Yaşam

En Yeni Kaçamak Yolları: Online Aldatıldığınızın 5 İşareti

En Yeni Kaçamak Yolları: Online Aldatıldığınızın 5 İşareti. Bir araştırmaya göre pandemi günlerinde kaçamaklar % 150 artmış. “Her yer kapalı, kimse kaçamak filan yapamaz, herkes bir birinden virüs kaparım diye korkuyor” kaçamak falan yapamaz diye düşünmeyin sadece kaçamak yapılan yer değişmiş. Pandemi dolayısıyla sosyal medyada açılan sayısı % 300 artmış.  Bir arkadaşlık sitesinin kadın üyeleri üzerinde yapılan bir ankete göre bu artışın nedeni kaçamak yapmak için sahte (fake) hesap açanlar.

En Yeni Kaçamak Yolları: Online Aldatıldığınızın 5 İşareti

Araştırmaya göre sosyal medyada kaçamak yapmak için açılan hesapların %87’si başka bir isim, %79’u başka bir fotoğraf kullanıyor. %48’i başka bir ülkede olduklarını belirtiyor. İnsanların sahte hesaplarda kendileriyle ilgili en çok söyledikleri yalan, kadınlarda yaş, erkeklerde meslek ve kazanılan para oluyor.

Bir araştırma firmasının 7 milyona yakın insan üzerinden yaptığı araştırmada online aldatanların neler yaptığı soruluyor ve bu 5 sonuç çıkıyor.

1- Yeni Gizli Sosyal Medya Hesapları

Sevgiliniz veya eşiniz yeni bir sosyal medya hesabı açtığını görürseniz muhtemelen işle veya video izlemek, gündemi takip etmek için olduğunu söyleyebilir. Eve kapandığımız günlerde insanlar can sıkıntılarını gidermek için farklı kişilerle iletişim kurmak sohbet etmek istiyor. Araştırmalara göre bunu yapan insanların boşlukta olduğu ve sosyal medyada iletişim kurdukları kişilere bağlandıklarını söylüyor.


2- Aygıtlarda ve Uygulamalarda Şifreler Olması

Sevgiliniz telefonuna veya ınstagram, WhatsApp gibi uygulamalara şifremi koyuyor ve size bu şifreleri size söylemiyor ise ya MİT’e işe girmiştir ya da görmenizi istemediğiniz biriyle görmenizi istemediğiniz mesajlar vardır. Sizce başka açıklaması olabilir mi?


3- Düzenli Silinen Geçmiş Aramalar ve Mesajlar

Sevgilinizin sizi aldatmasına ihtimal vermiyorsunuz ama çok şüphelendiniz ve sevgilinizin arama geçmişlerine bakmaya karar verdiniz. Eğer aramalar belirli bir tarihten geriye gitmiyorsa ya da bazı kişilerle mesajlaşmalar hiç yok ya da bazı diyalogların arası kesilmişse o zaman Eternal Sunshine of The Spotless Mind…


4- Telefonla Birlikte Hareket Etme 

Tuvalete götürmeyi anladık. Yatağa götürmeyi anladık. Ama bir koltuktan diğerine geçerken, mekanda iki dakika tuvalete gidecekken birlikte götürülen telefonları, her zaman aşağı bakacak şekilde konulan ekranları tam anlayamadık. Peki daha önce ismini bilmediğiniz bir hemcinsi olarak kayıtlı olan arkadaşıyla sürekli yazışmasını ve gülümsemesini…


5- Arkadaşlık uygulamaları

Sevgilimizin telefonda daha önce görmediğimiz OkCupid, Happn, Inner Circle gibi arkadaşlık uygulamaları yüklenmişse ya da bir kaçamak sitesine üye olduğunu fark edersek ilk aklımıza gelen şey, “Arkadaş çevresini genişletip networking yapıyordur” olur herhalde değil mi?

Aldatmak, aldatan tarafından bir heyecan olsa’da aldatılan tarafın bir travma olabiliyor. Peki aldatılmaktan kurtulabilir miyiz? Ya da diğer bir deyişle kaçamak yapmaktan vazgeçebilir miyiz? Bu konuda bir sürü görüş var. Mesela Aldatma Geni diye bir şey bulduklarını iddia eden bilim insanları oldu. Aldatmak atalarımızdan miras kalan bir şey diye atalarımıza sığındık önce. Sonra aldatma bir davranıştır ve değiştirilebilir dedi psikiyatrlar. Hangisi % 100 doğru bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var oda ” İlişkiyi devam ettiren aşk değil, üstesinden gelinen problemlerdir.”


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu