Blog

Erasmus Değişim Programına Katılmak İçin 7 Sebep

Erasmus, Avrupa’daki öğrenciler için en popüler değişim programı olmalıdır. Program 1987’de başlatılmıştır ve o zamandan beri Avrupalı ​​öğrencilere 33 program ülkesinden birinde öğrenci yaşamını deneyimleme fırsatı vermek için var olmuştur. Avrupa üniversitelerinin çoğunluğu (% 90 daha kesin), öğrencilere geniş bir yelpazede kurslar ve aralarından seçim yapabileceğiniz programlar sunan bu programda yer almaktadır. Tabii ki, Erasmus’un popülaritesi zaman içinde arttı, kendimi arkadaşlarım, tanıdıklarım ve diğer öğrenciler arasında farkettim.

Erasmus’u, L’Auberge Espagnole (İspanyolca Daire olarak çevrilmiş) adlı bir filmden , bütün gün boyunca film izlemek için bolca vaktim olduğunda, gençlerimin çok eski günlerinde öğrendim. Yabancı bir ülkede belli bir süre ders çalışmak fikri beni o zaman çok etkiledi ve hemen “kova listem” de reddetti. Üniversite yıllarım geldiğinde, iki kere düşünmedim ve fırsatı değerlendirdim. Okuduğum dillerden biri Almanca ve üniversitede öğrenmeye başladığımda, en başından beri lisans diplomamı tamamladıktan sonra akıcı olmak istediğimi biliyordum. Almanca konuşulan bir ülkede en az birkaç ay harcamadan mümkün olamayacağının farkındaydım, bu yüzden Erasmus değişimim için bir dönem Avusturya’ya gittim. Eve döndüğümde, orada geçirdiğim dört aya baktım ve bunun bir öğrenci olarak yaptığım en iyi şey olduğunu ve gerçekten ilham verici bir deneyim olduğunu fark ettim. Erasmus değişim programının kesinlikle dikkatinize değer vermesinin sebepleri çoktur, ancak yedi seçtim, bence “Erasmus ruhu” nu özetliyor. anlamına gelmek.

1. Yurtdışında Eğitim Almanın Ne Demek Olduğunu Bilirsiniz

Okulu bitirdikten sonra, çoğunuz yurtdışında eğitim alma fikrinizle oynamış olabilirsiniz. Aslında, bu karar büyük ve şüpheleriniz ve kafa karışıklıklarınız da; Bu önemli adımı atmak isteyip istemediğinizden gerçekten emin değilsiniz. Erasmus değişiminin bir parçası olarak yurtdışında sınırlı bir süre okumak, tüm bunların ne anlama geldiğini gösterir ve daha sonra uzun vadede yapmak istiyorsanız bunu öğrenebilirsiniz.


2. Mali Destek Alıyorsunuz

Her Erasmus öğrencisi, ülkesine ve varış noktasına bağlı olarak bir hibe alır. Tabii ki, öğrencilere en başından bu ödeneğin tüm masrafları karşılamayacağı söyleniyor, ancak bunun herhangi bir yardımı var. Eğer benim gibi bir Doğu Avrupa ülkesinden geliyorsanız, bu hibe oldukça yüksek ve yurtdışında eğitim almayı uygun bir deneyim haline getiriyor.


3. Bildiğiniz Yeni Bir Dili / Pratiği Öğrenebilirsiniz

Dediğim gibi, Erasmus değişiminde yer almamın ana nedeni buydu. Ve evet, şu anda Almancamın% 60’ını Avusturya’da yurtdışında okuduğum zamana borçlu olduğumu söyleyebilirim. Dahası, Litvanya, Polonya, Türkiye ve Slovakya gibi ülkeleri seçen birçok arkadaşım var ve hatta evsahibi üniversitelerinde ücretsiz dil kursları bile verildi. Daha az konuşulan bir dil bilmenin günümüzde kesinlikle bir varlık olduğunun farkındayız. Erasmus değişiminde hangi dili (veya dili) kullanırsanız kullanın, iletişim becerilerinizi yabancı bir dilde artıracağınıza şüphe yoktur.


4. İlham Alıyor ve Motive Oluyorsunuz

Motivasyonlarını öğrenci yaşamında belirli bir noktada kaybettiğini düşünen birçok öğrenci var. Bunun çoğumuzun başına geldiğinden eminim. Eh, bir Erasmus dönemi (veya yılı) şüphesiz ki gelecek planlarınız için büyük bir ilham kaynağı ve belki de gelecekteki kariyeriniz için gerçek bir dönüm noktasıdır. Bir mola vermek ve kendi şehrinizin ve ev üniversitenizin dayak izini bırakmak, bu sorunun en iyi çözümü olabilir.


5. Daha Fazla Sorumluluk Alıyorsun

Birçok öğrenci memleketlerinde okumaktadır ve bu nedenle hala ebeveynleri veya diğer akrabaları ile yaşamaktadır. Yurtdışında eğitim almak, sorumlu bir yetişkinin her gün uğraştığı işleri halletmenin ne demek olduğunu görme şansı sunar. Daha sonra daha bağımsız hale gelirsiniz, çünkü özellikle bunların hepsini yabancı bir ortamda yapmanız ve farklı insanlarla ve zihniyetlerle uğraşmanız gerektiği için. Eve döndüğünde her şey bir parça kek olacak.


6. Dünyanın Her Yerinden Arkadaşlar Edinirsiniz

Arkadaşlık, dil, kültür, din veya etnik kökene bakmaksızın insan doğasında evrensel bir şeydir. Ülkenizin sınırlarının ötesinde arkadaşlarınız olduğunu, sizi her zaman ziyaret edebileceğiniz veya ziyarete gelebileceğiniz, her gün birbirinizi görmeseniz bile paylaşacak çok şeyiniz olacak arkadaşlarınız olduğunu bilmek harika bir şey.


7. Daha Uzağa Seyahat Edersiniz

Bu oldukça basit. Değişim programınız için yurtdışında okuduğunuzda, seyahat etmek günlük yaşamın bir parçası haline gelir. Ne de olsa, bir kenara para koymak ve bazı komşu ülkeleri ziyaret etmeye gitmek ya da ev sahibi ülkenizin sunduğu her şeyi keşfetmek çok üzücü olurdu.Ve hala ikna olmuyorsanız, basitçe hiçbir Erasmus öğrencisinin eve dönmediğini ve bu karardan pişmanlık duymadığını düşünün.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu