Yaşam

Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2024 – Ertesi Gün Hapı Kullanıcı Yorumları

Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2024 – Ertesi Gün Hapı Kullanıcı Yorumları. Doğum kontrol yöntemlerinden biri de ertesi gün hapıdır. İstenmeyen gebelikler olmaması için, bir çok kişi ertesi gün hapı kullanmaktadır. Kullanıcılar bir yandan da Ertesi Gün Hapı Markaları ve Fiyatları araştırmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2024

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki ardından gebe kalınmaması için kullanılır. Doğum kontrolü için etkili seçeneklerden biridir. Bu haplar düzenli cinsel hayatı olan kadınlar için genellikle önerilmez. Adet düzensizliği yapabileceği gibi gebeliği önleme oranı diğer yöntemlere göre daha düşüktür. Ertesi gün hapı şu durumlarda kullanılabilir: korunmasız cinsel ilişki ardından, prezervatif kayması veya yırtılması durumunda, doğum kontrol hapının alınmayı unutulması durumunda.

Ertesi gün hapı embriyonun rahme tutulmasından önce içilmelidir. Aksi takdirde gebe kalmamak için çözüm üretmez. Bu nedenle önerilen kullanım süresi korumasız cinsel ilişki ardından geçen 72 saattir. Bu haplar ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar yüksektir. 72 saat sonra alınması durumunda koruyup korumadığı hakkında kesin bir şey söylenmesi doğru değildir. Ancak belirtilen kullanım süresi en sağlıklı zaman dilimidir.

İşte Ertesi gün hapı isimleri ve fiyatları:

 • Ella: Bu ilacın içerisinde 30 mg ulipristal bulunur. Kutu içerisinde 1 adet tablet vardır ve korumasız ilişkiden sonraki 3 gün içerisinde içilmesi gerekir. Eczanelerde satılan ilacın fiyatı 416 TL – 450 TL aralığındadır.
 • Postpill: İçerisinde 1,5 mg levonorgestrel bulunan bu ilacın kutusunda 1 adet tablet vardır. Tek doz tabletin cinsel ilişki üzerinden 72 saat geçmeden kullanılmaması önerilir. Fiyatı 340 TL – 360 TL aralığındadır
 • Ertes 72: Bu ilacın içerisinde 1,5 mg levonogestrel vardır. Kutu içerisinde bir adet tablet bulunur ve tek doz kullanılması gerekir. Fiyatı 340 TL – 360 TL aralığındadır.
 • Norlevo: İçerisinde 750 mcg levonorgestral bulunur. Kutu içerisinde 2 adet tablet vardır ve iki tabletin aynı anda içilmesi gerekir. Fiyatı 340 TL – 360 TL aralığındadır.

Ertesi gün haplarının doğum kontrolündeki etkisi diğer korunma yöntemlerine kıyasla daha düşüktür. Ancak %75 oranında etkili olduğu bilinmektedir. Ertesi gün hapının etkili olması için kullanımının doğru olması gerekir. Bir kutu içerisinde bir ya da iki adet hap vardır ve tek doz içilmelidir. İlişki üzerinden en fazla 72 saat geçmiş olması, koruması için dikkat edilmesi gereken diğer noktadır. Hap içildikten sonra kusma ve ishal meydana gelirse ilaç etkisini kaybeder. İlaçlar içildikten 3 saat sonra bu rahatsızlar meydana geldiğinde tekrar içilmelidir


Ertesi Gün Hapı Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumu: Merhaba, ertesi gün hapları genellikle kullananlar tarafından iyi tolere edilmektedir. En sık görülebilecek yan etkiler; göğüslerde hassasiyet, bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve baş dönmesidir. Ertesi gün hapı kullanımdan sonra geçici olarak adet düzensizliğine veya lekelenme tarzında kanamalara yol açabilir. Adet kanaması beklenen tarihten birkaç gün önce veya sonra başlayabilir, yeni bitmiş olan bir adet kanaması kısa süre için tekrarlayabilir. Fakat bu etkiler genellikle ilk adet kanamasını takiben normal düzenine dönecektir.

Kullanıcı Yorumu: Ellanın etkisi 120 saat ancak 120 saatin sonrasında alsan bile gebeliği engelleme ihtimali çok yüksek. 100 kadından 98’ini engelliyor. O da son günler olduğu halde. Her yan etkiyi yaşamak zorunda değilsin. Ben de bugün aldım 48 saat sonra yani. Bende hiçbir yan etki olmadı biraz başım döndü ama inanılmaz derecede isteklilik hali oldu. Ben normalde haftada bir yaparken, bugün birçok kez tatmin oldum diyebilirim. Bu ilacın içindeki hormonlar beni inanılmaz etkiledi. Ne zaman bitecek bu isteklilik hali bilmiyorum. Bendeki en büyük yan etki bu.

Kullanıcı Yorumu: ya benimde surtunerej iliskim oldu boşalma olmadi içine falan girme yok dışarı vajina etrafına olmuştur bulaştı sonuçta sildim yikadim ama tereddutdeyim ella aldım bir adet 3 saat içinde mide bunaltısı yaparsa bir daha atin diyor atmazsam bir daha birsey olur mu bir tane aldım birde benimde 2 gün oldu böyle birşey olalı hamile olnrmu 

Kullanıcı Yorumu: Ella adet düzensizliğine sebep olur bilinen en yaygın yan etkisi de budur. Ayrıca çok etkili bir ilaç,mutlaka etki eder. Boşu boşuna kuruntu yapma, hamile kalmazsın. Yine de kafana takılırsa 10 gün sonra hastaneye gider kan testi yaptırır ve sonucu görür rahatlarsın. Ayrıca bu tarz hapları sık sık kullanmamak lazım olduğunu hatırlatayım çünkü hormonal düzensizlik yapıyor.

Kullanıcı Yorumu: Gebeliği çok iyi önlüyor ama bende vajinal kaşıntı ve akıntı yaptı. Kabus gibi bir hafta geçirmeme sebep oldu. Yani çocuk doğursam daha iyiydi dedim

Kullanıcı Yorumu: Arkadaşlar bende bu ilaçtan kullandım daha önce norvela mı ne vardı onu kullanmıştım regl gecikmesi oluyordu yine oyle gecikiyor sandım fakat 3 haftalık hamileyim şuanda. İlacı yaklaşık 12 saat içinde aldım. İlacı aldıktan sonra test yapmakta fayda var..

Kullanıcı Yorumu: Meraba arkadaslar ben 1 ay önce sevgilimle birlikte oldum prezervatif yirtildi sonuc malum.. 7 saat icinde ella kullandim ama inanin stresden ölcektim oyle bi pozisyonda yirtilmiski cok riskliydi beklemeye basladik sevgilimle bu 1 ay icinde 3 kez daha birlikte olduk ama bosalma olmadi vee beklenen gun 3-4 gun gecikmeyle regl oldum ustumden buyuuk bi yük kalkti ise yariyo evet ama %95 tabii bende ise yaradi cok sukur


Ertesi Gün Hapı Alındığında Hamile Kalma İhtimali Ne Kadar?

Korumasız cinsel ilişki ardından acil bir korunma yöntemi olan ertesi gün hapları sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Ancak etkili olduğu bilinmesine rağmen birçok kadının stresli olması da söz konusudur. Bu ilaçların yüzde yüz koruma sağladığını söylemek doğru değildir. Yanlış kullanımı, belirli sürelerde içilmemesi veya kilolu kadınlarda etkinliğinin daha az olması gibi durumlarda koruma sağlamama ihtimali söz konusudur. Yapılan araştırmalara göre %75 oranında gebeliği önler.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olabilir veya farklı yan etkiler gösterebilir. İlaç içtikten sonra kusmak, hapın etkisini kaybetmesine sebep olur. Aynı zamanda bu ilaçların adet düzensizliği yaptığı da bilinmektedir. Normal döngünüzde adet görmeme gibi bir durum söz konusu olduğunda ilaca bağlamak yerine gebelik testi yaptırmanız daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.


Ertesi Gün Haplarının Yan Etkisi Var Mı?

Ertesi gün hapları gebe kalmamak için başvurulacak düzenli bir koruma yöntemi değildir. Bu ilaçlar acil çözüm için başvurulması gereken ve mümkün olduğunca az kullanılması gereken bir korunma yöntemidir. İlaç kullanımının fazla olması koruma etkinliğini düşürür ve farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ertesi gün haplarının bilinen birçok yan etkisi vardır. Başlıca yan etkilerinden biri ilaç içildikten sonra bulantı, kusma ve ishal olunmasıdır. Bu durumlar ilacın etkisini tamamen ortadan kaldırır ve koruma sağlamaz. Bu nedenle bulantı hapı ya da farklı önlemler alarak yeniden içilmesi gerekir. Bunun dışında da ertesi gün haplarının yan etkileri vardır. Bu hapların kullanımı ile ortaya çıkan etkiler herkeste aynı değildir. Beraberinde kullanılan ilaçların olması, içeriğindeki maddelerin alerjik reaksiyonlara yol açması gibi durumlarda yan etkiler ortaya çıkar. Bu nedenle kullanımı öncesinde doktor tavsiyesi alınmalıdır.


Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Memede hassasiyet
 • Ara kanama
 • Adetin geç ya da erken olması

Ertesi Gün Hapı Ayda Kaç Kez Kullanılabilir?

Ertesi gün hapı kullanımının bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Hem koruma sağlaması hem de sağlık sorunlarının önüne geçilmesi açısından bu ilaç, mümkün olduğunda az kullanılmalıdır. Sık kullanıldığı durumlarda etkinliğinin azaldığı bilinmektedir. Aynı zamanda fazla kullanımı yan etkilerinin daha fazla görülmesine sebep olur.

Sadece acil durumlarda alınması gereken ertesi gün hapının doğru kullanımı yılda en fazla üç kez alınmasıdır. Eğer düzenli bir cinsel yaşamanız var ve gebe kalmak istemiyorsanız başvurabileceğiniz farklı korunma yöntemleri önerilir. Doğum kontrol hapları, iğne gibi yöntemler uzun süreli koruma için daha etkili ve yararlıdır. Ertesi gün hapının sadece acil bir durumda başvurulacak çözüm olduğunu unutmamanız gerekir.


Ertesi Gün Hapının Etkisi Ne Kadar?

Doğum kontrolü için kullanılan bu ilaçların etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir. Ancak etkinliğinin fazla olması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Ertesi gün hapı kullanımı için önerilen süre 3 gün olsa da bu ilaç ne kadar erken içilirse o kadar etkili bir koruma sağlayacaktır. Bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarınız varsa ilaç almadan önce bulantı önleyici farklı bir ilaçla birlikte alarak ilacın etkisiz kalmasını engelleyebilirsiniz. Bu ilaçların az kullanılması da daha etkili olduğunu göstermektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu