilişsel ve sözel becerilerden yoksundur. Örneğin yas çok karmaşık olabilir ve bir çocuk düşüncelerini ve duygularını kelimelere dökmede sorun yaşayabilir.

Oyun, çocuklar için kendilerini rahatsız eden konular üzerinde çalışmak için uygulamalı bir yol olabilir. Sahneleri canlandırabilir, belirli sorunları ele alabilir veya duygularını paylaşan karakterler yaratabilirler.

Ayrıca Oyun Terapisi hakkında daha fazla bilgi için Oyun Terapisi Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

En Etkili 25 Oyun Terapisi Örneği aşağıdaki gibidir.


Oyuncak ve Nesne Oyunu Terapi Örneği ve Teknikleri

Sihirli Değnek Oyna

Oyun terapisti çocuğa sihirli bir değnek verir ve ondan üç dilek tutmasını ister. Dileklerden birinin, çocuğun sahip olduğu veya yaşamakta olduğu gerçek hayattaki bir sorun olma ihtimalinin yüksek olduğunu göreceksiniz.

Bu oyun tekniği, çocukların isteklerini veya arzularını rahat ve güvenli bir alanda sözlü olarak ifade etmelerine yardımcı olur.

Duygu Topu Oyunu Terapisi

Aile terapisi teknikleri arasında bu, özellikle duygularını ifade etmekten rahatsız olabilecek çocuklarda duyguları ifade etmek için iyi çalışır. Bir top kullanarak, her iki tarafa da bir duygu yazın, ardından ailenin topu ileri geri atmasını sağlayın. Topun üzerinde sevinç, mutluluk, hüzün gibi duygular yazılı olabilir. Topu kim tutarsa, o duyguyu yaşadığı bir zamanı anlatır.

Bu, ailelerin duygularını yargılamadan diğerlerinin dinlemesine yardımcı olmak için yapılan bir grup terapisi etkinliğidir.

Duygular Sessiz Oyun Terapisi

Bu oyun, yazılı maskaralık kartlarındaki duyguları kullanır. Buna bir kart oyunu diyebilirsin.

Terapi seansları sırasında çocuklar kartları seçer ve üzerlerinde yazan duyguları canlandırırlar. Amaç, terapistin danışanların aile ortamında duygularını nasıl ifade ettiklerini analiz etmesine olanak sağlamaktır. Gençler için en iyisi ve çok terapötik.

Yırtılan Sayfalar Oynat

Bu oyun terapisi tekniğinde eski bir kitap kullanılır. Çocuklar kitaptan sayfaları koparır, buruşturur ve kağıt kutusuna atarlar. Bu oyun terapisi fikri, çocukların kızgın duyguları nasıl “atacaklarını” ve onlara tutunmadıklarını anlamalarına yardımcı olur.


Metaforlar ve Hikaye Anlatma Teknikleri

Duygu Termometresi

Çocuklara 0’dan (gülen yüz) 10’a (somurtkan yüz) kadar bir dizi duygu içeren derme çatma bir “duygu termometresi” verilir. Oyun terapisti çocuklara olayları ve bu olaylar hakkında ne hissettiklerini listelemelerini ve ardından termometre üzerinde noktaları göstermelerini söyler.

Sorulacak bazı sorular:

Güler yüz gibi hissetmeni sağlayan şey nedir?
Seni üzen veya kaşlarını çatan nedir?
Seni rahatlatan ve yapmaktan keyif almanı sağlayan şey nedir?”

Araştırmalar, bu oyun terapisi tekniğini kullanarak duygularını izlemeyi ve düzenlemeyi öğrenen çocukların agresif ve yıkıcı davranışlardan uzak durduklarını göstermiştir.

Karşılıklı Hikaye Anlatma

Bu oyun terapisi tekniği, hem çocuk hem de kayıtlı oyun terapisti tarafından hikaye anlatımını içerir. Çocuk kurgusal bir hikaye anlatmaya davet edilir.

Anlattıktan sonra, çocuk hikayenin dersini veya dersini açıklamak zorundadır. Sonuç olarak, uzman hikayeyi tekrar gözden geçirir ancak karakterlerin çatışmalarına çözümler önerir.


Rol Yapma Terapisi

Rol yapma oyunu

Çocuktan kendisini kaygılandıran bir olayı canlandırması istenir. Bu şekilde, çocuk kaygıyı çözer ve günlük hayata cesaretle devam eder. Örneğin, okuldaki bir zorba korku uyandırabilir ama rol oynama, çocuğun zorbalığın kendileriyle hiçbir ilgisi olmadığını anlamasını sağlar..

Süper Kahraman Oyunu

Çocuklardan en sevdikleri süper kahramanları süper güçleri ile çizmeleri istenir. Terapistler daha sonra çocuğun  güçlü  yanlarını bu süper güçlerle ilişkilendirmesine ve onları olumlu yönde kullanmasına yardımcı olabilir.

kukla oyunu

Kuklalar oyun terapisi için mükemmel araçlardır. Eşsiz bir teknik,  Aile Kuklası Görüşmesidir . Terapist çocuklara ve ailelerine kuklalar sunar, ardından onlardan her bir üyeyi temsil eden birer kukla seçmelerini ister..

Çocuk ve ailesi kuklalar aracılığıyla bir hikaye anlatır. Toplantı sırasında, meclis üyesi hikaye hakkında aile üyeleriyle tek tek görüşmeler yapar ve ardından tartışmayı tüm gruba açar. Bu, çocuğun özgürce konuşmak istemeyebileceği aile dinamiklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Kukla kullanarak iletişim, seçici mutizmle mücadele eden danışanlara yardımcı oldu.


Yaratıcı Sanatlar Oyun Terapisi Tekniği

Hayatınızı Renklendirin Oyun Terapisi

Hayatınızın oynadığı renk terapisi, çocuklar sayesinde iyi sonuç verir ve diğer herkes rengi sever. Sağ? Çocuğun ilgisini çeker ve tüm renkli araçları serbest bırakmasına izin verir. M&M veya Skittles’a ihtiyacınız olacak. Çocuğa ve ailesine yeterince şeker verin ve renklerine göre ayırmalarına izin verin. Renk sayısına bağlı olarak aşağıdaki istemlere yanıt vermelerini söyleyin;

Yeşil – Aileyi tanımlamak için kelimeler kullanın.
Turuncu – Aile düzeninde nelerin iyileştirilmesi gerekiyor?
Kırmızı – Onları endişelendiren şeyi temsil eder.
Sarı – En sevdikleri anılarını tanımlayın.
Mor – Ailenin yaptığı eğlenceli aktiviteleri anlatmak için.

Kil Oyun Terapisi

Kil oyun terapisi, çocuğun içinde hissettiklerini ifade ederken yaratıcılığını da ortaya koymasını sağlar. Heykel yaparken, teknik çocukların stresi azaltmasına yardımcı olur. Akıl sağlığı bozukluklarına katkıda bulunabilecek karakterleri şekillendirmek için sanat becerilerini kullanıyorlar. Terapistler etkileşimden bilgi toplar ve bunu çözümler sunmak için kullanır.

Resim Oyun Terapisi

Çocuktan bir kağıda istediğini parmakla çizmesi istenir. Terapistler resim yaparken resmin neyi temsil ettiğini ve hayatlarını etkilediğini anlamaya devam eder.

Bir Aile Oyun Terapisi Çizin

Bir aile terapisi seansı çizin, danışan ailesinin bir resmini çizsin. Psikiyatrist, her aile üyesinin çocuğa neyi temsil ettiğini, onları nasıl etkilediğini ve hissettirdiğini anlamak için çizime dayalı sorular sorar.

Her bir aile üyesini çizme biçimleri, onları nasıl etkilediklerini ortaya koyuyor ve bu oyun terapisi, çocukların gizli duygularını dile getirmelerine yardımcı oluyor.


İmgeleme ve Fantastik Oyun Terapi Teknikleri

Kılavuzlu Görüntü

Eğer çocuk rüyalarında kabus görüyorsa o zaman çocuğa kabusları anlatmak film gibidir ve filmi değiştirebilir(kabus)

Danışman, çocuğun kabuslar için daha iyi bir son bulmasına yardımcı olur. Güdümlü imgeleme oyun terapisi, çocuğun zihinsel resimlerini değiştirir ve zihinleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Dünya Tekniği

Bu oyun terapisi tekniği, çocuğun kendi hayali dünyasını inşa etmek için oyuncakları ve araçları kullanmasını içerir. Gözlem yaparken, çocuğun zihnini anlamak için sorular sorun. Ortaya koydukları şey, gerçekliklerinde oluyor olabilir.

Ek olarak, bu oyun terapisi etkinliği, çocuğun yaratıcılığını ifade etmesine ve duygularını engellemeden ifade etmesine olanak tanır. Bir yaratıcının rolünü oynamak onlara güç verir. Problem çözme becerilerinin geliştiğini görürsünüz çünkü zorluklarla karşılaşırlar ve inşa ederken onların üstesinden gelmeleri gerekir.

Aile İlişkileri Tekniği

Bu oyun terapisi seansları sırasında, derme çatma bir posta kutusu ve kağıt şeritlerinden gelen postalar kullanılacak araçlardır. Nasıl? Her aile üyesine bir posta kutusu sağlayın. Kağıt şeritlerine “benden nefret ediyor”, “beni koruyor”, “beni seviyor”, “beni önemsiyor” ve benzeri ifadeler yazın..

Herkese postaları sunun ve aile üyeleri tarafından ayrı ayrı tutulan doğru posta kutusuna koymalarına izin verin.

Posta kutusu oyun terapisi etkinliği, aile dinamiklerini anlamanıza ve herkesin birbirini nasıl hissettirdiğini kabul ederek problem çözme becerilerini geliştirmenize yardımcı olur.

Endişe Bebekleri

Bazı çocuklar, maddi sıkıntı gibi evden gelen yükleri taşıyarak kendilerini endişeli hissetmelerine neden olur ve bu da ruh sağlıklarını önemli ölçüde etkiler.

Bununla birlikte, endişe bebekleri gibi bir oyun terapisi etkinliği, bu tür sorunları çözmede uzun bir yol kat eder. Nasıl? Çocuklara oyuncak bebek hediye ediyorsunuz, onlar da bu durumda kendilerini rahatsız eden bir düşünceyle her yemeği veriyorlar, merak edin. Seanstan sonra, oyuncak bebekleri geride bırakırlar ve daha sonraki bir randevuda geride bırakılan endişeleri anlatan endişe bebeklerini tartışırlar.

Bu aktivitede doldurulmuş hayvanlar da kullanılabilir. Amaç, çocuklara endişelenmek zorunda olmadıklarını göstermek ve endişeleri geride bırakmaktır.


Genogram

Bir genogram, soy ağacının bir şemasını temsil eder. Kan ve tıbbi ilişkilerin haritasını çıkarmak için kullanılabilse de, benzer şekilde bir terapist onu bir ailenin duygusal ilişkilerini çizmek için kullanır.

Genogram ile çocuk, duygusal bağları ve bunların etkilerini kökünden kazıyabilir. Örneğin, taciz ve boşanma, ailedeki başlıca bozulmalardır. Çocuk, bağlantı kesilmesinin kimin ve nerede başladığını gösterebilir.


İletişim Oyunları

Konuşma, Hissetme ve Yapma Oyunu

Bu oyun terapisi etkinliği, çocuk terapisinde kullanılan en popüler araçlardan biridir. Klasik bir masa oyunu gibi, çocuklar oyun taşlarını başlangıç ​​noktasına yerleştirirler. Sırayla zar atarlar ve karelerden oluşan bir yol boyunca bir piyonu hareket ettirirler.

Piyonunuzun tahtada nereye ineceğine bağlı olarak, bir konuşma kartı, duygu kartı veya yapma kartı seçersiniz – Oyun bittiğinde kazananın en çok fişe sahip olduğu kartların temel talimatları izlenir. Bu oyunda oyun terapisi sırasında çocuğun verdiği tepkiler, onun içsel duygularını ve psikolojik sorunlarını ortaya çıkarır.


Otokontrol Oyun Terapisi Teknikleri

“Simon diyor ki” özdenetim ve dikkat becerilerini öğrenmek için mükemmel bir terapi oyunudur. Çocuklardan talimatları takip etmelerini ve söylediklerinizi yapmalarını istersiniz. Ama sadece “Simon Says” ile başladığınızda.

Siz önderlik ettikçe, çocuklar nasıl dikkatli olunacağını öğrenirler. Kıkırdamalar yaratır ve engelleri aşar. Çocuklar fiziksel aktivitelerle meşgul olduklarında açılırlar.

Strateji Oyunları Terapi Teknikleri Oyna

Bu terapi oyun zamanı, çocukların problem çözme becerilerini keskinleştirmelerini sağlar. Dama, tavla ya da satranç gibi oyunlar oynarken dikkatli olmaya, strateji oluşturmaya ve oyun becerilerini geliştirmeye zorlanırlar.

Oyunda ustalaştıkça ve yeni taktikler öğrendikçe, rakibin sırasını oynamasını beklerken bir kontrol ve sabır duygusu kazanırlar.

Üstelik kazanmak ve kaybetmek karakteri oluşturur. Öfke sorunu olan bir çocuk huysuz olabilir. Bu tepki, çocuğun bu tür duyguları yönlendirmesine ve kazanmanın harika ama kaybetmenin de hayatın bir parçası olduğunu anlamasına yardımcı olur. Çocuk, hayattaki yenilgiyi nasıl kabul edeceğini öğrenecektir.


Diğer Oyun Terapisi Teknikleri

Kahkaha Oyun Terapisi

Kahkahanın ruha ilaç olduğu söylenir. Neden oyun terapisinde gülme seansları başlatmıyorsunuz?

Gıdıklama oyunu, çocukları güldürmenin bir yoludur. Diğer kişi hakkında şakalar veya komik şeyler anlatmaya ne dersiniz? Komedyenin bir mesajı iletmek için şakalar kullandığı komedi gibi. Ne söylendiğine, nasıl söylendiğine ve kimin söylediğine verilen tepki, size aile dinamikleri hakkında bir fikir verir..

Ayrıca mutlu ve sakin bir ortamda gerçek duygular dile getirilir. Kahkaha, ilişkileri de geliştirir. Ir, hayatın sorunlarının oluşturduğu engelleri aşar.

Stres Aşılama Oyun Terapisi

Topluluk önünde konuşma çoğu yetişkinin uykusuz gecelere neden olur. O zaman bir çocuk için nasıl olması gerektiğini hayal edebiliyor musunuz? Örneğin, çocuğun sınıf sunumlarıyla ilgili bir sorunu olabilir, ondan oyuncakları kullanarak sunumu sizin için canlandırmasını isteyebilir ve tüm durumu ne kadar özgürce atlattığını görebilir.

Terapist olarak, çocuğa stresli olaylarla karşılaştığında herhangi bir olaya yaklaşması ve üstesinden gelmesi konusunda rehberlik edin. Çocuklar tanınmayı severler, yaptıklarında onları alkışlayın, tamam mı? Bu oyun terapisi etkinliği, çocuğun saygısını geliştirir ve onlara kontrol sağlar.

Saklambaç Oyun Terapisi Teknikleri

Oyun terapisi sırasında basit saklanma ve arama oyunları, ayrılık kaygısı, korku, terk edilme veya kayıp gibi gizli duyguları ortaya çıkarabilir. Bir çocuk, yanında bir yetişkin varken kendini daha güvende hisseder. Böyle bir oyundaki tepkileri ve tepkileri, yaşamlarındaki bu alanlardan bazılarına dair daha fazla fikir verir.

Sihir Numaraları Oyun Terapisi Teknikleri

Sihir numaraları, buzları kırmak için harikadır. Çocuklar yabancılara yavaş yavaş ısınır, böylece bir sihir sizin için işe yarayabilir. Oyun terapisi seanslarının onlar için rahat ve samimi olması gerekir. Sihir numaralarını öğretin ve numaraları kendilerinin oynamasına izin verin.

Bu oyun terapisi tekniği, özellikle hileyi çabucak öğrenirlerse, açıklık yaratır ve onlara kontrol sağlar. Kontrolle birlikte, izlenmezse birçok kişinin zarar görebileceği özgüvende bir artış gelir. Bir çocuk illüzyonları sever, hayal gücüne de yardımcı olan oyuncaklar alın.


Çözüm

Oyun çocukların dili olarak kabul edilir. Bunu göz önünde bulundurarak oyunlar ve oyun, çocukların kendilerini hiçbir kısıtlama olmaksızın doğal bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olur. Çocuğunuzun veya ailenizin yaşadıklarından bağımsız olarak, bir terapi onlarla başa çıkmak için daha fazla çözüm sunar..

Mücadele eden veya duygusal istismara uğrayan bir çocuk, bir oyunun içinde kolayca kaybolabilir ve zihinlerinde ve sosyal ortamlarında neler olup bittiğine dair ipuçları verebilir.

Oyun terapisi pratik olmaya devam ediyor ve birçok ebeveyn çocuklarıyla seanslara katıldıktan sonra olumlu geribildirim veriyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

👉 Çocuklar Kreşe Kaç Yaşında Başlamalı? 

👉 Çocuklar İçin 10 Tehlikeli Ev Eşyası

👉 Çocuklarda Konuşmanın Gelişimi İçin 25 Kelime

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu