Blog

En İyi Ücretsiz 10 Online Üniversite Kursu Web Siteleri

Pijamalarınızda okula geri dönün. Eğitim önemlidir, ancak eğitim yolu hızla değişmektedir. Bir derece almak hala önemli olabilir, ancak 21. yüzyıl ekonomisinde eskiden olduğu gibi altın standart değildir.

Devam etmek için hayatınızın geri kalanında öğrenmeye devam etmeniz gerekecek. Yaşamınız boyunca kariyerlerinizi birden fazla kez değiştirmeniz gerekebilir. Ne yazık ki, çalışan çoğu insan için, okula geri dönmek için her şeyi bırakmak uygun bir seçenek değildir.

İyi haber şu ki, kolej düzeyinde bir eğitim almak için hayatınızı beklemeye almanız (veya banka hesabınızı boşaltmanız) gerekmiyor. Açık eğitim hareketi ve e-Öğrenim alanındaki ilerlemeler sayesinde, evinizin rahatlığında ücretsiz çevrimiçi üniversite dersleri alabilirsiniz. Bunların çoğu genellikle ücretsizdir!

Aşağıdakiler, en iyi, ücretsiz çevrimiçi üniversite kursu web sitelerinden on tanesidir. Bu sitelerin bazılarının ücretli kurslara veya ücretli eklentilere de ev sahipliği yaptığını unutmayın, ancak bilgilerinizi bir sonraki seviyeye çıkarmak için bol miktarda ücretsiz kurs bulacaksınız.

Değerlendirme ve Akreditasyon Üzerine Bir Not

Gerçek ücretsiz çevrimiçi üniversite ders web sitelerine ulaşmadan önce bahsetmemiz gereken önemli bir şey akreditasyon ve değerlendirmedir. Bir üniversite kursunun üç bileşeni vardır. Birincisi ders materyali. İkincisi bilginizin değerlendirilmesi. Üçüncüsü, okulun akreditasyonudur.

Çevrimiçi kurslarda, bu üç bileşen genellikle ayrıdır. Çoğu zaman, kurs içeriği ücretsizdir. Bu, yeni bir şey öğrenmek isteyen biri için mükemmeldir. Sunulan bilgilerinizin değerlendirilmesi de genellikle ücretsizdir. Bilgisayarlı bir sınavı tamamlayacak veya çalışmanızı derecelendireceksiniz.

Akreditasyon farklı bir hikaye. Bu, bir kurumun değerlendirmenizi onayladığı ve kazandığınız bilgi için size resmi kredi verdiği süreçtir. Akreditasyonun niteliğine bağlı olarak, genellikle bir iş bulmak, kolej kredisi veya başka bir resmi amaç elde etmek için kullanabilirsiniz.

Akreditasyonun sunulduğu yerlerde, genellikle bir fiyat etiketi taşır. Çevrimiçi öğrenmek isteyen çoğu insanın akreditasyona ihtiyacı yoktur, ancak nihayetinde peşindeyseniz, bu ücretsiz olarak alamayacağınız bir şeydir.

1- MIT OpenCourseWare

MIT OpenCourseWare birkaç nedenden dolayı özeldir, ancak en önemlisi, web’de ücretsiz üniversite düzeyinde eğitimi başlatan öncü projesidir. 2001 yılında, MIT tüm ders materyallerini ücretsiz olarak çevrimiçi yayınlama kararı aldı.

Creative Commons lisans çerçevesini kullanarak , öğrenciler ve eğitimciler dünyanın en seçkin eğitim kurumlarından birinden öğrenme içeriğini okuyabilir, değiştirebilir ve yeniden kullanabilirler.

MIT’in itibarı ve teknolojik uzmanlığı göz önüne alındığında, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği gibi alanlarda şaşırtıcı dersler beklemek doğru olacaktır. Bununla birlikte, dilbilim, felsefe ve hatta cinsiyet çalışmaları gibi beşeri bilimler konularında ücretsiz çevrimiçi kolej kursları da vardır.

Aşağıdaki sitelerin çoğundan farklı olarak, MIT OpenCourseWare yalnızca içeriğe odaklanmıştır. Aslında bu dersleri almayacaksınız. Aksine, tüm ders materyallerini indirebilir ve kendiniz geçebilirsiniz. Bazen bu, cevaplı ödevler içerir ve bazı daha yeni dersler için derslerin video kayıtlarını da içerir.

MIT’i özel kılan ve uzmanlık alanlarıyla ilgilenen şeyleri görmek istiyorsanız, MIT Opencourseware önemli bir kaynaktır. Ancak, biraz daha etkileşimli bir şey istiyorsanız, bu listedeki diğer değerli rakiplere geçelim.


2- Coursera

Coursera erken MOOC öncülerinden biridir. Yani, Devasa Açık Çevrimiçi Kurslar . Eski Stanford profesörleri tarafından 2012 yılında başlatıldı ve bugün Princeton, Duke ve Stanford gibi üniversitelerden içerik barındırıyor. Birkaç isim.

Ücreti ödemeye hazırsanız, akredite bir sertifika veya hatta bir derece alabilirsiniz! Ancak, hiç para için burada modern yaşamdaki en ilgili becerilerden bazılarını öğrenebilirsiniz. Coursera özellikle sıcak, yeni talep edilen beceriler ve alanlar hakkında bilgi edinmek için değerlidir.

Buradaki ücretsiz çevrimiçi üniversite kursları genellikle kendi hızınızdadır ve dünyanın en iyi eğitimcileri tarafından bir araya getirilmiştir. Bunun gibi bazı kurslar için tamamlama sertifikası alabilirsiniz.


3- EDX

Coursera gibi edX de MOOC devriminin öncüsüdür. Bu site Harvard Üniversitesi ve MIT’in ortak girişimidir. Bununla birlikte, edX’te ücretsiz çevrimiçi üniversite ders materyali çok çeşitli saygın kurumlardan gelmektedir.

Mühendislik ve tıp gibi sert vurucular da dahil olmak üzere hayal edebileceğiniz herhangi bir konuda üniversite düzeyinde kurslar vardır. Kurs kalitesi olağanüstü, kendi kendine tempolu teklifleri menüsünde bol.

Bir kursa katılmak ücretsiz olmakla birlikte, bir ücret karşılığında “doğrulanmış sertifika” alabilirsiniz. Bu, bir değerlendirmeyi geçtiğinizi ve testi tamamlayan kişi olduğunuzu gösteren kanıt olarak kullanılabilir. Bu herhangi bir resmi akreditasyon olarak sayılmasa da, işi yaptığınızı göstermek için iş başvurularına veya diğer ilgili uygulamalara dahil edebilirsiniz.


4- Khan Academy

Khan Academy, Salman Khan’ın aile üyelerinin matematik ödevlerini anlamalarına yardımcı olmasının bir yolu olarak başladı. Bugün internetteki en iyi eğitim kaynaklarından biri.

Burada ele alınan konuların çoğunluğu üniversiteden önceki okul yıllarını kapsamakla birlikte, burada da üniversite hazırlık ve üniversite düzeyinde materyal bulunmaktadır. Ayrıca lise matematiği gibi şeyleri düzeltmek için mükemmel bir yoldur. Bu, daha sonra hayatınıza üniversiteye kaydolmak ve okul günlerinizde biraz puslu olmak istiyorsanız faydalıdır. Resmi belgelerine göre, kursları tüm K12 ve “erken” kolejleri kapsar.

Sitedeki her şey ücretsizdir ve içerik oluşturucular mevcut seviyenizi ölçmek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir öğrenme yolu boyunca size rehberlik etmek için en sezgisel sistemlerden birini oluşturmuştur. Bu özellikle matematik gibi zorlu alanlarda faydalıdır.


5- Udemy

Udemy, 2009 yılında tamamen kuruldu ve çevrimiçi öğrenme dünyasında güçlü bir şekilde güçlendi. Udemy’nin temel yeniliği, bir şeyleri olan herkesin bir ders oluşturmayı öğretmeyi nispeten kolaylaştırmasıdır. Becerilerinizi başkalarına aktarabilecek bir uzmansanız, Udemy biraz para kazanırken bunu yapmak için harika bir yerdir.

Evet, Udemy’deki kursların çoğu bir ücret almaktadır, ancak platformda yüzlerce ve yüzlerce mükemmel ücretsiz çevrimiçi üniversite kursu da bulunmaktadır. Çoğu zaman, eğitmenler tanıtım kurslarını ücretsiz hale getirecek, sadece orta ve ileri seviyeler için para talep edecektir. Bu, çeşitli konuların temellerini özgürce öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Bu dersler genellikle kolej ders modüllerine eşdeğer olmamakla birlikte, birçoğu bu alanlardaki emekli öğretim üyeleri veya profesyoneller tarafından verilmektedir. Bu nedenle, bir alandan doğrudan daha az resmi bir şekilde beceri ve bilgi kazanmak için iyi bir yoldur.

Öte yandan Udemy, edX veya Coursera’nınkine kıyasla sıkı bir iyileştirme standartlarına sahip değildir, bu nedenle sitede sunulan derslere her zaman eleştirel bir gözle yaklaşmanız gerekecektir. Ayrıca Udemy’nin bugün herhangi bir çevrimiçi eğitim sitesinin en kullanıcı dostu, cilalı mobil uygulamalarından birine sahip olduğunu düşünüyoruz. Görülmeye değer!


6- Udacity

Benzer şekilde adlandırılan Udemy ile karıştırılmaması gereken Udacity, Sebastian Thrun tarafından ünlü bir şekilde kuruldu ve çevrimiçi eğitim dünyasında kilit bir oyuncu olmaya devam ediyor. Udacity ilk kez başlatıldığında, üniversite derslerini çoğaltmaya odaklandı, ancak bu sektördeki rekabet arttıkça Udacity daha mesleki, beceri odaklı bir platforma dönüştü.

Udacity’de çok sayıda mükemmel ücretsiz çevrimiçi üniversite kursu vardır, ancak ödemeye hazırsanız, çeşitli küçük kurslardan oluşturulan ve resmi bir akreditasyona sahip olan Udacity’nin yenilikçi “nanodegree” programlarına kaydolabilirsiniz. iş ve diğer resmi amaçlar için başvuruda bulunabilir.

Udacity’nin kursları kendi hızınızda değildir ve kayıt olmanız ve diğer herkesle birlikte başlamanız gerekir. Olduğu söyleniyor, denetlemek için geçmişte ücretsiz kursların geniş bir arşivi var. Bilgi almak için orada!


7- Blackboard Açık Eğitim

Blackboard, dünyanın önde gelen öğrenme yönetim sistemi (LMS) sağlayıcılarından biridir ve Açık Öğretim sitesi, kurumlara ücretsiz kurslar sunmaları için bir platform sağlar. Bu güzel bir barebone sitesi, ama onu kullanmak kadar basit olduğunu kanıtlıyor.

Tek yapmanız gereken bir arama terimi girmek veya çeşitli filtreler kullanarak kurs kataloğuna göz atmaktır. Buna kurum, konu alanı ve eğitim diline göre arama da dahildir.

Platform biraz yavaş, ancak Blackboard’un kendisi çok sağlam bir LMS ve katalogda kalbinizin içeriğine hiç para ödemeden alabileceğiniz çok sayıda yararlı ders var.


8- OpenLearn

OpenLearn, Open University’nin en iyi bilinen Açık Öğrenme Kaynağı projesidir. Aynı zamanda Web’deki, 1999’a dayanan en eski açık öğrenme kaynaklarından biridir. MOOC devriminden çok önce, Coursera veya edX gibi siteler tarafından yönlendirilir.

 

OpenLearn, eğitim endüstrisinde olanlar için mutlak bir kaynak dağına sahiptir, ancak öğrenme arzusu olan tutumlu öğrencileri ilgilendiren kısım, sunulan ücretsiz çevrimiçi üniversite kurslarının kataloğudur. Bunlar, uzunlukları ve zorluk dereceleri açısından açıkça işaretlenmiş kurslarla, hayal edebileceğiniz hemen hemen her konu alanını kapsar.

Bunlar çeşitli kaynaklardan gelen açık kurslardan oluşan bir koleksiyon olduğundan, lehçe seviyesi değişir, ancak kullanımı çok kullanıcı dostu bir site ve temel bir öğrenme kaynağıdır.


9- Carnegie Mellon Açık Öğrenme Girişimi

Carnegie Mellon, şapkasını açık öğrenme hareketine fırlatan dünyaca ünlü bir başka üniversitedir. Ancak, bu sitedeki her ders ücretsiz değildir. Neyse ki, kurslar uygulanabilir olduğunda açıkça “açık ve ücretsiz” olarak işaretlenmiştir. Daha da iyisi, kurs içeriğine erişmek için bir hesap açmanız bile gerekmez. Tabii ki, ilerlemenizi, ayarlarınızı veya çalışmanızı kaydedemezsiniz.


10- FutureLearn

Futurelearn, bu listedeki en ilginç girişlerden biridir. FutureLearn, MOOC’ları bir uzmanlık alanı haline getirmektense, baştan aşağı MOOC’lara odaklanmak için oluşturuldu.

Kurslarının üretim kalitesi ve tasarımı yarışmanın üzerinde bir kesimdir. FutureLearn kısmen Açık Üniversite’ye aittir, ancak 100’den fazla kurumun katkıda bulunduğu kurslara sahiptir.

FutureLearn biraz daha ticarileştirilmiştir, çünkü bu parlak kurslar da yapmak için biraz paraya mal olur. İyi haber, yüzlerce ücretli kısa kursa erişmenizi sağlayan tek bir yıllık abonelik talep ediyorlar. Ancak istediğimiz şey, ücretsiz kurslardır ve FutureLearn tüm ücretsiz kurslarını tek bir katalogda bir araya topladı.


Öğrenin!

İnternet, akademi desteği sayesinde hayata başladı, bu yüzden bugün tüm dünyada milyonlarca insana ücretsiz eğitim verebilmesi doğru.

Bu on siteyle, kullanıcı topluluklarının yanı sıra toplam insan bilgisinin toplamı gibi görünen şeylere erişebilir ve çoğu zaman uzman eğitimcilere erişebilirsiniz. Öyleyse gerçekten kendinizi geliştirmemek için bir bahaneniz var mı? Öğrenme zamanı şimdi!


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu