Yaşam

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir? Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir? Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları. Bu yazımızda ihtiyaç halinde kullanılan piyasadaki Ertesi Gün hapları hakkında bilgi vereceğiz. Ella mı daha iyi Ertes 72 mi? Ertesi gün hapı hangi marka? Ella ne kadar süre etkili? Kaç çeşit ertesi gün hapı var? Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2023 hakkında tüm merak edilenleri derledik.

En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir?

Öncelikle Ertesi Gün Hapı Nedir? sorusuna cevap verecek olursak; Ertesi gün hapı, korumasız bir cinsel ilişki sonrası hamileliği engellemek için kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde yüksek oranlarda progesteron hormonu bulunur ve yumurtlamayı engelleyerek gebeliğin olmamasında yardımcı olur. Ertesi gün hapı, plansız gebeliği engellemede yüksek başarı sağlar ve eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir. Ancak, ertesi gün hapı , düzenli bir doğum kontrol yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda kullanılmaktadır.

Reçetesiz olarak satılan ertesi gün hapının etkisinin ne kadar sürdüğünü merak edenler için belirtelim ki;  ertesi gün hapı hapın türüne ve ne zaman alındığına göre değişkenlik göstermektedir. Lakin genel olarak tüm ertesi gün hapları için söyleyebiliriz ki; ilk 24 saat içinde alınan hap gebeliği önlemede yüzde 98 oranında başarı sağlar, tabi bilmelisiniz ki, 48 saat sonra bu oran yüzde 75’e düşer

Cinsel ilişkiden hemen sonra alınan ertesi gün hapı sonraki 72 saat içinde gebeliği engellemeye yardımcı olabilir. İlk 24 saat içinde alınan hap gebeliği önlemede yüzde 98 oranında başarı sağlar. Ertesi gün hapı hakkında bilgi edindiğimize göre gelelim En İyi Ertesi Gün Hapı Hangisidir? Yazımızın devamında En Etkili Ertesi Gün haplarını bulabilirsiniz.


En Etkili Ertesi Gün Hapı

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan ertesi günü hapları genel olarak bakıldığında işlevleri aynıdır. Bütün ertesi gün hapları istenmeyen hamileliği önlemek için kullanılmaktadır. Öncelikle belirtelim ki yazımızda ki tüm ilaçlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. En iyi tavsiye ve net bilgi için doktorunuza yada eczacınıza danışın.

Ella

Ülkemizde en çok kullanılan Ella ertesi gün hapı Elladır,  hem piyada ehem klakdan dolma hemde eczacılara sorduğunuzda çoğunlukla ilk olarak önerilen ertesi gün hapı Ella’dır. Fiyat olarak bakılacak olursa; diğer ertesi gün haplarına göre daha pahalıdır. Tek tabletin yüksek fiyatlı olması en önemli dezavantajı diyebiliriz; lakin Ella ertesi gün hapı kullananlar tarafından yapılan yorumlar da göz önünde bulundurulduğunda daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ertes 72

En çok satılan ertesi gün haplarında 2 favori olan Ertes 72’dir. Tek tablet olarak satılan 1,5 mg’lık Ertes 72, cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saatte alındığında olası gebelikleri %90 oranında engelleyebilir. En iyi ertesi gün hapı olarak ilk tavsiye ettiğimiz ilacın muaili olarak en çok önerilen haptır. Ella ile kıyaslandığında yan etkileri daha fazladır.

Postpill One 77

Postpill One, eczanelerde en ucuz ertesi gün hapı alternatiflerinden biridir. Etkisi için kullananların ypumlarına bakılacak olursak diğer ertesi gün ilaçlarıyla aynı şekilde kullanılır.  Bilmelisiniz ki; yumurtalık enfeksiyonu veya alerjik durumu olanların kullanılması önerilmez. Adet düzensizliği ve bulantı gibi yan etkiler 10 kişiden 1’inde görülebilen yan etkilerdir.

Norlevo

adı fazla duyulmuş olmasa da Norvelo ertesi gün hapı da satılan ve kullanılan diğer ertesi gün hapları kadar etkilidir. Fiyat açısından daha uygun olan Norlevo ertesi gün hapı aynı zamanda 1 kutuda 2 tane olarak satışa sunulmaktadır.  Kullanımı ise tek toz şeklindedir. Yan etkiler diğer ilaçlarla aynıdır. Norlevo ertesi gün hapı  kullananlar genellikle yan etkisi olarak mide bulantısından yakınmıştır.


Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: ben aldım bir kere norlevo yu. hiç yan etki yapmadı bana sadece bi kaç gün sonra az bişey kanamam oldu adet gibi sonra geçti. içmelisin hamile kalırsan daha kötü..

Kullanıcı Yorumu: ertesi günü bekleme ilk 24 saat daha etkilidir. kullan ve bir daha kullanmamaya bak. muhtemelen adet düzensizliği yaşıyosun/yaşayacaksın

Kullanıcı Yorumu: ella kullandım hemen kanama geçti, adetime üç gün daha var,ondan sonra tekrar test yapacağım

Kullanıcı Yorumu: benim kız arkadaşımın adet düzenini bozmuştu tekrar düzene girmesi 4 ay sürmüştü.

Kullanıcı Yorumu: norlevo bu işte selpak gibi.ertesi gün hapı demeden norlevo ver bana diyen bir sürü insan var.norlevo’yu güvenle kullanabilirsiniz.geçmiş olsun

Kullanıcı Yorumu: Ella dan şaşmam gergnlik falan yapıyor ama sonuç olarak en etkilisi o diyebilirim

Kullanıcı Yorumu: Norlevodan şaşmayın 3 kez kullandım hem uygun fiyatlı hemde yan etkileri fazla yok enn azından bende olmadı.

Kullanıcı Yorumu: Ertesi gün hapı ertes 72 kullandım hem de 1 gün sonra attım ve gayet başarılıydı. hamile kalmadım. ama şişkinlik yaptı ona göre kullanın

Kullanıcı Yorumu:  Arkadaşlar bende bu ilaçtan kullandım daha önce norvela mı ne vardı onu kullanmıştım regl gecikmesi oluyordu yine oyle gecikiyor sandım fakat 3 haftalık hamileyim şuanda.İlacı yaklaşık 12 saat içinde aldım. İlacı aldıktan sonra test yapmakta fayda var..

Kullanıcı Yorumu: bende içmiştim norlevo 2 defa ama düzeni bozuyor kanama yapıyor baya baya

Kullanıcı Yorumu: biz kullandık, baş dönmesi bulantı işhatsızlık uyku bozukluğu gibi yan etkileri var, ama çocuk olma riskini %85 önlüyormuş, 72 saat etkili biliyorum..


Ertesi Gün Hapı 2023 Fiyatları

  • Ella: Bu ilacın içerisinde 30 mg ulipristal bulunur. Kutu içerisinde 1 adet tablet vardır ve korumasız ilişkiden sonraki 3 gün içerisinde içilmesi gerekir. Eczanelerde satılan ilacın fiyatı 314 TL’dir.
  • Postpill: İçerisinde 1,5 mg levonorgestrel bulunan bu ilacın kutusunda 1 adet tablet vardır. Tek doz tabletin cinsel ilişki üzerinden 72 saat geçmeden kullanılmaması önerilir. Fiyatı 264,15 TL’dir.
  • Ertes 72: Bu ilacın içerisinde 1,5 mg levonogestrel vardır. Kutu içerisinde bir adet tablet bulunur ve tek doz kullanılması gerekir. Fiyatı 264,15 TL’dir.
  • Norlevo: İçerisinde 750 mcg levonorgestral bulunur. Kutu içerisinde 2 adet tablet vardır ve iki tabletin aynı anda içilmesi gerekir. Fiyatı 264,15TL’dir.

Ertesi Gün Haplarının Yan Etkisi Var Mı?

Ertesi gün hapları gebe kalmamak için başvurulacak düzenli bir koruma yöntemi değildir. Bu ilaçlar acil çözüm için başvurulması gereken ve mümkün olduğunca az kullanılması gereken bir korunma yöntemidir. İlaç kullanımının fazla olması koruma etkinliğini düşürür ve farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ertesi gün haplarının bilinen birçok yan etkisi vardır. Başlıca yan etkilerinden biri ilaç içildikten sonra bulantı, kusma ve ishal olunmasıdır.

Bu durumlar ilacın etkisini tamamen ortadan kaldırır ve koruma sağlamaz. Bu nedenle bulantı hapı ya da farklı önlemler alarak yeniden içilmesi gerekir. Bunun dışında da ertesi gün haplarının yan etkileri vardır. Bu hapların kullanımı ile ortaya çıkan etkiler herkeste aynı değildir. Beraberinde kullanılan ilaçların olması, içeriğindeki maddelerin alerjik reaksiyonlara yol açması gibi durumlarda yan etkiler ortaya çıkar. Bu nedenle kullanımı öncesinde doktor tavsiyesi alınmalıdır.


Ertesi Gün Hapı Hakkında Merak Edilenler

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Halk arasında ertesi gün hapı olarak ifade edilen ilaçlar, tıp dünyasının acil kontrasepsiyon hapıdır. Bu haplar, içeriğinde yüksek miktarda bulunan progesteron hormonu nedeniyle yumurta ile spermin döllenmesini önler. Döllenen yumurtanın rahime tutunmasını önleme işlevi de vardır. Dolayısıyla ertesi gün hapı nedir sorusunu, plansız cinsel ilişkiden sonra oluşabilecek gebeliği engellemek için acil önlem şeklinde yanıtlamak mümkündür.

Ertesi Gün Hapı İle Doğum Kontrol Hapı Arasındaki Fark Nedir?

Doğum kontrol hapı ile ertesi gün hapı istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde etkilidir. Bu ortak amaç nedeniyle iki ilaç türünün aynı olduğu düşülse de ertesi gün hapı, bir doğum kontrol yöntemi değildir. 72 saat etkili ertesi gün hapı ile doğum kontrol hapı arasındaki fark şu şekildedir: 1. Doğum kontrol hapları düzenli olarak alınırken; ertesi gün hapları cinsel ilişkiden sonra tek doz halinde alınır. 2. Doğum kontrol hapları, bir kontrol yöntemiyken; ertesi gün hapları prezervatif yırtılması, doğum kontrol haplarının atlanması veya planda olmayan bir cinsel ilişki yaşanması durumunda kullanılan acil önlemdir. 3. Doğum kontrol hapları doktor tarafından reçete edilirken; ertesi gün hapları reçete olmaksızın eczaneden herhangi bir prosedür gerekmeden satın alınabilir.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Korur?

Sürpriz şekilde gelişen cinsel ilişkilerin sonrasında ertesi gün hapı ne kadar korur, ne kadar etkili olur sorusu gündeme gelir. Ertesi gün hapının yüzde yüz oranda koruduğu düşünülse de bu hapların korumama olasılığı da vardır. Hapın etkili olup olmadığını anlamanın tek yolu reglin zamanında gerçekleşmiş olmasıdır. Adet gecikme olması durumunda gebelik testi yaptırmak gerekir. Kaliteli ertesi gün hapı kullanılsa da etkinin düşük olma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte genel olarak koruma oranı yüzde 70-80 civarıdır. Yani, ertesi gün hapı kullanan hamile kalır mı diye sorulduğunda yanıt kesin olarak ‘evet’ veya ‘hayır’ olamayacaktır

Ertesi Gün Hapı Yumurtlamayı Ne Kadar Geciktirir?

Ertesi gün hapı, döllenmenin gerçekleşmiş olması durumunda en iyi ertesi gün hapları kullanılsa da amacına ulaşamaz. En iyi ertesi gün hapı, döllenme gerçekleşmemişse, yumurtlama döneminin başında bile gebeliği önleyebilir. Ertesi gün hapı yumurtlamayı ne kadar geciktirir sorusunun yanıtı markaya göre değişmekle birlikte süre 5 günü geçemez.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır, Ne Zaman İçilir?

Ertesi gün hapı hakkında şüphesiz en çok merak edilen ertesi gün hapı ne zaman içilir sorusudur. Ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonra 72 saat (3 gün) içinde alınması gerekir. İlk 12 saatin ardından hapın başarılı olma ihtimali düşer. Hap alındıktan sonraki 3 saat içinde istifra edilmesi durumunda yeniden hap içmek gerekir. Ertesi gün hapı, ayda 1 yılda 3 defadan fazla içilmemelidir. Aksi halde vücudun hormon dengesinin bozulmasından dolayı bazı sağlık sorunları görülebilir.

Ertesi Gün Hapı Zararlı Mıdır?

Ertesi gün hapı çok başvurulan bir yöntem olsa da ertesi gün hapı zararlı mı merak edilir ve ertesi gün hapları güvenli mi araştırılır. Hatta ertesi gün hapının kısırlığa yol açtığı yönünde endişeler vardır. Ertesi gün hapının zararları gereğinden fazla kullanıldığında hormon dengesinin bozulmasıdır. Elbette her ilaçta olduğu gibi yan etkiler vardır. Ertesi gün hapı yan etkileri şunlar: Lekelenme tarzı kanama, adet düzensizliği, mide bulantısı ve kusmadır. Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Ertesi gün hapı regl kaç gün geciktirir merak edenler için de belirtmeliyiz ki regl gecikmesi 1 haftayı bulabilir. Ertesi gün hapı ile yüksek dozda hormon takviyesi yapıldığı için haftada 2 kere ertesi gün hapı almak çok sakıncalıdır.

Bakireler Ertesi Gün Hapı Kullanabilir Mi?

Geri çekilerek korunma yönteminde, sperm boşalması (ejekulasyon) gerçekleşmeden önce sperm içeren salgının vajina girişine temas ettiği durumlarda gebelik oluşması ihtimali vardır. Dolayısıyla kızlık zarı bozulmadığı halde bakireler ertesi gün hapı kullanabilir.

Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Emziren annelerin hamile kalamadığı yönünde yaygın bir düşünce vardır. Hatta bu düşünce “sütün koruması” şeklinde ifade edilir. Bu nedenle ertesi gün hapı emziren anneler kullanabilir mi sorusu şaşırtmış olabilir; fakat emziren annelerin hamile kalmayacağı bilgisi nispeten yanlıştır. Emzirme döneminde ovulasyon dönemi yeniden başlamışsa hamilelik gerçekleşmesi mümkündür. Emzirme döneminde alınan ertesi gün hapı, etken maddelerin sütle birlikte bebeğin vücuduna geçmesine sebebiyet verir. Bu nedenle ertesi gün hapını emziren kadınların kullanmaması gerekir. Farkında olmadan ertesi gün hapı alma durumunda en az 8 saat geçmeden bebeği emzirmemekte; hatta 1 hafta boyunca sütü sağıp atmakta fayda vardır.

Ertesi Gün Hapı İçtikten Sonra İlişkiye Girilir Mi?

Ertesi gün hapı yumurtlamayı erteler ve istenmeyen gebeliğe engel olur. Yani amaç korunmasız ilişki sonrasında oluşabilecek gebeliği önlemektir. Bu nedenle etki devam ediyordur düşüncesiyle korunmasız cinsel ilişkiye girmek doğru değildir. Dolayısıyla ertesi gün hapı içtikten sonra ilişkiye girilir mi sorusunu hayır şeklinde yanıtlayabiliriz.

Ertesi Gün Hapı Adet Döneminde Kullanılır Mı?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez; fakat bu dönemde cinsel ilişki olduysa da gebelik gerçekleşmesi olasıdır. Ertesi gün hapı adet döneminde kullanılır. Kanamanın damla damla veya lekelenme tarzında olması normaldir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 B9 Vitamini Ne İşe Yarar? 

👉 Dienille Nedir, Ne İçin Kullanılır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu